Interpretare buletin analize Synevo ptr Anti HIV VDRL si TPLA

15-02-2013
tesla84
Nu este medic/terapeut
tesla84
Acum 2 zile am facut testele pt HIV si Sifilis si am primit urmatoarele rezultate pe care nu stiu sa le interpretez

1.Anti HIV 1+2
Electrochemiluminiscenta ( HIV combi ) - rezultat NEGATIV - valori de referinta NEGATIV

2.V.D.R.L
RPR cantitativ - metoda imunoturbidimetrica - rezultat 0 R.U - valori de referinta mai mic decat 1 NEGATIV ; mai mare sau egal cu 1 POZITIV 1 R.U Corespunde unui titru RPR 1/1 la reactia clasica

3.Anticorpi - Treponema pallidum
TPLA cantitativ - metoda imunoturbidimetrica - rezultat 9 T.U - valori de referinta mai mic decat 10 NEGATIV; mai mare sau egal cu 10 POZITIV
1280 T.U corespund unui titru TPHA 1/1280 la reactia clasica


Intrebarea este daca acea valoare 9 din TPLA cantitativ poate arata un sifilis in faza primara sau de debut chiar daca se gaseste sub valoarea de referinta 10? E nevoie sa refac analizele? Sunt sanatos sau infectat?


va multumesc
8 comentarii
0
16-02-2013, ora 15:14
AAAAlex
Nu este medic/terapeut
AAAAlex
Si eu am aceeasi problema. Aceleasi analize, aceeasi zi, aceeasi clinica. Rezultatele mele sunt asemanatoare, cu exceptia valorii de 9 T.U. care in cazul meu este de 7 T.U. pentru testul TPLA.

Ma pune pe ganduri aceasta valoare avand in vedere faptul ca in luna octombrie a anului trecut, rezultatul pentru acelasi test tot in cadrul aceleiasi clinici a fost de 0 T.U.

Cum se poate interpreta aceasta valoare ? E mai bine sa repet testul tot in cadrul aceleasi clinici sau sa fac un alt test eventual intr-un alt loc ?

Va multumesc.
0
23-02-2013, ora 00:03
tesla84
Nu este medic/terapeut
tesla84
ai repetat testul?
0
26-02-2013, ora 23:23
AAAAlex
Nu este medic/terapeut
AAAAlex
inca nu l-am repetat, o sa merg probabil maine sa il repet, te anunt cand primesc rezultatul ;) tu l-ai repetat sau ai incercat si alte teste ?
0
27-02-2013, ora 22:03
AAAAlex
Nu este medic/terapeut
AAAAlex
Repetat testul, si dupa doua saptamani, tot acelasi rezultat. Pe viitor o sa merg si la alta clinica sa imi mai fac un test de genul asta. Pana atunci sa speram ca o sa fie bine.
0
11-03-2013, ora 23:07
tesla84
Nu este medic/terapeut
tesla84
Salut, am repetat testul si exact ca si in cazul tau, tot 9, adica acelasi rezultat
Parca prea seamana cazurile astea atat de mult, ceva nu e in regula cu astia. O sa merg in alta parte, tu unde le-ai refacut?
0
14-03-2013, ora 22:59
AAAAlex
Nu este medic/terapeut
AAAAlex
Inca nu am reusit sa il mai fac si in alta parte, o sa incerc poate saptamana viitoare dar nu stiu exact unde, o sa ma interesez.

In caz ca il repeti in alta parte poti sa ma anunti te rog. Cand o sa merg o sa iti spun si rezultatul meu si clinica.
0
25-03-2013, ora 14:56
AAAAlex
Nu este medic/terapeut
AAAAlex
Salut, am repetat testul VDRL si de data asta TPHA la Medlife, saptamana trecuta si au iesit ambele negative. Tu le-ai mai repetat ? Sper sa fie ok.
0
06-04-2013, ora 14:56
tesla84
Nu este medic/terapeut
tesla84
Salut Alex,

Am repetat testul la reginamaria si au iesit negative
Am stat degeaba cu teama + abstinenta de teama sa nu infectez si pe alt cineva
Concluzie: niciodata nu voi mai calca pe la Synevo
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  • O posibilă renaștere a epidemiei de sifilis
  •