Interpretare rezultat histopatologic si rezultat imunohistochimic

15-01-2014
Blanca11
Nu este medic/terapeut
Blanca11
Buna ziua. Precizez faptul ca pacientul (54 ani, M) a fost operat, in urma biopsiei exista cele 2 rezultate pentru care doresc o interpretare cat mai pe inteles:
Piesa trimisa:. I.) Ileon terminal recupa, II.) Hemicolectomie dreapta.

1.) Histopatologic: perete colonic prezentand o proliferare tumorala cu aspect histopatologic de adenocarcinom colonic moderat diferentiat (grad mijlociu de anaplazie G2), ulcerat, cu arii de necroza tumorala, invaziv pana la nivelul muscularei propria (pT2) pe blocul 13.10886.6, fara invazie limfo-vasculara sau perineurala certe pe sectiunile examinate. Limitele de rezectie sunt in tesut sanatos, fara invazie tumorala. Cei 18 ganglioni limfatici prezenti pe sectiunile histologice nu prezinta metastaze carcinomatoase.
Stadializare pTNM: pT2pN0.

2.) Imunohistochimic: 'Ck7' negativ, 'Ck20' pozitiv zonal in tumora; 'CDX2' pozitiv in tumora; EGFR' negativ in tumora, pozitiv in vase; Ki67 pozitiv 50% in celulele tumorale; 'MLH1' pozitiv in tumora; 'MSH2' pozitiv in celulele tumorale; 'MSH6' pozitiv in celulele tumorale.

Concluzii: Adenocarcinom colonic moderat diferentiat, invaziv pana la nivelul subseroasei, fara invazie limfo-vasculara si perineurala certe, fara metastaze ganglionare (0/18 ganglioni limfatici), cu limite de rezectie in tesut sanatos (pT3N0, G2) si index mitotic=50%.
Reactiile imunohistochimice pozitive pentru MLH1, MSH2 si MSH6 nu sustin un proces de instabilitate a microsatelitilor.

Multumesc!
5 comentarii
0
15-01-2014, ora 21:42
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Blanca eu am cancer pe colon din luna mai acest an, si cred ca nu interpretarea acestui rezultat te intereseaza mai mult pt ca acesta trebuia sal ai de la medicul care la operat pe sot, ci mai degraba ce ESTE DE FACUT IN CONTINUARE, O PARERE DE LA ALT MEDIC deoarece deduc ca nu prea tea informat de ajuns cel la care ati mers, este bine ca a fost operabila tumora.
In continuare tine legatura cu medicul pt controale regulate pt ca tumorile au devenit foarte agresive apar repede si se dezvolta la fel de repede, la mine de exemplu ca sati faci o idee in mai 2013 mi sa extirpat o tumora din loja renala( in 2008 mi sa extirpat rinichiul avand tumora, loja renala este locul unde este rinichiul), in august aveam alta tumora situata linga coloana care unea colonul de muschiul spatelui tumora care a fost neoperabila in septembrie si caruia nu i sa putut lua nici biopsie, iar in noiembrie mai aveam inca trei metastaze pe plaman.
Eu in calitate de pacient va sfatuiesc sa aveti o discutie cu medicul care la operat si sal intrebati direct ce este de facut in continuare, daca se impune tratament, la ce sa fie atent ca simptome chiar daca ele sunt aproape zero, ce alimentatie sa aibe.
Refacere usoara si sanatate maxima.
0
15-01-2014, ora 22:15
Blanca11
Nu este medic/terapeut
Blanca11
Am fost la 2 doctori oncologi, fiecare cu parerea lui, unii dau informatia pe jumate, nu ii vad deloc implicati. Oricum i s-a prescris (este tatal meu) un tratament cu pastile Xeloda 500 mg, le va lua 2 saptamani, cate 2 / zi, bineinteles si cu un regim alimentar...Dupa cele 2 saptamani vom merge la dct oncolog sa mai faca alte analize.
Multa sanatate!!
0
15-01-2014, ora 22:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EXACT ce am banuit nu?
aici pe forum sunt cativa medici care raspund cu promtitudine si cu omenie si in rest gasesti informatii de la alti pacienti pt ca ei se comporta mai normal sunt mai apropriati fata de suferintele prin care se trece de catre pacient si rudele acestuia.
0
15-01-2014, ora 22:34
Blanca11
Nu este medic/terapeut
Blanca11
Foarte adevarat! Oricum cred mult si in puterea psihicului, iar tatal meu, desi a trecut 1 luna si jumatate de la operatie, este in cea mai buna forma fizica si pshica, in general este cea mai pozitiva persoana pe care o cunosc, nu ne asteptam, parca nici nu am fi trecut prin asa ceva. Acum speram sa decurga totul bine si cu tratamentul si in continuare cu regimul.
0
15-01-2014, ora 22:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Asa sunt si eu si doctorul ia zis sotiei ca tonusul pacientului este 80% din vindecare.
Eu de multe ori ii uimesc pe unii cu cata lejeritate vorbesc de aceasta boala, stau de vorba cu alti pacienti la telefon su cu rude ale lor, cu unii ma intalnesc, si cand merg la spital tot timpul discut cu alti pacienti si mereu raman uimit ca si altii se uita la noi si parca ar vrea sa intre in discutie dar ceva ii retine nam inteles de ce unii oameni se feresc de noi pt ca aceasta boala nu este contagioasa dar se comporta ca si cum ar fi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •