Interpretarea rezultatelor analizelor

13-03-2012
blondan
Nu este medic/terapeut
blondan
Buna ziua ! Doresc de la inceput sa mentionez ca nu am medic de familie( am fost scos din sistemul CAS, ramanand descoperit cu plata in urma cu cativa ani, nefiind angajat...) dar asta nu m-a impiedicat sa merg saptamana trecuta(9 martie.2012) pt.a efectua cateva analize de sange si urina(contra cost-140 Ron, la un cabinet medical din localitate), analize recoltate la noi si trimise la Synevo Laborator CJ).
Am dorit sa-mi fac aceste analize deoarece in luna februarie am fost f.f. racit, am stat in pat 3 saptamani, m-am tratat "dupa ureche", doar cu ce mi-a recomandat farmacista si anume: Ospam 500mg(2 cutii, deci aproape 2 saptamani) si Paxeladine sirop, aveam o tuse care nu se mai rupea+ nas infundat(am terminat un Bixtonim..), durere de cap in momentul tusei, urechi infundate(senzatia ciudata ca umbla lichid in interiorul lor, ce mi le astupau) si totusi...nu aveam febra(maxim 36, 7) !!!
Cu riscul de a plictisi cu "epistola " mea doresc sa va spun toate aceste detalii fiindca in timpul acestui "asa-zis" tratament aveam niste transpiratii reci pe spate...cred ca le am mai de mult..( adica mai simteam si mai demult ca transpir repede pe spate, in jurul umerilor si in fatza, pe piept si in jurul gatului) totusi acum s-au manifestat abundent, fiind nevoit sa-mi schimb lenjeria si de 3-4 ori pe noapte si peste zi la fel, ca si cum o caldura interioara era prea mare..iar in cateva minute transpiram si acele sudori, precum si spatele, deveneau reci, ca gheata...( nici acum nu ma simt prea OK !!!).
In urma acestor simptome( si la insistentele sotiei !) mi-am facut cateva analize( nici macar nu stiam ce sa cer sa mi se faca, nefiind trimis de catre un medic..doar ce m-am documentat eu pe NET..) asa ca mi-am "comandat / platit " analize generale de urina( biochimie + sediment) si cateva analize de hematologie ( hematograma cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici + biochimie).
N-am sa va retin atentia cu toate rezultatele( in principiu sunt bune, adica " in grafic"...; la urina toate mi-au iesit normale). Sunt ingrijorat insa de cateva dintre cele luate din sange ( 5 dintre ele mi-au fost ingrosate si atentionate cum ca ar fi in afara limitelor admise pt. sexul si vasta mea, respectiv 43 ani ).Acestea sunt :

GPT/ALAT/ALT = 81 U/ L... ( dublu peste cat e admis ! ) - mentionez ca TGO/AST sunt in grafic, adica = 34 U/ L
Colesterolul total = 232 mg/dL
Colesterolul VLDL = 31 mg/dL
Trigliceridele = 154 mg/dL
Monocit = 1, 1 mii/yL ( cealalta valoare fiind totusi in limita: Monocit=14, 3 % )

Mi-am permis sa va scriu toate acestea intrucat nu stiu cui sa ma adresez, inspre ce medic (cu plata) sa alerg sau cat de grava este situatia in care ma aflu...cu alte cuvinte nu stiu ce e de facut.
Nu stiu daca valoarea GPT/ALT reprezinta vreo hepatita virala sau doar grasimea la ficat ( am inclus in calcul si viroza asta a mea...sau ce-o fi fost ea... care mi-a dat de cap in februarie.tot de aici e posibil sa fie si monocitele la valori prea mari ?!!??).
Recunosc ca duc o viata (cam)sedentara, sunt lautar, muncesc(cant) doar de noapte, ziua nu am alta activitate, nu am program regulat al mesei si, peste toate, sunt supraponderal... pot spune ca sunt obez, probabil ca v-ati dat seama...( am 128 Kg / 178 cm ). Parintii mei ( care nu mai sunt...) au fost si ei supraponderali si hipertensivi ( tensiunea mea luata recent, odata cu aceste analize, a fost 160 / 90 ).Mentionez ca sunt nefumator dar inghit o gramada de fum in mediile unde imi desfasor activitatea si ma deranjeaza enorm..ma irita si ma inrosesc la gat si la fatza din aceasta cauza.
Doresc din suflet sa ma ajutati cu un sfat, o indrumare sau macar sa ma linistiti spunandu-mi cat este de grav cazul meu..in ce situatie ma aflu si ce e de facut pe viitor. N-am consultat vreun medic cam de prin anii 2002-2003, cand mi-am facut o gramada de analize, ca sa aflu ca sunt sanatos, (doar hiperaciditate mi s-a descoperit...si tensiune mare si-atunci..).
Cu multumiri anticipate astept raspunsul dvs. si va doresc numai bine.
Dan S.
1 comentarii
0
16-03-2012, ora 10:05
blondan
Nu este medic/terapeut
blondan
Revin cu cateva completari asupra analizelor ( am inteles ca ele difera de la un laborator la altul...nici nu stii ce sa mai crezi...totul e relativ...). Va rog sa-mi spuneti(sa ma sfatuiti) cat de grava este situatia mea si ce e de facut.:

Biochimie - sange:
1.Acid uric seric = 6, 4 mg/dL -normal.7
2.Alanin..(GPT/ALT) = 81 U/L -normal..41
3.Aspartam..(GOT/AST) = 34 U/L - 38
4.Bilirubina totala = 0, 37 mg/dL.- 1
5.Colesterol total = 232 mg/dL - 200 (conform NCEP, optim)
6.Gama Glutamiltranspeptidaza = 41-61 U/L
7.Glucoza serica = 90 mg/dL-60-99 normal
8.Trigliceride = 154 mg/dL -- 150 ( conform NCEP, optim)
9.Colesterol VLDL = 31 mg/dL - 30
( cam atat mi-am facut din biochimia sangelui...n-am stiut ce mai este important..)
...iar din examenul hematologic, in urma Hemogramei cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici, mi-am facut urmatoarele: Nr leucocite, Nr.eritrocite, Hemogloboina, Hematocrit, Nr.trombocite, Neutrofil, Limfocit, Monocit, Eozinofil, bazofil si VSH.)
Toate acestea mi-au fost in grafice, in limitele admise, in afara de MONOCIT = 1, 1 mii/yL care trebuia sa fie optim intre 0, 3-1. ( monocit = 14, 3% si trebuie sa fie 15%. Aici e OK la mine ).

Cat de grav este ?!?!? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, cu un sfat, eventual cu niste sugestii...ce analize ar mai fi necesar sa-mi fac ?!?!?!?! Mentionez ca nu am medic de familie..si toate acestea trebuie sa le fac la un centru medical CU PLATA !
Cu multumiri anticipate va doresc o zi buna si numai bine ! D.S.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.