Interpretare analize sange copil 2 ani

15-05-2014
olimpiagv
Nu este medic/terapeut
olimpiagv
Fetita noastra de 2 ani are febra de 3 zile, in jur de 39-40 grade, ii administram din 4 in 4 ore alternativ panadol si nurofen. Am fost la doctor si primul ne-a spus ca are rosu in gat, a doua zi am fost la altul si ne-a dat sa facem o serie de analize. Acestea sunt rezultatele, sunt putin speriata mai ales de rezultatul de la CRP.
Nr. leucocite 19, 77 interval normal 6-17
Nr. neutrofile 12, 65 interval normal 1, 5-8, 5
% Limfocite 18, 6% interval 30-55%
% Monocite 16, 9% interval 0-10%
Nr. monocite 3, 35 interval 0, 0-1, 0
CRP cantitativ 135, 26 mg/l interval de referinta 5 mg/l
Va rog sa ne spuneti cat de grav este si ce alte analize sa mai facem, doctorul ne-a trecut imediat pe antibiotic spunandu-ne ca este o infectie mare dar nu stie unde este focarul. Am trecut aici doar rezultatele cu rosu.
2 comentarii
0
17-05-2014, ora 00:32
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Investigatiile mentionate pledeaza pentru o infectie bacteriana. Sunt necesare examene bacteriologice (culturi)pentru determinarea agentului etiologic.
0
17-05-2014, ora 01:02
olimpiagv
Nu este medic/terapeut
olimpiagv
Buna seara, in primul rand multumesc pentru raspuns.
Daca se poate as dori mai multe detalii despre aceste examene bacteriologice, ce si de unde ar trebui sa recoltam si daca pe timpul tratamentului cu antibiotoc (Zinnat) sunt aceste probe concludente? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Teste medicale de rutină la copii
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •