Interpretarea buletinului histo-patologic

27-07-2010
lyda27
Nu este medic/terapeut
lyda27
Buna ziua!mamei mele i s-a facut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, rezultatul buletinului histo-patologic care s-a facut in acelasi spital unde a fost operata este de adenocarcinom bine diferentiat de corp uterin.Am mers la un spital in bucuresti si am cerut si o alta parere.Rezultatul buletinului histo-patologic de aici fost urmatorul ; endometrita polipoida cu hiperplazie glandulara complexa cu stroma densa cu atipii marcate si necroza superficial, miometru fibromatos cu focare de adenomioza.ovare sclerochistice.salpinghita cronica.Stie cineva ce inseamna asta?va multumesc
6 comentarii
0
29-07-2010, ora 23:09
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua, in primul rezultat este vorba de cancer si trebuie facuta chimioterapie. In al doilea rezultat e un rezultat benign.
0
09-03-2012, ora 10:17
RODIMAT
Nu este medic/terapeut
RODIMAT
Buna ziua!
As dori o interpretare a unui rezultat histopatologic(fragmente de perete leiomiomatos cu focare de adenomioza, endometru cu glande sub stimul foliculinic si adenomiom polipoid atipic) si imunohistochimic(ER pozitiv- 50% in epiteliul glandelor endometriale, PGR pozitiv-50% in epiteliul glandelor endometriale, P53 pozitiv-15%, ACT pozitiv zonal in stoma adenomiomului polipoid atipic, CD1a pozitiv in stoma endometriala, Ki67 POZITIV-5%, PTEM negativ) efectuat in urma unei histerectomii totale (varsta 56 ani).Medicul ginecolog a spus ca este, , la limita"iar edicul oncolog i-a recomandat ecograf la 3 luni. Ecograful facut la trei luni dupa operatie a fost normal(bun). Este posibil sa fi fost cancer? Ce trebuie facut in continuare? Se poate transmite la alte organe? Nimeni nu ne lamureste daca a fost benign sau malign. Ce inseamna, , la limita", din analizele facute chiar nu se poate vedea clar? Mentionez ca probele recoltate s-au analizat la doua laboratoare in judete diferite si au acelasi rezultat.
Va rog din sulflet, poate ne lamureste cineva.
Va doresc multa, multa sanatate. Multumesc
0
09-03-2012, ora 18:49
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna seara,
Din acest rezultat pe care il aveti dvs nu reiese faptul ca ar fi fost tumora maligna (cancer). A fost intr-adevar un stadiu precursor dar acum nu mai exista. Un control periodic ecografic si clinic la 6 luni este suficient. Numai bine.
0
10-03-2012, ora 10:47
manu65
Nu este medic/terapeut
manu65
buna ziua!
in urma cu trei ani la testul papanicolau au iesit celule modificate si posibil HPV -LSIL.am repetat testul, a facut colposcopie si rezultatul a fost acelasi.am facut tratament cu ZANOCIN SI CERVUGID-ovule.am repetat testul in luna ianuarie si a iesit LSIL, si celule modificate benigne.eu am intrat la menopauza la varsta de 38 ani.in ultimii trei ani an avut sangerari abundente si am facut 2 chiuretaje biopsice.ultima sangerare a fost pe 26 decembrie, si in ianuarie d-na doctor mi-a sugerat sa optez pentru histerectomoe deoarece in partea dreapta aveam un chist, in stanga un fibrom, iar colul era cu cicatrici multiple de la nasteri(4).m-am operat pe data de 13 februarie.sunt bine acum, am scapat de ameteli si in parte de durerile abdominale.inainte de operatie ma dureau sanii acum vad ca durerile au cedat. as vrea sa stiu daca acum dupa operatie am scapat de riscul LSIL sau in continuare trebuie sa fac testul papanicolau.mai poate evolua daca am facut operatia?
0
23-06-2012, ora 16:34
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Buna ziua!

Am primit urmatorul rezultat la IHC:


P16 POZITIV difuz in celulele tumorale
KI67 POZITIV in toata grosimea epiteliului scuamos din zonele de displazie (HSIL) si pozitiv in aprox 15% din celulele tumorale din zonele invazive
Concluzii: aspectul HP si IHC pledeaza pentu o leziune de tip HSIL cu zone de microinvazie.

Biopsie era: fragmente cu structura microscopica condilom cu displazie de grad inalt, pseudoinvazie stromala, bogat infiltrat inflamator conic difuz.

Eu inteleg ca ar fi cancer cam gradul 1. Ma poate lamuri cineva?
Si care ar fi metodele terrapeutice?

Va multumesc!
0
23-02-2017, ora 09:40
ali ali ali
Nu este medic/terapeut
ali ali ali
Buna ziua, domnule doctor!Sunt însărcinată in saptamana 10 si doamna doctor mi-a recomandat sa iau
arefam, fluomizin si femibion.Trebuie sa fac urocultura.Acest tratament poate modifica rezultatul sau trebuie sa îl intrerup?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul