Interpretare examen microscopic secretie vaginala

02-01-2012
Miha3la123
Nu este medic/terapeut
Miha3la123
Buna acum ceva timp am primit analizele, dar nu si o interpretare a lor...si cand trebuia sa ma duc la control nu am putut ajunge atunci si nu m-am mai dus, aici sunt rezultatele, poate ma puteti ajuta:).
Secretie col uterin:
1.Celule epiteliale poligonate-relativ frecvente si in gramezi plicaturate in proportie 65%.
2.Celule epiteliale rotunde -rare.
3.Celule cu aspect de 'clue cell-absente.
4.Leucocite relativ frecvente.
5.Hematii-absente.
6.Trichomonas vaginalis-absent.
7.Levuri-absente.
Flora microbiana:
8.Bacili gram pozitiv, polimorfi(probabil Doderlein)
9.bacili gram negativ-foarte frecventi.
Cultura secretie col uterin:
10.Pe mediile insamantate s-au dezvoltat bacili E coli-foarte frecvente colonii.
11.Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp.

As vrea sa stiu ce inseamna (adica daca am ceva sau nu)si ce tratament as putea lua.

Va multumesc mult!
5 comentarii
0
02-01-2012, ora 10:35
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai o infectie vaginala cu e-coli.
Nu ai candida sau altceva.
Nu ti-a dat si antibiograma? vad ca s-au insamantat culturi, asa ca ar trebui sa o ai.
Acolo iti scrie si la ce antibiotice este sensibila bacteria, ca sa stii cu ce sa te tratezi.
O sa iti dea ginecologul si ovule, in afara de tratamentul oral cu antibiotic.
0
03-01-2012, ora 02:10
ingridd
Nu este medic/terapeut
ingridd
Buna seara domnule doctor..am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta.
Sunt fata am 21 ani si am o relatie stabila de 2 ani. bineinteles ca fac sex numai cu iubitul meu, nu facem sex protejat si nu iau anticonceptionale, dar avem grija sa nu facem un bebe.
Am scurgeri vaginale ca orice femeie, nu miros urat doar ca sunt foarte abundente uneori iar dimineata cand ma trezesc am pe labii aceasta secretie numai ca intr-o forma mai branzoasa gen bilute daca ii pot spune asa...nu o vad ca pe o problema mare atata timp cat nu am mancarimi sau usturimi doar ca prezenta ei este mai inconfortabila.Imi puteti spune ce reprezinta aceasta scurgere sau daca e vreo boala ceva??..si inca ceva de vreo 2 saptamni incoace iubitul meu a inceput sa aibe mancarimi in interiorul penisului si i se scurge un lichid albicios...ma tot banuieste pe mine ca as fi facut ceva cu altcineva si as fi luat vreo boala cu transmitere sexuala, dar nici vorba de asa ceva...imi puteti spune de ce are aceste mancarimi si lichid albicios? ma gandesc ca poate el o fi facut ceva cu altcineva neprotejat si tot da vina spre mine ca din cazua scurgerii mele..ma puteti ajuta?? va rog frumos...
Multumesc!toate cele bune
0
02-02-2012, ora 19:02
LOOORA91
Nu este medic/terapeut
LOOORA91
buna..am primit si eu urmatorul rezultat : inflamatie cu mcr -pmn, filamente miciliene..As vrea sa stiu ce inseamna si ce tratament as putea sa iau.
0
04-02-2012, ora 18:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
ingridd si LOOORA91, este vorba de o candidoza.
Mergeti la medicul ginecolog pentru a primi un tratament.
Ar fi bine sa facteti si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma si antifungigrama, deoarece pot fi si alte bacterii pe langa candida.
Partenerul deasemenea ar trebui sa faca o spermocultura cu antibiograma si antifungigrama.
Inainte de analiza trebuie sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat (in caz ca ati luat), ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Deasemenea, nu trebuie sa va spalati in vagin si sa nu aveti contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare, ca iarasi poate iesi rezultatul fals negativ.
Trebuie spalata lenjeria, pantalonii, chilotii si prosoapele la peste 70 de grade sa se dezinfecteze.
Ori pot fi fierti chilotii, iar pantalonii sa fie calcati cu abur. Candida intra in tesatura hainelor si nu se scapa de aceasta decat la temperaturi inalte.
Partenerul trebuie sa faca si el tratament, altfel va reinfectati.
Ginegologul poate sa va dea si tratament pentru el, mergeti impreuna si o sa primiti mai multe explicatii acolo.
0
18-07-2013, ora 15:46
Maria1977
Nu este medic/terapeut
Maria1977
Buna ziua,
as dori sa ma ajutati cu o interpretare a urmatoarelor analize, intrucat din ceea ce am citit pe forum nu reusesc sa imi dau seama ce as putea avea, iar la consultatie pentru interpretare nu pot ajunge pana peste app 2 saptamani. Va multumesc anticipat!

Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat):
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule cu aspect de 'clue cell' absente
Leucocite relativ frecvente
Hematii absente
Trichomonas vaginalis absent
Levuri absente
Flora bacteriana Normala (flora lactobacilara).

Cultura din secretii vaginale:
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).

Cultura secretie col uterin:
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •