Interpretare diagnostic bilet externare

23-04-2009
sasha8
Nu este medic/terapeut
sasha8
Buna seara.
As dori o interpretare a acestui diagnostic in general (cat de grav/frecvent este, etc), dar mai ales as dori interpretarea termenilor scrisi cu majuscule.
Este vorba despre o fata de aproape 14 ani, la 1.55 cm si in jur de 35 kg.

"Diagnostic externare: infectie virotica a cailor respiratorii. SDA GR. I stare de lipotimie. HIPONATREMIE. suflu sistolic in observatie."

"Internat dupa cateva zile de la debut, prezentand greturi, varsaturi INCOERCIBILE, colici abdominale, ameteli, cefalee, stare de lipotimie in ortostatism. La examen fizic, tegumente palide, TESUT SUBCUTANAT SLAB REPREZENTAT, ABDOMEN SCUFUNDAT SUB LINIA XIFOPUBIANA, SUPLU, SENSIBIL DIFUZ LA PALPARE, STETOACUSTIC PULMONAR NEGATIV, suflu sistolic la varf. Faringe hiperemic."

Multumesc.
3 comentarii
0
25-04-2009, ora 07:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul are vreo malformatie cardiaca congenitala, stenoza aortica?Ecocardiografie a facut? Are o usoara infectie respiratorie care deja cred ca i-a trecut, dar este foarte slaba, malnutrita, anemica.Toate aceste probleme le poate avea datorita malnutritiei.Tot ceea ce ai scris tu cu majuscule sunt expresia anemiei si a unei alimentatii deficitare.Acest copil nu are medic de familie ??
0
25-04-2009, ora 19:47
sasha8
Nu este medic/terapeut
sasha8
In primul rand, multumesc pentru raspunsul prompt.

Aduc niste precizari cu privire la ce s-a intamplat. Copilul a mancat dimineata, pe stomacul gol, niste floricele, iar dupa cateva ore a inceput sa se simta rau. Starea s-a inrautatit rapid si a tinut-o asa cateva zile, cand voma absolut tot, pana si ceaiul, apa. Medicul de familie i-a prescris un tratament, insa dupa doua zile nu s-a ameliorat starea fetei, dupa care i-a dat trimitere cu internare la boli infectioase, unde inca de la prima perfuzie a inceput sa se simta bine. Acolo i s-a facut tratament cu penicilina timp de cateva zile.
In afara de suflul sistolic inocent, nu i s-a descoperit nicio alta afectiune cardiaca.

Multumesc inca o data pentru raspuns. Toate cele bune!
0
24-09-2018, ora 18:46
Bres
Nu este medic/terapeut
Bres
Buna ziua,
Am fost operat de cancer de colon sigmoidian.
Concluzia dupa efectuarea examenului anatomo-patologica este urmatoarea:
Adenomocarcinom colonic tubulo-papilar cribrioform moderat diferentiat, G2(low-grade), ulcerat, necrozat,
Pt2, pNO, pMx.
Stadiul 1-AJCC-8-Staging-2017
Stadium 1-WHO/IARC 2009, LVI/PNI prezenta R0.
Nr. Ganglioni identificati 32. Nr. Ganglioni invadati =0
COD ICD-O 8140/3.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca in acest caz este necesara chimioterapia?
Va multumesc
Dan Popa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.