Interpretarea unor analize

06-02-2009
dudulus_nr1
Nu este medic/terapeut
dudulus_nr1
Buna ziua.In urma cu o luna am descoperit un nodul tiroidian pe lobul drept al glandei in urma unei ecografii, acesta masoara 22 mm. Analizele de sange cum ar fi TSH, FT3, FT4, Anti TPO au iesit cuprinse intre valorile normale, dar ceea ce ma ingrijoreaza sunt urmatoarele rezultate: WBC 10.8, NEU 80.5, LYM 12, NEU# 8.73.As vrea sa stiu daca aceste valori indica cumva ca acel nodul ar putea fi malign. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
4 comentarii
0
08-02-2009, ora 13:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu aceste analize nu spun ca acel nodul e malign.Endocrinologul te va indruma spre investigatii suplimentare pentru a vedea despre ce e vorba.Numai bine!
0
30-07-2009, ora 20:58
vero76ro
Nu este medic/terapeut
vero76ro
Si eu am fost diagnosticata cu un nodul hipoecogen neomogen cu 2 mici calcifieri de 9, 2 mm lob drept.
Ce analize tb sa fac ca sa vad de ce natura este?Este vreo problema in a da nastere la un copil avand acest nodul?
0
02-08-2009, ora 20:12
aliarb
Nu este medic/terapeut
aliarb
buna ziua va rog sa-mi explicati rezultatul unor analize recente facute in urma unor perioade de sanatate foarte obositoare, de cand am rezultatele ma tot trimit ba la cabinetul pt diabet, le endocrinologie si mai nou la hematologie problema este ca e perioada concediilor si tot dau de usi inchise.va multumesc anticipat.glicemie108mg/dl sideremie17, 1ug/dl tsh1, 30uUI/mltrombocite31000/mm trombocrit0, 03 bazofile-% limfocite46% am trecut doar analizele care nu sunt in valori normale restul se incadreaza in valori normale
0
14-01-2016, ora 10:34
MARY flory
Nu este medic/terapeut
MARY flory
Buna ziua, ma numesc mariana am 41 de ani si in urma cu 3 luni am facut operatia de extirpare a glandei tiroida mai exact gusa polinodulara in urma rezultatului de la biopsie rezulta ca am carcinom papilar multifocal, focar chistic lst, incapsulat, 2, 5 2cm si microfocar in parenchimul adiacent 0, 1 0, 08cm parenchim adiacent si de fond micronodular, anizofolicular cu epitelii cubice si plate cod morfologic m am inteles ca trebuie facuta radioterapia cu iod dar programarea o am deabia in iunie anul acesta sper sa nu fie probleme mai mari pina atunci...iar de curind am repetat analizele si sunt freet3 rezultat 3, 00.freet4 15, 79 tsh 26, 27 cu multumiri anticipatedaca cineva ma poate lamuri cu mai multe detalii pemtru ca medicul endocrinolog mi-a spus ca nu sunt bune analizele si mi-a marit doza de euthirox de la 100mg la 150 si atit !!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: