Interpretare hemoleucograma

02-09-2011
wilson
Nu este medic/terapeut
wilson
Buna ziua,
Mi-am facut astazi analizele de sange si mi-au iesit cateva valori care nu se incadreaza in limitele normale.
In cadrul homoleucogramei, valorile cu problema sunt urmatoarele:
- hemoglobina eritrocitara medie(MCH) 28, 8 pg.30-35 pg
- neutrofile % 39, 8%...50-68%
- limfocite % 55, 9%...25-40%
- monocite % 2, 8%...3-7%
In rest toate valorile homoleucogramei sunt in parametri normali, VSH-ul de asemenea.
In cadrul analizelor de biochimie, singura valoare ce nu se incadreaza este bilirubina directa 0, 33 mg/dl, limita fiind de 0, 3 mg/dl. Celelalte, TGO, TGP, colesterol, glicemie, calciu, fier, magneziu, acid uric, uree serica sunt in valori normale. Ar mai fi o valoare undeva spre limita de sus si anume Amilaza(amylase) 94 U/l...0-100 U/l.
Examentul complet de urina a iesit in valori normale.
Mentionez ca in urma cu 7 zile am incheiat un tratament de o saptamana cu Augmentin impotriva bacteriei enterococcus spp, bacterie ce fusese depistata in analiza secretiei vaginale facuta de prietena mea, la indicatia medicului ginecolog unde a fost pentru consultatie.
Am verificat foile cu analize facute de mine in 2008 si am observat ca si atunci aveam nivelul de neutrofile mai scazut decat limita normala,
Nu manifest niciun fel de durere sau probleme, singurul element pe care il resimt oarecum este o usoara stare de oboseala, de care sunt constient traversand o perioada ceva mai solicitanta, in care momentele de odihna nu au fost tocmai suficiente.
Rugamintea mea este daca poate cineva sa-mi ofere o parere personala vis-a-vis de aceste rezultate, sa imi pot face o idee daca este cazul sa iau anumite masuri sau nu.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.