Interpretare secretie vaginala

02-04-2008
tonia mitrea
Nu este medic/terapeut
tonia mitrea
Va rog sa ma ajutati in sensul interpretarii examenului de secretie vaginala:celule epiteliale scuamoase superficiale rare; celule intermediare - relativ frecvente; celule parabazale - rare; polimorfonucleare - frecvente; flora bacteriana - polimorfa, rari lactobacili, cocobacili gram variabili, bacili gram negativi; levuri - absente; trichomonas vaginalis - absent.
Mentionez ca am o rana pe colul uterin si ca am facut tratament pentru gardnerella vaginalis.Nu stiu daca am scapat de aceasta gardnerella vaginalis.Multumesc.
11 comentarii
0
04-04-2008, ora 00:00
spl3en
Nu este medic/terapeut
spl3en
Buna ziua.As dori sa stiu intereptarea examenului de secretie vaginala:FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. FRECVENTE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN. RARI COCOBACILI GRAM NEGATIV ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS.CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore CULTURA FUNGI - NEGATIV.Va multumesc
0
14-05-2008, ora 00:00
soprad
Nu este medic/terapeut
soprad
Interpretare examen citobacteriologic secretie vaginala
prezenta flora normala (lactobacili) si rare celule epiteliale
numeroase polimorfonucleare
absente celule levurice
absent trichomonas
Problema ar fi numeroasele celule polimorfonucleare; d-na doctor mi-a dat diagnosticul de colpita nespecifica si mi-a recomandat tratament si mie si partenerului meu.
va rog daca puteti sa-mi indicati ce anume sunt polimorfonucleare numeroase si posibile acuze
0
18-12-2008, ora 19:39
mihha
Nu este medic/terapeut
mihha
as dori si eu interpretarea rezultatului unui examen al secretiilor vaginale

epitelii superficiale - relativ frecvente
epitelii intermediare - relativ frecvente
clue cells - absente
polinucleare neutrofile - frecvente
trichomonas vaginalis - absent
filamente miceliene - absente
flora microbiana relativ frecventa, polimorfa (bacili Doderlein, relativ frecventi bacili Gram negativi)
0
05-01-2009, ora 16:36
loreee
Nu este medic/terapeut
loreee
as dori si eu o interpretare a examenului PAPANICOLAU

celule endocervicale / metaplaziate prezente x
DESCRIERE CITOLOGICA: predominenta de celule intermediare, rare celule superficiale in prezenta de bacil Doderlin (nu stiu daca am inteles bine)
ALTELE:RECOMANDARI O noua prelevare x ; De urmarit evolutia: citologic x dupa 1 an
DIAGNOSTIC CITOPATOLOGIC: Frotiu citologic normal

MULTUMESC pentru ajutor
0
02-04-2009, ora 00:17
deea2009
Nu este medic/terapeut
deea2009
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine cu o interpretare a examenului cito-bacteriologic pt secretia vaginala:
1.celule epiteliale scuamoase superficiale - frecvente
2.celule intermediare, parabazale, bazale, endocervicale, epiteliale endometriale - absente
3. polimorfonucleare neutrofile - frecvente, degradante
4.hematii - rare
5. mucus - abundent
6. fibrina - -
7. flora bacteriana : frecventi lactobabili; rari +rotunzi, extracelulari
8.levuri si filamente miceliene, trichomonas vaginalis, neisseria gonorrheae - absente

Iar la comentariul final mi-a fost trecut : tratament antibiotic recent?!

Daca aveti idee cam ce inseamna rezultatele de mai sus, va rog sa ma ajutati si pe mine!

Multumesc anticipat! :)
0
05-05-2009, ora 10:10
pisi1859
Nu este medic/terapeut
pisi1859
Buna ziua,

Astazi am primit rezultatul la o recoltare de secretie vaginala si as dori sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului. Sunt foarte speriata pt ca am facut si testul Papanicolau dar inca nu am primit rezultatele. La recoltare scrie ca am elule epiteliale superficiale; rare leucocitel; flora bacteriana polimorfa redusa. Acum 2 ani am facut o cauterizare pt ca aveam flora bacteriana abundenta. Mentionez ca acum 2 saptamani am aflat ca am stafilococ auriu, am tinut un tratament, insa doctorul mi-a spus ca inca am o rana pe col. E posibil sa am cancer? Imi puteti interpreta aceste rezultate?

Multumesc anticipat!
0
02-07-2009, ora 09:24
amam
Nu este medic/terapeut
amam
Dupa analiza de laborator, frecvente polinucleare, flora cocica G + in diplo, am primit diagnostic de vaginita mixta si tratament cu ovule CERVUGID. Dupa tratament, mai persista usturimi dupa urinat, iar in ultima vreme contrar tendintei de o viata inspre constipatie, am scaune moi si mai frecvente. Se poate sa am si alte boli Multumesc anticipat
0
08-01-2010, ora 21:06
agripina
Nu este medic/terapeut
agripina
Buna spuneti-mi si mie va rog ce inseamna la testul papanicolau descriere citologica: flora microbiana abundenta, bacilara, nespecifica si anaeroba; -rare ploimorfonucleare si nuclei liberi; -celule scumoase superficiale oranjofile si intermediare cianofile cu morfologie normala.si infectia cu flora bacteriana bacilara. Va multumesc anticipat.
0
03-02-2010, ora 16:06
nykko
Nu este medic/terapeut
nykko
Buna ziua! Am facut un examen citobacteriologic al secretiei vaginale si acesta este rezultatul:
Celule epiteliale vaginale: superficiale
Leucocite polimorfonucleare: numeroase, rare hematii
Flora bacteriana: abundenta, nespecifica, polimorfa
Lactobacili: absente
Protozoare: Trichomonas vaginalis: absent
Fungi: Candida rare celule levurice
Alte examene recomnadate:
1. Ex. preparat proaspat: Trichomonas vaginalis absent
Cum se interpreteaza acest rezultate? Multumesc!
0
17-08-2010, ora 11:57
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
Buna ziua!
As dori si eu o interpretare a rezultatului babes papanicolou- satisfacator pentru evaluare- celule endocervicale prezente.
Descriere citologica: celule intermediate, superficiale, de endocol si abundente polimorfnucleare. Va multumesc
0
11-04-2011, ora 15:03
diyana
Nu este medic/terapeut
diyana
Buna ziua,

Astazi am primit rezultatul la o recoltare de secretie vaginala :frecvente celule epiteliale, foarte rare polimorfonucleare gardnerella vaginalis frecvent.As dori sa imi spuneti ce tratament se poate lua.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secrețiile vaginale
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •