Interpretare rezultat secretie vaginala

16-06-2009
cristal2006
Nu este medic/terapeut
cristal2006
Buna ziua! Am primit un buletin de analize cu rezultatul la secretia vaginala.
1. Celule epiteliale poligonale frecvente
2. Leucocite frecvente
3. Tricomonas vaginalis absent
4. Levuri relativ frecvente
5. Inmugurite prezente
6. Hife, pseudohife prezente
Flora microbiana prezenta
Predomina coci Gram-pozitivi dispusi in diplo si bacili Gram-negativi.
Flora lactobacilara rara.
Ce se intampla? Mentionez ca niciodata nu am avut probleme la nici un examen din secretie vaginala efectuat. Am urmat un tratament cu antibiotic acum o luna de zile pentru pneumonie si am folosit la menstruatie, cam tot in aceeasi perioada tampoane OB. Este vreo problema???
Mentionez ca in rezultatul de Cultura secretie vaginala imi apare prezent E.Coli (+) si in Cultura fungi cu fungigrama prezent Candida albicans.
1 comentarii
0
17-06-2009, ora 21:44
cristal2006
Nu este medic/terapeut
cristal2006
Buna seara! O rugaminte daca ma puteti ajuta cu un sfat ptr ca ginecologul meu este in concediu si revine peste 2 sapt. si altul, din pacate, nu mai este in acest orasel. Vis-a-vis de buletinul cu rezultatul pentru secretia vaginala de mai sus, pentru candida albicans, printre alte medicamente la care este sensibila apare si fluconazolul, nystatin, econazol, ketonazol ; iar ptr E. Coli: ampicilina, amoxicilina, augmentinul, cefaclor, cefalexin, cefotaxim, clorampenicol, ciprofloxacin, imipenem, netilmicina si biseptolul. Credeti ca daca as face o asociatie de medicamente: fluconazol+ciprofloxacin+biseptol este ok? Ce alta varianta as putea incerca asa incat sa mearga si pe micoza si pe infectia cu E. Coli? Ar mai trebui sa iau si altceva, alte medicamente, ovule, spalaturi intravaginale??? Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.