Interpretare rezultat anatomopatologic

26-01-2010
didicuta
Nu este medic/terapeut
didicuta
Am fost oparata de chist osos la varsta de 14 ani. Mi s-a trimis proba la biopsie.
Rezultat: Microscopie: Materialul examinat are structura unor membrane conjuctive in peretele carora se gasesc arii de hemoragie, spiculi ososi de neoformatie precum si numeroase celule gigant de tip asteoclastic. Leziunea este merginita de spiculi ososi neoformativi cu caracter reactiv.
Imi puteti spune ce inseamna va rog.
Multumesc.
3 comentarii
0
26-01-2010, ora 17:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In limbajul anatomo-patologului aceasta nu inseamna mare lucru, adica este cu mare probabilitate o leziune benigna, insa lipseste tocmai esentialul: diagnosticul final.
Daca aveti vreo problema, puteti oricand cauta lamele anatomo-patologice initiale si sa solicitati o noua interpretare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-01-2010, ora 21:21
didicuta
Nu este medic/terapeut
didicuta
Multumesc pt raspuns. Problema este ca am fost operata acuma 10 ani. De 2 ani a inceput sa ma doara mai ales daca merg pe jos mai mult. Am fost la doctorul care m-a operat...am facut un film si mi s-a raspuns ca nu are de ce sa ma doara si sa aduc rezultatele biopsiei.
In rezultatele biopsiei aparea doar ceea ce am scris mai sus, iar la concluzii spatiu liber. Domnul doctor spunea acelasi lucru ca dumneavostra ca nu am de ce sa ma nelinistesc si ca nu e nimic grav, iar sfatul lui a fost sa merg la un reumatolog.
D-vostra care credeti ca ar putea fi cauza durerii? Mentionez ca durerea este continua dar foarte slaba, ma doare mai intens doar daca fac efort (sport, dans, umblat pe tocuri) si se amelioreaza daca aplic unguent gen Fastum Gel.
Multumesc inca o data.
0
26-01-2010, ora 21:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este imposibil de precizat cauza durerii fara un examen clinic local si fara studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.