Interpretare rezultate ecografie genitala

19-01-2009
isab3la
Nu este medic/terapeut
isab3la
Ultimele 2 luni de zile am avut dureri mari in perioada menstruatie si am hotarat sa fac un control ginecologic si o ecografie. Ciclul este regulat 33-34 de zile. In ziua in care am mers la ginecolog am observat cateva pete(exact ca in prima zi de mentruatie) pe protejslip si era abia ziua 20 de menstruatie(nu mi s-a mai intamplat asta niciodata). In urma controlului diagnosticul prezumtiv a fost metroragie iar constatarile clinice:col cu ectropion-ectopie extinsa, anexa dreapta nepalpabila, anexa stanga palpabila(OS palpabil).
Rezultatele ecografiei:
uter : L=6, 59 l=4, 28 g=3, 39
endometru;incipient 0, 46
noduli:nu
ovar dr 3, 40/1, 66 micropolichistic
ovar st 3, 82/1, 92 micropolichistic
spatiul douglas:lichid 4, 95/1, 99
diagnostic ecografic:hematosalpinx dr
IN cele din urma am primit o reteta pt anexita dreapta cu zanocin, doxiciclina si flamexin si mi s-a spus sa revin pt o noua ecografie dupa menstra.
Iau tratamentul de 2 zile si inca am sangerari.
Doamna doctor nu mi-a spus prea multe si sunt nelamurita daca este ceva grav.Va multumesc
1 comentarii
0
20-01-2009, ora 06:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Urmeaza tratamentul pentru anexita, ocazie cu care se va rezolva si cu hematosalpinxul; din moment ce ai aceasta acumulare de sange in trompa dreapta, e normal sa ai aceste sangerari.Cu tratament, repaos, evitarea frigului si umezelii, se va rezolva.Apoi, intr-o a doua faza trebuie sa vezi ce e cu ectopia de col, daca trebuie si aceasta tratata [ ovule, spalaturi ] sau daca trebuie cauterizat.Dupa ciclu sa faci si un test Papanicolau.Si ultima ta problema sunt ovarele polichistice pentru care probabil ca vei primi anticonceptionale.Deci termina tratamentul, stai linistita ca nu-i ceva grav, si apoi du-te din nou la ginecolog.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.