Interpretare rezultate ginecologie

30-12-2008
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Am rana pe colul uterin cu HPV de tip 33 si nu stiu cat de grav este. V-as ruga sa-mi dati mai multe explicatii in legatura cu rezultatele analizelor ca sa inteleg si eu ce se intampla cu mine.

Diagrama colului uterin : mozaic, EAA, ZIN contur net
Aspecte colposcopice anormale: In zona de transformare
In afara zonei de transformare: epiteliu acetoalb
mozaic
zona iod neg. contur net
Test Schiller (+)
CD Papanicolau: CD II
Celule exocervicale predominant de tip intermediar rare superficiale
Metaplazie scuamoasa
Celule endocervicale
Exudat inflamator redus cu PMM Bacili
CD-aspect inflamator redus; flora bacilara

Va multumesc anticipat !!!
43 comentarii 12 Înainte ›
0
02-01-2009, ora 19:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Frotiul Papanicolau este bun, un frotiu inflamator, dar HPV tip 33 este un virus cu potential oncogen si rana de pe colul uterin trebuie imediat cauterizata.Mergi cu rezultatul la ginecologie.Dupa tratament si cauterizare sa practici abstinenta pana la vindecarea completa a ranii de pe col.Numai bine!
0
02-01-2009, ora 21:18
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Va multumesc pentru sfaturi ! Problema este ca nu stiu la ce medic sa merg. Nu stiu in cine sa am incredere. Sant din Iasi. Poate imi recomanda cineva un medic bun di Iasi. In 2003 am mai facut o cauterizare si acuma ori am alta rana ori nu a fost cauterizata corect cea veche. Un medic mi-a recomandat sa ma spal inauntru cu degetul (nu stiu daca e corect) si asa am sesizat intr-o zi prezenta pe colul uterin a unei crescaturi micute ca un cos. Cand i-am spus despre asta ginecologului din acea vreme mi-a zis ca nu am nimic si ca nu trebuie sa-mi fac probleme pentru ca este un simplu cos. Mi s-a parut dubios ca mi-a iesit un cos chear acolo. Dar am stat linistita dupa cum mi s-a spus. Si in cateva luni in locul cosului am simtit rana (o pata cat un banut care avea suprafata mai rugoaas decat restul). Am mers la alt medic care mi-a facut intradevar mai multe investigatii dar care nu mi-a explicat mai deloc ce se intampla si nici nu mi-a dat nici un tratament decat sa iau niste imunostimulatoare. Sant foarte nelinistita si nu stiu la ce medic sa mai merg.
0
03-01-2009, ora 07:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca esti din Iasi ia trimitere la ginecologie si mergi la Policlinica Industriala pe str.Primaverii la cabinetul de ginecologie si fa-ti o programare la dr.Sorin Galearschi.Dumnealui lucreaza si la maternitatea "Cuza Voda", dar mai bine mergi la policlinica.Ia toate documentele medicale de la controalele anterioare cu tine si sa-i spui ca ai mai fost cauterizata.Vom mai vorbi.Numai bine!
0
03-01-2009, ora 20:08
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Va multumesc !!!
0
19-01-2009, ora 02:01
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Am mai facut un citotest. Rezultatul este urmatorul: Celule exocervicale superficiale si intermediare. Celule endocervicale. Exudat inflamator abundent cu PMM Bacili.
In urma cu 8 luni (ultimul citotest) aveam Exudat inflatator redus cu PMM Bacili.
Deci situatia se inrautateste. Si doctorita mea mi-a spus sa revin la control peste 6 luni. Fara sa-mi recomande vreun tratament. "Nu putem decat sa tinem rana sub observatie". Eu ce fac astea 6 luni in conditiile in care problema mea evoluiaza in rau ????
Stau cu mainile in san si vad cum din sase in sase luni problema se agraveaza ? Chiar nu exista nici o solutie ?
A tine o problema sub control nu inseamna sa o tii numai sub observatie.
Am mers la acelasi doctor pentru ca trebuia sa revin peste 6 luni. Ma asteptam la mai mult de data asta...
Am sa va urmez sfatul si am sa merg si la doctorul pe care mi l-ati recomandat. Multumesc !
0
10-04-2009, ora 18:13
anyana
Nu este medic/terapeut
anyana
buna ziua.pe 25 febr am avut cm si am luat si antibiotic, dupa term cm am avut contact neprotejat.dupa aproape 2 sap am incepu sa am greturi, dureri de sini, spate, burta, si dupa citeva zile am avut o scurgere maronie, o pata mica si atit.acuma inca ma doare sub burta simt ca un bolovan, sinii ma dor la atingere si ma inteapa, spatele ma doare, iar de 2 zile am o scurgere rozalie.ce se intimpla??am facut test si a iesit pozitiv, dar nu cred in ele
0
08-05-2009, ora 19:06
nicorici mihaela
Nu este medic/terapeut
nicorici mihaela
buna ziua sunt din com.COTUSCA, jud.BOTOSANI si as dori sa ma lamuriti cu ceva daca se poate.Am 29 de ani, casatorita de 8 ani si nu am ramas niciodata insarcinata.Am avut probleme intotdeauna cu ciclul menstrual dar dupa ce m-am casatorit totul revenise la normal.Lucrand intr-un magazin ca gestionar si neavand caldura am tot inghetat de frig si la un moment dat mi-au aparut niste pete pe picioare pentru care am luat tratament, dar la terminarea tratamentului nu mi-a mai venit ciclul 6 luni de zile.Am tot fost la medici si mi-au dat ba progesteron, ba orgametril, dar nu am mai putut lua atatea medicamente si nu am mai luat.Dupa o perioada mi-a venit dar cate putin, am avut dureri foarte mari, am luat in greutate foarte mult.Acum imi vine o data la o luna sau doua dar cand imi vine nu se mai opreste ma tine cate 1-1.5 luni si am niste scurgeri urate si foarte urat mirositoare.Am facut o ecografie si 2 medici mi-au dat 2 diagnostice diferite pe aceeasi ecografie.Unul mi-a spus ca am trompele infundate, celalalt mi-a spus ca am uterul mic si de la atatea dereglari ovarele mi sau atrofiat si nu mai elimina acel mucus in uter, dar nici unul nu mi- a zis daca voi avea copii vreodata.Au spus sa ma interneze si sa imi i-a biopsie sa trimita la BUCURESTI pentru analize, dar eu nu am acceptat, deoarece matusa mea are cancer si tot asa i-au facut.Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns si sa ma sfatuiti ce sa fac.VA MULTUMESC ANTICIPAT.
0
19-06-2009, ora 00:53
dorana19
Nu este medic/terapeut
dorana19
mi-am facut un control ginecologic..doar ca nu mi-a explicat mai nimic, dr. mea si am niste nedumeriri, daca puteti, ati vrea sa ma ajutati!
celule superficiale +, celule intermediare +, granulocite +, histocite +, bacili doderlein +, coci +, candida +, alte -rari spori de candida, papanicolau C II, clasificare bethesda -reactiv benign...concluzii:proces inflamator.
nu stiu ce este cu "clasificare bethesda -reactiv benign"!
candida am mai avut, dar nu exact ce este cu restul analizelor..
multumesc
0
19-07-2009, ora 12:57
catalina.bella
Nu este medic/terapeut
catalina.bella
Buna ziua..va rog frumos sa imi raspundeti la mesajul p care il voi lasa.Pe data d 1.07 am avut un raport sexual cu prietenul meu.El s-a protejat cu prezervativ si nu si-a dat drumul de loc.Acum vreo saptamana jumate am fost la o piscina iar apa era foarte rece si am stat in ea.A doua zi am avut niste dureri foarte mari in zona genitala.Dupa calculele mele trebuia sa imi vina menstruatia p 14.07 dar imi intarzie.Sunt foarte speriata pentru ca imi intarzie d aproape p saptamana.ce am?va rog frumos sa-mi raspundeti la mesaj.
