Interventie Panaritiu

03-02-2015
Maniac
Nu este medic/terapeut
Maniac
Buna seara,
Martea trecuta m-am trezit cu degetul de la mana umflat, pana sambata am stat cu el asa si am ascultat sfatul unei farmaciste de a il tine in iod si alte metode de genul..bineinteles ca nu au avut nici un efect. Sambata am fost la urgente unde mi s-a spus ca am Panaritiu si ca este nevoie de o interventie chirurgicala.. mi au taiat o bucatica din unghie si au curatat acolo 'canalele' cica.. dupa asta mi au lasat pansament cu un medicament cred pe acele canale..si mi au zis sa il las asa 3 zile, sa nu umblu la el. Dupa 3 zile in care am avut niste dureri ingrozitoare am fost la control ( azi ), cand mi au scos pansamentul din acele canale mi-a curs destul de multa coptura..m au curatat superficial cu apa oxigenata si cu betadina si mi au spus sa il las asa si sa vin a doua zi pentru a imi face iar anestezie cu xilina si sa imi bage pe canale IODOFORM PULBERE...imi puteti spune va rog daca e ok procedura asta..daca a mai patit cineva asa ceva.. tin sa precizez ca dupa ce mi a scos pansamentul de pe canale nu am mai avut dureri..doar o senzatie de pulsatie mult mai usoara ca atunci cand aveam pansamentul pe canale..plus ca despre IODOFORM nu gasesc multe informatii pe internet. Va rog sa ma ajutati sa stiu daca mai merg maine la acelasi doctor sau caut altul. Va multumesc !
1 comentarii
0
06-02-2015, ora 18:38
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Iodoformul este un bun antiseptic local.
Raspunsul vine cam tarziu. Acum, in mod normal, evolutia ar trebui sa fie buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul