Interpretare concluzii RMN CRANIO-CEREBRAL NATIV

29-12-2011
dluca31
Nu este medic/terapeut
dluca31
Am o polineuropatie senzitivo-motorie cu deficiente de statica si mers, de 12 ani(cauza necunoscuta).Boala a debutat cu o constipatie cronica(toate laxativele, purgativele nu imi ajuta).Am facut colonoscopie(aproape 1, 5 metri), nu s-a evidentiat decat'colon iritabil(?)'.De 12 ani nu am scaune decat cu 2-3 clisme(uneori) la intervale de 4-5 zile. Luna aceasta, am facut o investigatie RMN CRANIO-CEREBRAL NATIV cu urmatoarele concluzii: Atrofie cerebrala.Leucoaraioza.Leziuni cerebrale vasculare sechelare.Etmoidita stanga.Pana in prezent toate investigatiile(RMN la coloana vertebrala-posibila tasare T3;T4, dozare de vitamina B12, acid folic, analize de porfirie, SIDA, scintigrama, mielografie, elctro-miografie, biopsie de stern, endoscopie, ecografii) nu m-au ajutat sa descopar cauzele.Va rog spune-ti-mi la ce ma pot astepta si daca rezultatul RMN-ului Cranio-Cerebral are legatura sau cauza polineuropatiei si a constipatiei?.Polineuropatia a stagnat la aproximativ 3 ani in urma tratamentului.Toti medicii la care am apelat, mi-au spus sa-i multumesc lui Dumnezeu ca a stagnat.Va multumesc.
1 comentarii
0
30-12-2011, ora 20:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Aveti o etmoidita - o inflamatie a sinusurilor etmoidului ( pe partea stanga)
Adica, o infectie la sinusuri (sinuzita) care ar trebui tratata cu antibiotic, dar pentru un tratament corect, ar trebui facut un
- exudat nazal cu antibiograma, ca sa se stie exact la ce antibiotice este sensibila bacteria gasita.
Inainte de exudat, trebuie sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ati luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Nu va spalati in nas inainte de analiza.
Cand nu o sa mai aveti infectia, se vor mai reduce din simptome.
Doctorul o sa va dea in continuare medicatia pentru celelalte probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.