0
09-01-2010, ora 00:56
oana_210
Nu este medic/terapeut
oana_210
buna. am 21 de ani si am luat un contraceptiv de urgenta in urma unui contact sexual nerotejat a doua azi. cea dea 2 -a pastila care trebuia sa o iau dupa 12 ore am luato cu 2 ore mai tarziu. acest contraceptiv l-am luat pe data de 28 decembrie si sunt un pic alarmata deoarece nu mi-a venit ciclul nici azi(in decembrie mia venit pe data de 3).as putea fi nsarcinata?? astept un raspuns. multumesc!
0
25-01-2010, ora 14:07
valentina subtire
Nu este medic/terapeut
valentina subtire
buna, am 21 de ani si acum o saptamana mi-a iesit in zona genitala un fel de crescatura dar in piele, ce poate fi?
0
29-01-2010, ora 16:22
cata54
Nu este medic/terapeut
cata54
buna ziua.am 23 de ani am luat anticonceptionale timp de 3ani (desorele) am facut pauza un an la recomandarea medicului si acum am avut o amenoree secundara timp de 3luni .Am facut ex ecografic transvaginal rez este:
- utre in RFV cu contur utern regulat, miometru-omogen,
-dim corp uterin-lungime=47, 2mm.dia A-P=41.8
col uterin29mm, aspect normal
miometru cu ecostructura omogena
endometru aspect=hipoecogen, cu grosimea dublului strat de4.2mm
ovar dr dim-41.9/33.1, aspect micropolochistic
ovar stg 31.5/20.4micropolichistic
fsd fasa lichid
mi-au facut si dozari hormonale si rezultatele sunt bune. pentru uvarele cu micropolichisturi mi-sa spus sa iau anticonceptionale Karissa. vreau sa stiu daca nu ma poate afecta mai tarziu gand o sa doresc sa fac cu copil. multumesc pt timpul acordat.
0
01-02-2010, ora 20:09
alex1991
Nu este medic/terapeut
alex1991
am o nelamurire cu privire la contactarea virusului HPV.eu si prietena mea nu am intretinut nici unu dintre noi relatii sexuale cu alte persoane si nici am2.suntem virgini.vrem sa aflam dak prin sex oral putem sa ne infestam cu acest virus si dak este posibil sa il avem in organism odata ce nu am luat contact niciunul cu pers de sex opus.vrem sa aflam de asemenea dak exista vreun tratament sa nu ne infestam, asteptam raspunsul dumneavoastra,

va multumim
0
11-02-2010, ora 23:38
theolina
Nu este medic/terapeut
theolina
ce infectii pot fi depistate prin testul babes papanicolau?ca de HPV am tot auzit.Am auzit ca inainte de a face testul nu trebuie sa te speli aprox. 24 de ore.
0
15-02-2010, ora 12:30
Marianah
Nu este medic/terapeut
Marianah
Buna, as avea nevoie de un raspuns, sunt in italia si am facut colposcopia unde mi s-a zis ca am mozaic regolar nu stiu daca e corect in romana, mi s-a facut biopsie si mi-au zis sa stau linistita ca nu e nimic grav insa nu prea am inteles mare lucru, as vrea sa-mi explice cineva ce e mozaic si cit de grav e, va rog foarte mult.Mersi anticipat.
0
05-09-2010, ora 14:55
BLY
Nu este medic/terapeut
BLY
Buna ziua. As vrea sa va rog sa imi raspundetzi cat mai repede cu putinta la intrebarea mea. Sunt baiat si am avut un contact sexual neportejat cu prietena mea, dar am ejaculat afara. Actul sexual s-a produs la o zi dupa ce mestruatia ei s-a terminat. La o saptamana de la actul sexual ea observat niste secretii maronii mici. Am mai intretinut astefel de relatii sexuale dar nu s-a intamplat nimic. Va rog sa imi raspundetzi cat mai repede suntem ingrijorati.Va multumesc !
0
09-11-2010, ora 11:33
roxana 89
Nu este medic/terapeut
roxana 89
buna ziua am 20 de ani si in urma cu cateva sapt am fost operata de teratoame tridermice mature bilaterale, mi s-a efectuat ovariectomie bilaterala, doctorul nu mi-a spus nimic ce inseamna asta ca mi s-au scos ambele ovare nu voi mai putea avea copii? in urma operatiei mi s-a descoperit si o aderatie visceroparietala care nu stiu ce inseamna..ma puteti ajuta va rog ? ce urmari vor fi..voi intra la menopauza de acum?
0
16-12-2010, ora 15:26
marianaianc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
marianaianc@yahoo.com
Buna, am 43 de ani, va rog lamuriti-ma ! Am facut o biopsie de endocol si endometru. Rezultatul este urmatorul:

Piesa 1: Materialul examinat este alcatuit din mucus, fragmente de mucoasa pavimentoasa si endocervicala fara semne histologice de malignitate.
Piesa 2 : Materialul examinat este alcatuit din fragmente endometriale in faza proliferativa, fara semne histologice de malignitate pe sectiunile examinate.
Testul Papanicolau: localizare: vagin, exocol, endocol; calitate frotiu satisfacator ; celule endocervicale: absente; alte modificari non plazice: atrofie; indicatii: repetare la 3-6 luni; Obs. Atrofie marcata; celularitate redusa. Repetare la 6 luni dupa trat. hormonal.
0
19-12-2010, ora 19:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ marianaianc :Rezultatele sunt bune.nu exista infectie si nici modificari precanceroase.ce fel de tratament hormonal faci ?
0
20-12-2010, ora 05:31
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Buna seara... am efectuat analiza la secretia vaginala si ea este: - epitelii -frecvente,... bacili gram pozitivi, frecventi, forme medii si scurte... si, la alte observatii - frecvente celule superficiale si intermediare etalate, relativ frecvente polimorfonucleare degradate, frecvente levuri - spori si filamente... va rog sa-mi spuneti ce inseamna aceste date?...ps- am mers la doctor pentru ca am avut o mica mancarime pe labiile mici si o secretie ca branza, si un pic de usturime la mictiune.iasta pentru cateva zile...am facut irigatii cu ceaiuri:galbenele, pelin, etc., plus bicarbonat de sodiu, masaj vaginal cu unguent galbenele, bai sezut cu sare de mare... simptomele au disparut repede, oricum, nu au fost prea suparatoare...doresc sa va intreb, daca inainte de aceasta situatie, am facut sex mai mult, cateva zile la rand, poate influenta?..si deasemenea daca mai trebuie urmat tratament medicamentos dat de medic inainte de a vedea rezultatul analizei secretiei vaginale???..si ce inseamna aceste date din analiza??? este ceva care sa ma ingrijoreze? ce ma sfatuiti sa fac in continuare?.(.pentru c...a stiu ca si antibioticul da aceste reactii, oricum luasem inainte si 5 zile oxacilina pentru o masea.)...colpita micotica este acelasi lucru cu candida?. astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra binevoitor... va multumesc si va doresc toate cele bune...si sarbatori cu bine!
0
22-12-2010, ora 19:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, este o inflamatie a colului uterin dat de candida, cel mai frecvent...dar, conform rezultatului, nu este o candidoza simpla ci asociata cu o infectie bacteriana...deci ai o infectie vaginala mixta. Daca spui ca simptomele au disparut si nu mai ai nimic, nu mai lua nimic.Dar daca tot mai ai neplaceri, urmeaza tratamentul indicat. Sarbatori fericite !
0
26-12-2010, ora 14:26
nikko6500
Nu este medic/terapeut
nikko6500
Buna ziua!
Mi-am facut un frotiu de citodiagnostic Papanicolau si nu stiu ce semnifica rezultatul:celule pavimentoase superficiale, intermediare sau celule parabazale, celule bazale numeroase celule cu metaplezie scuamoasa imatura, celule...inflamatorii, foarte numeroase PMN, flora microbiana.(nu am inteles scrisul) Am urmat un tratament pentru infectia prezenta, dar nu mi s-a explicat ce reprezinta celelalte notiuni din FCD. Daca imi puteti explica ce reprezinta va rog sa ma ajutati. Multumesc.
0
26-12-2010, ora 17:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Toate aceste aspecte histologice descrise arata ca exista o populatie normala de celule, numai ca sunt prezenti si microbi, exista o infectie pentru care ai primit tratament.Probabil te descumpaneste partea cu " numeroase celule cu metaplazie scuamoasa imatura ".nu e nimic care sa te ingrijoreze, sunt cateva celule putin diferite de celelalte, dar au suferit aceste modificari datorita infectiei genitale - pe care o ai mai de mult timp si nu ai tratat-o sau ai avut inainte alte infectii genitale netratate sau tratate incorect.Urmeaza tratamentul si stai liistita.Anual sa faci testul Papanicolau. Sarbatori fericite !
0
27-12-2010, ora 06:47
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
mii de multumiri, doamna doctor!.si eu, va doresc tot binele din lume, la dumneavoastra sa fie!...si...un an cu impliniri spirituale si...materiale, de ce nu!...la multi ani!
0
27-12-2010, ora 12:19
nikko6500
Nu este medic/terapeut
nikko6500
Da, exact despre acel pasaj era vorba. M-am linistit. Va multumesc foarte mult. Sarbatori fericite si dumneavoastra!
0
27-12-2010, ora 13:12
marianaianc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
marianaianc@yahoo.com
Multumesc mult, m-am mai linistit. Povestea mea a inceput in 2007, in urma unei hemoragii puternice mi s-a facut o biopsie, rezultat: hiperplazie complexa fara atipii a endometrului.Am urmat tratament 3 luni cu orgametril, dupa care in 2008 am facut o noua biopsie de endometru si col, rezultat: Mat. examinat este alcatiut din mucus, hematii, structuri glandulare endometriale disparate, inactive sau cu modificari de atrofie, fragmente provenite de la nivel endocervical cu redus infiltrat inflamator limfo-plasmocitar subepitelial si fragmente de la nivel endometrial cu aspect de hiperplazie pseudopolipoasa. Dupa acest rezultat mi-a fost recomandat sa fac o tipizare HPV, rezultat: negativ. Am urmat tratament cu orgametril si cerviron.In 2009 am facut o noua biopsie de endometru, rezultat:Fragment de endometru cu glande in faza secretorie incipienta si scazut edem corional; mucus; fragment de epiteliu exocervical sau arii de metaplazie scuamoasa glandulara endocervicala, fara aspecte displazice In aceasta perioada au aparut dereglari de ciclu iar la ecograf mi s-a spus ca am mucoasa uterina atrofiata. Mi-a fost recomandat inducerea artificiala a ciclului cu Duphaston si Karissa timp de 3 luni.In aceste 3 luni ciclu mi-a venit regulat fara probleme, insa odata intrerupt la rec.medicului iar nu mi-a mai venit. Din nou mi-a fost recomandat declansarea ciclului cu Duphaston dupa care aplicarea plasturilor transdermici Climara(2buc.din a 5-a zi a ciclului timp de 10 zile) dupa care din a 17-a zi 1buc.Utrogestan.Mentionez ca nu m-am simtit prea bine dupa acest trat., oboseam f. repede si aveam senzatie de nod in gat.Dupa acest trat. am avut dereglari de ciclu, mai exact am avut menstra cele 3 luni de trat.(ian., feb., mart.) dupa care in aprilie si iulie.Disperata fara a mai merge la medic in sept.2010, mi-am aplicat trat. de inducere a menstrei cu Duphaston si Karissa, astfel am avut ciclu in oct. si noi.2010. In 15 noi.2010 am facut o noua biopsie de data aceasta la alt medic din cluj, la clinica de oncologie.Rezultatul este cel pe care l-am postat primul pe forum, insa pt. edificare am sa-l scriu din nou.Am facut o biopsie de endocol si endometru. Rezultatul este urmatorul:
Piesa 1: Materialul examinat este alcatuit din mucus, fragmente de mucoasa pavimentoasa si endocervicala fara semne histologice de malignitate.
Piesa 2 : Materialul examinat este alcatuit din fragmente endometriale in faza proliferativa, fara semne histologice de malignitate pe sectiunile examinate.
Testul Papanicolau: localizare: vagin, exocol, endocol; calitate frotiu satisfacator ; celule endocervicale: absente; alte modificari non plazice: atrofie; indicatii: repetare la 3-6 luni; Obs. Atrofie marcata; celularitate redusa. Repetare la 6 luni dupa trat. hormonal.Nu am primit niciun tratament, am fost chemata la control peste 3 luni. Sunt putin derutata pentru ca niciun medic nu a corelat aceste rezultate cu cele anterioare, sunt prea multe induceri artificiale de ciclu, schimbari de tratament.Ma intreb daca nu cumva este un semnal de premenopauza ? Vreau sa precizez ca dupa ultima biopsie din 15noi.2010, nu mi-a venit ciclu nici acum 27.12.2010. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?
0
03-02-2011, ora 09:44
ethanie
Nu este medic/terapeut
ethanie
Buna ziua.Am si eu o intrebare.acum cateva saptamani am incrcat ceva cu prietenul meu.Nu ne-am protejat, eu sunt in continuare virgina(caci nu a introdus-o pana la capat, nu a existat nici sangerare, desi stiu ca nu este obligatorie si nici durere) si nici nu a ejaculat in mine.Pot ramane insarcinata?Eu am avut o sangerare, nu stiu daca este menstruatie sau alt tip de sangerare, nu am un ciclu menstrual reglat inca, dar am observat ca sangele este mai deschis si mai subtire, eu acum sunt si racita si m-am gandit ca asta este motivul.Mltumesc anticipat, sper sa imi puteti raspunde.
0
08-02-2011, ora 15:03
mocanu cristina elena
Nu este medic/terapeut
mocanu cristina elena
buna ziua am si eu 2 probleme daca se poate sa ma ajutati, prima este ca dupa 1 an si 10 luni de la nasterea fetitei am dureri la contactul sexual, iar a doua problema de la o sapt dupa menstruatia am scurgeri de sange de 2 zile in rest nici un simptom, o fi vreo infectie sau cv mai grav, nu am bani sa merg la un control medical si nici cu cine sa las fata, daca m, a puteti ajuta ce pot lua un antibiotic sau ce??????
0
20-03-2011, ora 10:08
mariposa18
Nu este medic/terapeut
mariposa18
buna,
am avut primul contact sexual neprotejat dar el e ejaculat exterior..va rog frumos spuneti-mi ce sanse sunt sa raman insarcinata si daca exista riscul sa-mi intarzie menstruatia pentru ca trbuie sa-mi vina zilele acestea, dupa calculele mele.
va multumesc..astept raspunsuri.
0
25-04-2011, ora 13:13
mary2011
Nu este medic/terapeut
mary2011
am mare nevoie de un medic ginecolog, pentru a afla raspunsul la o intrebare.am avut un act sexual in urma careea iubitul meu a ejacuat in mine, dar la suprafata, apoi repede m-am spalat, ciclul menstrual vine dupa data de 5 mai...pot ramine insarcinata??????
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  • Top 10 sfaturi oferite de ginecolog
  •