Interpretare analize secretie vaginala

21-10-2009
steffi15
Nu este medic/terapeut
steffi15
Buna ziua! Am o infectie cu Candida de peste 3 ani si in ciuda a numeroase tratamente tot revine. Simptomele au revenit la 2 zile dupa tratamentul de ultima data. Pe langa Candida prezint si Gardnerella Vaginalis si infectii urinare recurente. Am incercat numeroase tratamente: ovule de cel putin 4 tipuri- Canesten, Flagyl, Mac Miror, Lomexin si antibiotice si nici un rezultat. Am facut o serie de analize ale secretiei si pe langa acestea si testul Papanicolua, care a indicat un TBS inflamator si ca trebuie repetat testul dupa tratament. Deoarece tratamentul nu isi face efectul nu am cum sa repet testul.
Am fost la 5 doctori ginecologi, care imi prescriu aceleasi tratamente in principiu. Ultimele analize efectuate au indicat urmatoarele:
-Celule epiteliale poligonale foarte frecvente
-Celule epiteliale rotunde rare
-Clue cells absente
-Leucocite absente
-Hematii absente
-Levuri relativ frecvente; levuri inmugurite
-Trichomonas Vaginalis nu se observa
-Flora microbiana frecventa flora Doderlein
-Relativ frecventa fibrina

Stiu ca nu este ceva foarte grav ce am, dar se manifesta intr-un mod neplacut: secretii abundente, cu miros fetid cateodata, dureri destul de intense la contact sexual, dureri la mictiune cand se asociaza cu infectia urinara, si as dori sa stiu ce tratament sa urmez - oricat de lung si costisitor ar fi- astfel incat sa scap de aceasta problema.
Imi puteti spune ce indica analiza de secretie si cam ce imi recomandati in acest caz? Am inteles ca este vorba de o imunitate scazuta, dar ce pot sa fac s-o imbunatesc nu mi s-a spus.
Va multumesc!
4 comentarii
0
23-10-2009, ora 00:28
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Incercati, mai intai, un tratament homeopatic. Daca tratamentul homeopatic corect condus si urmat nu are efect, treceti la planul B: autovaccinul. In nici un caz nu mai incercati sa tratati Candida cu antibiotice fiindca obtineti un efect contrar: nimic nu le place mai mult ciupercilor decat un teren impregnat cu antibiotice, abia atunci pot si ele sa se dezvolte in voie.
0
25-10-2009, ora 18:40
steffi15
Nu este medic/terapeut
steffi15
Multumesc mult pentru sfaturi. Astept in prezent rezultatele fungigramei dupa care intentionez sa fac un tratament homeopatic.
0
28-10-2009, ora 19:00
ionelushu
Nu este medic/terapeut
ionelushu
buna ziua dupa un control ginecologic am fost diacnosticata cu candia si acum urmez un tratamen. As vrea sa va intreb dak prietenul meu ar trebui sa faca acelasi lucru?
0
23-12-2010, ora 03:15
Larissa22
Nu este medic/terapeut
Larissa22
Buna ziua. Este cumva abnormal daca ese in analize "relativ frecventa fibrina"? Sunt ingrijorata... este ceva grav? Ca niciodata nu mi-a aparut asta in analizele mele facute pana acuma...

Am avut un avort acum 2 luni... eram insarcinata 7 saptamani si 3 zile.. am 21 de ani.. si mi-a iesit si candida prezenta in analize dar am avut deja inainte candida si nu sunt ingrijorata de la candida dar mai mult mi-e frica dela fibrina ca nu stiu ce este si nu mi-a aparut niciodata inainte de avort. puteti sa imi ajutati va rog? Sunt straina si nu prea ma descurc aici singura.. am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •