Interpretare papanicolou, secretie vaginala, radiografie coloana l-s

12-07-2011
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
Buna ziua
Revin pe acest site cu rugamintea de a ma ajuta in interpretareaunor rezultate (astept si rezultatele analizelor de laborator pentru a merge cu toate joi la medic).
pana acum am primit rezultatele de la examenul citologic Babes -Papanicolau:
Examenul citologic a fost realizat dupa recoltarea, etalarea si colorarea prin metopda Papanicolau..
Frotiu: Calule epitaliale pavimentoase (superficiale, intermediare), absente celule endocervicale, leucocite.
Concluzie: Frotiu de tip inflamatoriu (tip II)

Secretie vaginala: Frotiu_: Relativ frecvente celule epiteliale in placarde, abundenta fibrina, rare leucocite PMN. flora saraca si poliforma. Trichomonas neisserii micoza- absente.
Cultuta genitala: nu s-au dezvoltat germeni patogeni pe mediile de cultura insamintate.

Secretie vaginala: Frotiu: Relativ frecvente celule epiteliale in placarde, abudenta fibrina, rare leucocite PMN. flora saraca si polimorfa. Levuri absente.
Cultura fungi: nu s-au dezvoltat colonii de fungi pe mediile de cultura insamintate.

Radiografie coloana lombara si sacru in incidenta de fata: Minima scolioza lombara dextroconvexa.
Fara osificari heterotope vizibile radiografic la nivelul corpilor vertebrali lombari radiografiati. Fara modificari vizibile radiografic de spatii intervertrebale lombare. Fara modificari de structura osoasa vizibile radiografic la nivel sacrat.


Buletin ecografic:
Genital: Uter in AVF 70/42 mm, moderat congestiv. Endometru 7 mm, omogen. Un chist de 8 mm la nivelul endocolului.. Trompa stanga cu perete gros, dens. Ovare pancifoliculare (COC). dimensiuni aproape egale: 23/22 mm.

Abdomen: Ficat dimensiuni normale, lob. stang: 63 mm, lob drept 121 mm
CBP 4.5 mm, Colecist semicontractat cu perete dens, sediment redus decliv?
Pancreas, splina normale. Ambii rinichi normal situati, dimensiuni normale, parencliuri? omogen 14-15 mm, R dr. 94=51 mm, R stg. 97/53 mm, saruri difuz si relativ frecvente, calculi sub 4 mm, mai ales pe partea dreapta. Calice? secundare.
Astept si rezultatele analizelor de laborator pentru a merge la doctor (joi). Rog o interpretare pana joi. Am dureri puternice de spate (am facut si analize de sange si urocultura, test ADDIS, sumar urina--astept rezultatele).
O alta intrebare :PE BULETINUL DE ANALIZE SCRIA:
La femeile in varsta de peste 30 de ani, conform noilor protocoale internationale de prevenire, recomandam asociarea examenului citologic cu testarea HPV.

Ce este testarea HPV, cum se efectueaza si ce arata? Nu estede ajuns Papa Nicolau? Dr. ginecolog nu mi-a zis nimic de testare HPV.

Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.