Interpretare rezultate - URGENT!

02-05-2008
Nytrogen
Nu este medic/terapeut
Nytrogen
Va rog sa interpretati urmatoarele rezultate:

BULETIN CITOLOGIC
Diagnostic citologic: Frotiu constituit din frecvente celule epiteliale intermediare si parabazale, frecvente celule cu nucleu hipertrofiat, angular, membrana nucleara ingrosata, nuclei denudati hipertrofiati.Bacili Doderlein absenti.
Frotiu C IV
Sistem Bethesda: frotiu conventional corespunzator pentru evaluare, pozitiv pentru celule maligne.


BULETIN HISTOPATOLOGIC
Diagnosticul clinic: Cervicita eroziva
Descriere microscopica: Carcinom epidermoid keratinizat G2, fragmente de endocol cu metaplazie scuamoasa a epiteliului de acoperire si glandular, infiltrat infiltrat inflamator limfocitar interstitial, chiste Naboth.

Pacienta are 52 ani si a primit un bilet de trimitere catre oncologie, cu diagnosticul: carcinom epidermoid al colului uterin, st. evolutiv II. Va face radioterapie, iar dupa cateva saptamani, operatie.
In primul rand va rog sa interpretati aceste rezultate, caci nu am cunostinte in medicina si nu inteleg termenii. De asemenea, as vrea sa stiu cat de grav este, care sunt sansele de reusita, probabilitatea recidivarii.
1 comentarii
0
06-03-2009, ora 15:25
madizza
Nu este medic/terapeut
madizza
va rog sa ma ajutati si pe mine!
mama mea in varsta de 55 de ani a primit rezultatul babes-papanicolau si are urmatorul rezultat:
Calitatea frotiului:satisfacator:celule endocervicale:absente
FSV +EXOCOL
celule pavimentoase parabazale in placarde si lambouri.Carioliza, cariorexis, cariopicnoza.Nuclei liberi izolati.Fribina.
Relativ frecvente polimorfonucleare.
Hitrocite mici.
Flora bacteriana relativ frecventapoliforma.
ENDOCOL
Idem celularitateFSV.
INTERPRETARE
NEGATIV, FARA LEZIUNIINTRAPETELIALE SI/SAU DE MALIGNITATE
Modificari reactionale beningne asociate cu :inflamatie
atrofie.
EVAUARE HORMONALA :
paterrn hormonal compatibil cu varta si anamneza
REZULTAT FINAL:
TBS atrofic /inflamator
astept raspuns!
mulrumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.