Interpretare rezultat RMN

17-01-2013
lupiduph
Nu este medic/terapeut
lupiduph
Buna ziua,

mama mea a facut un RMN pentru intreaga coloana si as dori, daca se poate, o interpretare oricat de succinta a rezultatului. Multumesc anticipat.

Rezultat RMN:

-modificari de tip edematosla nivelul platourilor vertebrale adiacente discului L5-S1;
-reducerea hipersemnalului t2 normal al discurilor intervertebrale cervicale, toracale si lombare;
-protruzii discale cervicale de la c4-c5 la c6-c7 ce amprenteaza sacul dural si determina stenoza gaurilor de conjugarela c5-c6 si c-6-c7;
-protruzie discala la t7-t8 ce ampenteaza sarul dural fara conflict radicular;
-deborduri discale la L4-L5 si L5-s1ce amprenteaza sacul dural si vin in contact cu gaurile de conjugare L5 si S1 preforaminal bilateral;
-procese osteofitice marginale anterioare la nivel cervical inferior si lombar.
6 comentarii
0
17-01-2013, ora 20:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
RMN-ul nu este un scop in sine: este valoros, insa are relevanta numai ca imagine nemijlocita, in mainile neurochirurgului, in timpul examinarii clinice directe.
Interpretarea radiologului este extrasa din context (face abstractie de examinarea clinica), prin urmare nu poate fi comentata in nici un fel.
Prin urmare, este inevitabila o consultatie la neurochirurg, care va exmina imaginile RMN si nu interpretarea radiologului (oricat de stimabil ar fi acesta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-03-2014, ora 16:22
PaulinaD
Nu este medic/terapeut
PaulinaD
Buna ziua,



Am 76 de ani, 53 kg si 160 cm inaltime.

In urma unori dureri de spate si de picior am ajuns la un consult, mi s-a recomandat un RMN la coloana lombara.
Concluziile Rmn sunt : Deborduri discale etajate L2-L5 cu posibila radiculara L3 stanga.
Scolioza lombara dextroconvexa.Doctorul neurochirurg mi-a spus ca ar putea fi vorba de o operatie dar varsta nu o recomanda.
Mi-a recomandat sa port un corset pentru spate., sa nu ridic greutati, sa nu fac miscari bruste.Tin sa precizez ca am si osteoporoza. As vrea sa va cer parerea.Exista riscul de a paraliza? Cat de repede evolueaza boala si daca pana la urma v-a trebuii intervenit chirurgical?
Va multumesc
0
12-03-2014, ora 22:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este de domeniul neurochirurgiei.
Prin urmare, logic, trebuie sa adresati intrebarea fie unui neurochirurg, fie pe topicul de pe acest site dedicat Neurochirurgiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-03-2014, ora 00:54
gavriella
Nu este medic/terapeut
gavriella
Buna seara!!! Tatal meu a fost operat la genunchi de 2 ori deoarece i s-a umflat si a inceput sa-l doara dintr-o data, nu stie daca s-a lovit sau a fortat in vre-un fel piciorul.Chiar nici medicii nu au reusit sa-si dea seama exact ce are.ultima operatie a facut-o acum 3 luni si singura diferenta este ca nu mai are dureri, in schimb nu poate merge decat foarte, foarte greu, dar ce este cel mai ciudat faptul ca poate sa mearga pe bicicleta, fara nici o problema.Ni s-a spus ca ar trebui sa faca un implant cu proteza, dar care ar costa in jur de 1200 ron, dar daca nici asa nu va putea merge ca inainte?nimeni nu ofera garantie, Va multumesc din suflet!!!:)
0
22-07-2015, ora 18:30
Anca_1982
Nu este medic/terapeut
Anca_1982
buna ziua! as dori sa stiu ce la rezultatul rmn daca-mi raspunde cineva!
modificari de statica vertebrala cu rectitudinea coloanei lombare.
modificari degenerative la nivelul spatiilor intervertebrale lombo-sacrate.
nu se constata odificari n structura osoasa vertebrala.
la L1-L2-L3-L4-L5-S1 exista protruzii discale etajate care comprima sacul dura, l cu atingeri foraminale bilat.
nu se constata modificari in structuramedulara terminala.
va multumesc anticipat!
0
22-07-2015, ora 18:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre modificari tipice simdromului compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.