Interpretare examen histopatologic

21-04-2012
Liana30
Nu este medic/terapeut
Liana30
Buna ziua!

În urma cu trei saptamani am efectuat o interventie chirugicala pentru eliminarea a doi noduli mamari. Azi am primit rezultatul examenului histopatologic care este urmatorul:
Diagnostic de trimitere: tumora dubla san stang (cadran supero extern, cadra infero extern);
Piesa operatorie: tumora cadran infero extern stang, tumora cadran supero extern stang;
Examinare macroscopica: Formatiuni tumorale 2, 2 cm respectiv 2, 3 cm diametru aparent bine delimitate.
Diagnostic anatomo patologic: Testut mamar cu adenoza microglandulara, ducte dilatate chistic cu metaplazie apocrina si transformare papilara apocrina a epiteliului si hiperplazie ductala tipica. Sunt prezente ducte dilatate chistic cu secretie intraluminala care include grupuri mici de celule cu nuclei hipercromi. Pentru diagnostic diferential cu un carcinom mucinos se recomanda investigatii imunohistochimice.

Precizez ca am 35 de ani, iar aceste chisturi au fost diagnosticate in urma cu 3 ani. in aceasta perioada am efectuat anual sau chiar mai des sonoelastrografii, iar anul trecut si un RMN. in toate cazurile s-a precizat tumoare probabil benigna. In luna decembrie 2011 mi s-a recomandat interventia chirurgicala fara a fi insa suspiciuni de tumora maligna. La operatie nu s-a considerat necesara efectuarea extemporaneului, chisturile fiind analizate doar la examenul histopatologic de 10 zile. Probele urmeaza sa fie trimise la Institutul Victor Babes pentru acest examen imunohistochimic. Exista riscul de a fi cancer ? Celulele cu nuclei hipercromi sunt un indicator in acest sens? Pana la aflarea rezultatului final va rog sa imi spuneti parerea dumneavoastra.
Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.