Interpretare rezultat examen microscopic pe frotiu si cateva intrebari

17-02-2012
Annya88
Nu este medic/terapeut
Annya88
Buna seara,

In urma mai multor raspunsuri date pe forum de catre doamna doctor (imi cer scuze am uitat numele) am decis sa va pun cateva intrebari atat legate de rezultate cat si de posibile tratamente, daca regidiveaza boala, daca afecteaza partenerul. Am prieten de 10 luni si imi doresc sa am o relatie sanatoasa si de durata. In 2010 am fost la medicul ginecolog insa deoarece am in familie un medic nu mi-au dat detalii ci doar tratament de 7 zile cu ovule Cervugid pentru o micoza. Secretia vaginala abundenta, cateodata urat mirositoare (a doua zi dupa ce fac baie seara deja se simte si curge mult) alba, branzoasa, mai mult dupa menstruatie cand ma si deranjeaza in timpul contactului sexual, si de cateva luni am observat ca imi curge foarte mult sange in primele 3 zile ale menstruatie (mai mult ca inainte) insa ciclul imi vine regulat 27-28 de zile intre ultima si prima menstruatie.
As dori daca se poate o intrepretare asupra urmatoarelor rezultate

Secretie vaginala :
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
celule epiteliale rotunde absente
Celule cu aspect de 'clue cell' relativ frecvente
Leucocite frecvente
Trichomonas vaginalis absent
Levuri relativ frecvente
inmugurite prezente
hife, pseudohife prezente
Prezenti bacili si cocobacili Gram variabili cu aspect microscopic sugestiv de vaginoza bacteriana.

Am si candidoza si vaginoza bacteriana? Se transmite si la partener in sensul ca este si el afectat sau e doar purtator si trebuie sa urmeze un tratament pentru a nu mai avea si eu.
Tin sa precizez ca nu folosesc tampoane interne sau zilnice, doar absorbante, nu ma spal in vagin, insa am avut o perioada foarte stresata, anul trecut in vara am facut greseala de a lua un tampon intern caci era urgenta si nu aveam altceva. Dupa aceea am avut simptomele descrise mai sus. Am avut perioade de stres de lunga durata si m-am ingrasat 10 kg. Cu ce influenteaza sexul oral flora vaginului ?
E important pentru mine sa aflu daca am transmis ceva prietenul meu (el nu are nici un simptom) sau daca e purtator si trebuie si el sa urmeze un tratament.


As dori niste raspunsuri la intrebarile mele va rog,

Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.