Interpretare ecografie

15-11-2013
roua39
Nu este medic/terapeut
roua39
Buna seara
In urma unei ecografii am urmatoarele rezultate pe care nu stiu sa le interpretez...
Uter in AVF, cu diametre uterine de 4, 6/5, 55/8, 67 cm, contur regulat, miometru neomogen, col lung, inchis si canal cervical liniar de 3, 45 cm:
Ovar drept de 1, 98/1.74 cm, aspect plurifolicular
Ovar stang de 3, 16/1, 82 cm
FSV Douglas libere
Multumesc anticipat






;
;
3 comentarii
0
16-11-2013, ora 01:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un rezultat in limite normale pentru o femeie care a mai avut cel putin o sarcina.

Daca, insa, nu ati ramas niciodata insarcinata, dimensiunile uterului si caracterul neomogen al miometrului necesita interpretare in context clinic facuta de medicul care v-a recomandat ecografia.
0
16-11-2013, ora 10:20
roua39
Nu este medic/terapeut
roua39
Va multumesc mult...si daca nu sunt prea insistenta...dimensiunile uterului sunt cam mari???...ce urmari are de fapt o nastere si ce dimensiuni sunt ok(indiferent daca ai nasteri sau nu.sau inainte si dupa)...si ce inseamna caracter neomogen al miometrului..
Pentru mine e foarte important sa-mi lamuresc acest aspect
0
18-11-2013, ora 12:40
roua39
Nu este medic/terapeut
roua39
Buna
Am 41 de ani si doua sarcini.Am mers la medic datorita unor consecinte (probabil)ale unei depresii urate(lipsa menstruatiei )...si pt. ca mi s-a facut si o radiografie mi-am dorit foarte mult sa aflu daca eu, ca femeie, am vreo problema pt. ca..barbatul(singurul din viata mea)cu care mi-am petrecut viata si pe care l-am iubit din toata inima s-a dovedit a fi nimic din ceea ce eu am crezut.Dupa 21 de ani de casnicie am realizat ca am fost mintita si inselata toti acesti ani si au fost cateva momente in care am gandit ca poate am eu vreo problema(nu ca ar fi o scuza pt.el...apreciez foarte mult sinceritatea ) si datorita acestui lucru am postat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: