Interpretare examen secretii vaginale

02-12-2010
gabyiI
Nu este medic/terapeut
gabyiI
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu interpretarea urmatorului rezultat:
Exam microsc: reactie inflamatorie intensa, cu polimorfonucleare integre si distruse, prezenta fibrina.Lactobacili absenti.Numerosi cocobacili gram negativi si pozitivi.
Exam bacteriologic: prezent candida krusei. Staphyloccocus aureus absent, streptoccocus agalactiae absent enterobacteriaceae absent.
Multumesc anticipat
2 comentarii
0
04-12-2010, ora 06:35
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
BUNA SEARA... AM EFECTUAT ANALIZA LA SECRETIA VAGINALA SI EA ESTE: - EPITELII -FRECVENTE,... BACILI GRAM POZITIVI, FRECVENTI, FORME MEDII SI SCURTE... SI, LA ALTE OBSERVATII - FRECVENTE CELULE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE ETALATE, RELATIV FRECVENTE POLIMORFONUCLEARE DEGRADATE, FRECVENTE LEVURI - SPORI SI FILAMENTE... VA ROG SA-MI SPUNETI CE INSEAMNA ACESTE DATE?...PS- AM MERS LA DOCTOR PENTRU CA AM AVUT O MICA MANCARIME PE LABIILE MICI SI O SECRETIE CA BRANZA, SI UN PIC DE USTURIME LA MICTIUNE.iASTA PENTRU CATEVA ZILE...AM FACUT IRIGATII CU CEAIURI:GALBENELE, PELIN, ETC., PLUS BICARBONAT DE SODIU, MASAJ VAGINAL CU UNGUENT GALBENELE, BAI SEZUT CU SARE DE MARE... SIMPTOMELE AU DISPARUT REPEDE, ORICUM, NU AU FOST PREA SUPARATOARE...DORESC SA VA INTREB, DACA INAINTE DE ACEASTA SITUATIE, AM FACUT SEX MAI MULT, CATEVA ZILE LA RAND, POATE INFLUENTA?...PENTRU CA STIU CA SI ANTIBIOTICUL DA ACESTE REACTII, ORICUM LUASEM INAINTE SI 5 ZILE OXACILINA PENTRU O MASEA. ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA BINEVOITOR... VA MULTUMESC SI VA DORESC TOATE CELE BUNE...
0
04-12-2010, ora 08:10
mioarabadea
Nu este medic/terapeut
mioarabadea
Buna dimineata.Va rog daca puteti sa/mi spuneti ce inseamna urmatorul rezultat al testului
F1F2 celularitate bogata +;CEPS placarde;CEPI grupuri;altele celule cu ciloliza
inflamatie PMN lizate abundente;PMN integre frecvente
nuclei liberi lizati+
concluzie PAP II
F3 celularitate bogata, CEPS +, CEPI +, PB grupuri cu amizocarie, cariovestis, altele.celulare
inflamatie PMN lizate abundent, PMN integre abundente, limfocite+
concluzie PAP II/III
examen de secretie
protozoare TV+, microorganisme GV+, flora microbiana frecventa
Am dureri in partea stinga jos permanent de 3 luni.
astept un raspuns
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.