Interpretarea rezultatelor la analize

04-11-2009
Crestina
Nu este medic/terapeut
Crestina
Buna ziua, ma numesc Cristina si am probleme cu mama mea care are diabet zaharat de tip II, cu insulina Actrapid si Insu;atard de 5 ori pe zi, asociate. Isi face insulina 24+28, 24, 22+28 si are glicemia peste 300, chiar 350. Dar nu asta nu ar fi problema cea mai grava, ci analizele de sange pe care le-a facut in ultimele luni si care sunt tot mai rele si nimeni nu stie nimic. De ex are VSH 96 la 1 h si 136 la 2h. La tomograf nu se vede nimic pt ca nu au putut folosi sisolutia de contrast de la care face alergie. A facut tratament intraspitalicesc cu antibiotice destul de puternice si in continuare acasa inca 1 saptamana cu Augumentin si tot nu i-a scazut VSH-ul, care l-a repetat dupa 2 saptamani de la tratament. Are dureri ingrozitoare de oase, aproape ca nu se mai poate misca. Din cauza diabetului, pe care il are de 14 ani, acum un an a trebuit sa-si puna 2 stenturi la inima. Daca ati putea sa ma lamuriti cumva cu VSH-ul, as fi ft bucuroasa, pt ca numeni nu spune nimic sau zice ca de la reumatism?!!! Va multumesc
4 comentarii
0
05-11-2009, ora 23:42
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Draga Cristina,
VSH-ul creste de obicei in inflamatii si infectii. El singur nu prea spune nimic, trebuie corelat cu celelalte analize si cu simptomele. Inafara de durerile de spate o mai supara ceva pe mama ta? VSH-ul e singura analiza modificata?
In ceea ce priveste glicemia atat de crescuta exista mai multe posibilitati:
- e legata de o eventuala infectie
- nu e controlata din cauza unui regim alimentar pe care mama ta nu il respecta (ar trebui sa aiba un numar de grame de carbohidrati/glucide pe zi, impartiti pe mese si gustari, regim dat de medicul care ii trateaza diabetul)
- sau dozele de insulina trebuie modificate.
Sfatul meu este sa nu neglijati diabetul. Daca mama ta nu poate tine glicemia in frau, ar fi indicat sa ii ceara ajutorul medicului care se ocupa de dumneaei.
Numai bine!
0
10-11-2009, ora 17:57
Crestina
Nu este medic/terapeut
Crestina
Buna ziua. Multumesc pentru sfat. O sa vedem incotro ne indreptam mai departe. O sa mai facem niste investigatii, eventual la ginecolog (cu toate ca are hirestectomie totala), dar facem si investigatia asta. Aveti dreptate, analizele la rinichi nu sunt prea stralucite, pierde si proteine prin urina. Problemele sunt multe, dar mai ne investigam.
Va multumesc inca o data pt raspunsul dat. Cristina.
0
19-01-2010, ora 18:49
Crestina
Nu este medic/terapeut
Crestina
Buna ziua. Sunt Cristina si revin din nou cu cateva intrebari la care m-as bucura daca mi-ati da un sfat.
Am un copil de 16 ani si jumatate. Sa incep cu inceputul. Inainte de Craciun, mai exact in 23 decembrie l-am lasat sa mearga sa doarma la un prieten ft bun, la care de altfel a mai dormit. Prietenul lui are un frate mai mare, 23 ani, care a venit acasa cu niste prieteni si care au adus ceva tigari "cica legale???!!" (poate LSD...). Din ceea ce mi-a povestit copilul meu, au fumat toti din acea tigara, cam 3 fumuri de persoana (acolo fiind 5 baieti). Baiatului meu i s-a facut rau, cam dupa 30 minute. Simptomele care le-a avut au fost de amorteala corpului, uscarea gurii, apoi doar a picioarelor si parca nu mai stia pe ce lume este. A inceput sa aiba batai rapide de inima. De frica ca i se intampla ceva, ulterior a vomitat. Dupa voma a devenit somnolent si abia isi tinea ochii deschisi. Mie nu mi-a spus de toate acestea decat a doua zi dupa ce a venit acasa, fapt care l-a mai linistit si i-a trecut acea stare dupa cam 1 saptamana. In 18 ianuarie a.c. a avut din nou o stare de tahicardie brusca, de anorteala a mainilor si picioarelor, de transpiratie in palma si picioare reci. Asa dintr-o data in timp ce se juca la calculator. Este un copil mai fricos, isi face probleme din orice si nu stiu incotro sa ma indrept. Sa fie cadere de calciu sau atac de panica? M-am uitat pe internet la aceste stari si se aseamana una cu alta destul de bine. El are 51 kg si 1, 78 m. Este cam slab pt inaltimea lui, dar s-a inaltat ft mult in ultimul an si nu a pus in greutate prea mult, nefiind prea mancacios de felul lui. Va multumesc daca mi-ati da orice sfat.
O zi buna!
0
22-04-2010, ora 02:54
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
O fi atac de panica, intrebarea mea este CINE l-a pus sa ia nenorociri de droguri ?! Este si normal ca apar dereglari grave ale sanatatii, nici nu ma mira, pot ramane efecte permanente cu revenire periodica, cine poate sa stie ?! E ceva normal, putea fi si mai rau. LSD de obicei nu se fumeaza, acela se pune sub limba sub forma de plasture, cine stie ce a fumat, oricum ceva bun nu. Ca o fi fost cadere de Calciu, ca o fi fost o hipoglicemie, ca o fi fost.un efect a ce a fumat, nu se stie, a mai avut asa ceva pana sa fumeze aia ?! Daca nu a avut si a avut acum dupa, nu prea e bine, dar poate trece in timp.
Sa lase naiba anturajurile de low level, altfel ajunge rau, de la un fum, poate ramane orb, paralizat, sau cine stie cum, deci aveti grija de el, nu-l mai lasati in preajma acestor scursuri ale societatii, asta daca doriti sa-l aveti sanatos ! Inca odata si poate fi fatal.
Va aduc la cunostina cazul unui baiat de 18 ani din Germania care a inhalat gaz de bricheta de doua ori, a doua oara l-a lasat brusc paralizat pe viata faza asta, cazul a fost la TV in Germania luni de zile, s-a nenorocit pe viata. M-am cutremurat cand am vazut.
A nu se confunda bauturile alcoolice cu drogurile, primele cu moderatie pot fi consumate, drogurile insa nu, chiar o incercare, poate darama viata omului ireversibil.
Greutatea lui ideala ar fi in jur de 70 Kg, minim admis este 59, deci 51 este prea de tot, adevarat, e cam slab pentru inaltimea lui, este subponderal si din punct de vedere oficial adica dupa calcului IMC, o fi de la crestere, insa ma cam indoiesc.
E cam suspect, nu manca nici inainte cine stie ce ?! Sau de la un timp e asa ?
Nu-i plac lui dulciurile, sau alte bunatati ? Cam greu de crezut daca nu era inainte asa, daca era, e ok, dar daca nu era, ceva face si dvs nu stiti. Dar daca spuneti ca nu era mancacios de fel, inseamna ca asa era el, este ectomorf inseamna, pune pe el greu grasime, dar tot la fel de greu si masa musculara la o adica, pofta de mancare e mica, este subtirel. Arde foarte bine Glucidele, pe metabolism glucidic sta f bine, sau cel putin asa ar trebui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.