Interpretare analize medicale

03-10-2011
issa_h
Nu este medic/terapeut
issa_h
Buna ziua !
V-as ruga sa imi interpretati urmatorul set de analize:
Neutrofile - 70, 7%
Eosinofile - 0.9%
VSH 16mm
Colesterol - 336mg
Trigliceride serice - 42mg
HDL colesterol - 103, 7mg/dl
LDL colesterol - 150, 8mg
Urocultura - E.coli peste 100 000germeni/ml
Am trecut in lista doar valorile care nu se incadreaza in limite. Toate rezultatele sunt modificate din cauza infectiei sau exista si alte probleme. Pentru E.coli ce tratament imi recomandati ? Dar pt. colesterol ?
Multumesc!
3 comentarii
0
04-10-2011, ora 00:53
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Pentru ITU este recomandat tratament antibiotic cu fluorochinolone sau aminoglicozide, dar este indicat tratamentul sa fie indicat conform sensibilitatii bacteriei la antibiograma. Pentru colesterol, alaturi de regim hipolipidic se poate utiliza Liposea, Omega 3 6 9, Colesterol Control ( Alevia)
0
04-10-2011, ora 09:42
issa_h
Nu este medic/terapeut
issa_h
Multumesc frumos pentru raspuns !
0
04-10-2011, ora 20:44
Tempora
Nu este medic/terapeut
Tempora
Buna seara,

As dori sa ma ajutati cu un sfat privind urmatoarele rezultate analize sange (am 31 de ani, 1, 74 m si 98 kg):

Glicemie: 79, 5 mg/dl
Colesterol total : 242 mg/dl
LDL colesterol: 163, 65 mg/dl
HDL colesterol: 32, 93 mg/dl
Calcemie: 9, 38 mg/dl
Leucocite: 10150/mmc
Trombocite: 291000/mmc
Fibrinogen: 313 mg/dl
Trigliceride: 258, 29 mg/dl
Calciu: 9, 39 mg/dl
Fier: 110, 3 mg/dl

Mi s-a recomandat sa iau Silimarina 1000mg (1 cp / seara), Crestor 10 mg (1 cp/seara), Lipanthyl Supra 160 mg (1 cp/seara) si Ursofalk (1 dj/ dimineata si 1 dj/seara).

Doctorita de la spital unde am facut analizele mi-a scris si recomandat sa iau toate acestea permanent (dar peste 1 luna din nou la control pt verificare efect Crestor si Lipanthyl).
Medicul de familie cand mi-a dat reteta compensata mi-a zis ca sunt bune mai putin Ursofalk pt ca ar fi pentru cei care au ciroza/hepatita.

Nu stiu cum sa procedez cu acest Ursofalk...Alta problema este faptul ca medicul unitatii (cel de 'familie') mi-a zis ca daca imi trece in reteta acest Ursofalk trebuie sa ma treaca intr-o condica de unde m-ar putea baga in sedinta de consiliu (deci ma gandesc poate fi motiv de suspendare ca tot se da afara pe capete)...adica acest medicament il iau cei foarte bolnavi aceasta este concluzia trasa in urma discutiei cu ea.
Restul de medicamente am inceput deja sa le iau.

Multumesc anticipat!

O seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.