Interpretare ecocardiograma-Prolaps de valva mitrala???

29-02-2008
cody
Nu este medic/terapeut
cody
As dori sa-mi spuneti cat de grava este afectiunea si ce ar trebui sa fac

Fisa echocardio:
VSD - 51; VSS - 30; SIV- 10; VD - 30; AS - 46/39; AD - 46/41; AORTA: inel - 18; asc. - 32; crosa - 26 AP - 16; VCI - 26; SIV-10; PP- 8, 5;
Valva mitrala: E=1m/sec; A=0, 66m/sec TDE=160msec
Valve mitrale redundante, cu cordaje alungite;deschidere normala; regurgitare mitrala grad I; jet central; prolaps de VMA.Pe fata ventriculara a valvei mitrale anterioare se observa formatiune lineara, hiperecogena, mobila (cordaj rupt);

Valva aortica: tricuspa; deschidere si inchidere normala, velocitate in tractul de iesire VS=1, 2 m/sec;
Valva tricuspida: normala; Gradient VD-AD=15 mm Hg
Valva pulmonara: normala; velocitate=1, 1 m/sec
Contractilitate: Contractii normale pe peretii VS
Pericard: liber
Observatii: Velocitate in aorta descendenta toracica=1, 2 m/sec
Concluzii: Functie sistolica VS prezervata. Mic prolaps de VMA cu regurgitare mitrala usoara;

Ca si simptome nu mi se pare nimic deosebit...senzatia de oboseala am pus-o pe seama lipsei de antrenament si sedentarismului...dupa ce am reinceput sa fac sport oboseala a disparut. La efort, mai ales la inceput imi pulseaza inima cu putere dar nu f. deranjant...nu stiu in conditiile date daca mai pot sa o solicit cu sportul. Cateodata mai simt intepaturi in zona inimii sau am senzatia unei schimbari de ritm (simt ca un fel de tresarire rapida) in special seara cand vreau sa ma culc.

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti din ceea ce v-am descris...este ceva grav...cat de grav...ce trebuie sa fac ca si regim de viata sau tratament?

Va multumesc!
2 comentarii
0
29-02-2008, ora 00:00
cody
Nu este medic/terapeut
cody
Precizez ca am 31 de ani
0
01-03-2008, ora 00:00
Pancamo
Nu este medic/terapeut
Pancamo
frate eu am prolaps de la 13 depistat, m-am nascut cu el, nu e mare lucru obosesti mai repede decat ceilalti si ai un murmur, sau simti ca iti vibreaza inima, se trateaza cu propranolol, si cu exercitii ca sa intaresti inima exercitii sportive, incepi usor, alergi prin casa mai sari mai topai dar totusi daca ai 31 de ani...ma rog..nu suntem pesimisti, inceatca sport, mult sport, incepi usor in fiecare zi flotari 10-15 dupaia maresti la 20 pe seara ( e important sa fie seara inainte de culcare ca muschii munciti sa se calmeze in somn si sa isi castige puterile si sa intareasca inima, acuma fumez, beau, nu am treaba cand eram pusti simteam diferenta, eram fetita nu ieseam la fotbal nu faceam sport insa pe parcurs a disparut, sau ma rog a revenit la normal, eu aveam e valva care nu se deschidea acum functioneaza, ca regim de viata...nimic traieste normal nu e bine sa traiesti cu restrictii insa incearca sa lucrezi cu mainile, cu mana stanga cel mai mult pt ca pe stanga este inima si trebuia sa devina puternica partea stanga.succes.astept raspuns de la tine sa imi spui cum te simti.lasa-mi un mesaj
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.