Interpretare date ECG

24-04-2009
cristina.s
Nu este medic/terapeut
cristina.s
Buna ziua!
Am rugamintea de a ma ajuta sa inteleg daca datele unei ECG, recenta, sunt in limite normale, in situatia mea :prolaps de valva mitrala gr. I congenital (cu insuficienta mitrala grd.II, i. pulmonara grd.I, prolaps tricuspid grd.I).
HR: neconfirmat; PR:-ms; QRS: 180ms; QT: 268ms; QTc: 175ms; RV5:0.00mV; SV1:0.00mV; QRS Axis:0.0; M 60; +60grd; BRD minor;
25mm/s 10mm/mV DF/ M35/A50 ; Lead II Rhytm: 125mm/s 5mm/mV.
Am copiat exact ceea ce este scris pe hartie.
Sunt nelinistita ca nu stiu daca e de bine sau nu, si nici nu am, momentan, cui sa cer informatii in acest sens.
Multumesc mult pentru orice raspuns.
3 comentarii
0
25-04-2009, ora 16:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
EKG trebuie vazuta pentru a fi interpretata.Ceea ce ai scris tu aici nu are valoare.O EKG are deflexiuni, segmente si intervale; la fiecare dintre acestea se studiaza forma, sensul, durata, amplitudinea etc..Deci mergi cu taseul la medicul cardiolog sau la medicul de familie.Numai bine!
0
25-04-2009, ora 20:06
cristina.s
Nu este medic/terapeut
cristina.s
Voi merge atunci la medic pentru interpretare. Multumesc frumos pentru raspuns.
0
17-05-2009, ora 14:50
acmolabeigean
Nu este medic/terapeut
acmolabeigean
buna ziua
as dori sa imi spuneti si mie ce am de facut daca am rezultatele modificate dupa cum urmeaza:
colesterol 206creatinkinaza ck 179, ldh 707, trigliceridele 194.nr. leucocite 12, 17 mii.eu iau lipantil de 2 ani de zile. ce trebuie sa fac in continuare??/ce medic sa consult? multumesc anticipat.beigean
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici