Interpretare test imunohistochimic

07-01-2015
nicoleta070115
Nu este medic/terapeut
nicoleta070115
Buna ziua,

Tatal meu tocmai s-a operat(adenom prostata), in urma interventiei rezultand un raport medical. I s-au recoltat probe si dorim interpretarea rezultatului. Astfel diagnosticul histopatologic este urmatorul:
Fragmente de tesut prostatic, mucusa si perete de cale urinara, (uretra prostatica/col vezical)recoltate endoscopic prezentand histopatologic leziune de hiperplazie benigna mixta epitelia/stromala, focare de atrofie acinara si hiperplazie adenomatoasa atipica, mic focar de neoplazie intrauroteliala de grad inalt la nivelul uroteliului interceptat.

Pe noi ne ingrijoreaza unul din testele imunohitochimice, mai exact Ki67 care a iesit pozitiv in toata grosimea uroteliului cu displazie de grad inalt /carcinom 'in situ', desi concluzia raportului medical este: testele IHC sustin diagnosticul histopatologic, nu se evidentiaza focare de malignitate prostatica sau carcinom urotelial(microinvaziv/invaziv) pe materialul examinat.

Astept raspunsul dumneavoastra si multumesc anticipat pt crearea acestui forum.
1 comentarii
0
23-04-2017, ora 18:42
lilidrag
Nu este medic/terapeut
lilidrag
Buna ziua, in urma unui examen de imunohistochimie am primit urmatorul rezultat :
Microscopie :Fragmente tisulare constituite din tesut adipos matur compartimentat de septuri conjunctivo-vasculare constituite din celule conjunctive fuziforme si rare celule epitelioide; tesutul adipos este omogen, cu adipocite avand citoplasma destinsa, clara si nucleu picnotic marginal; in grosimea septurilor se gasesc frecvente vase sangvine capilare, unele dintre acestea cu microtrombi fibrinosi endoluminali; la periferie se gaseste o capsula conjunctiva subtire incompleta.
- ImunohistochimieBloc 645373 (177) :CD34 pozitiv membranar in peretii vasculari si in rare celule fuziforme
- SMA slab pozitiv citoplasmatic in peretii vasculari
-Vim pozitiv citoplasmatic in celulele fuziforme si in adipocite
-S100 pozitiv in adipocite, negativ in celulele fuziform
- Ki67 negativ in adipocite, pozitiv cu index de 1% in restul celulelor.
ConcluzieDiagnostic: Angiolipom
Va rog sa-mi spuneti daca rezultatele pozitive indica un cancer si unde. Sunt programata peste o saptamana la medic si nu mai am rabdare iar pe internet sunt diferite interpretari.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.