Interpretare analize medicale

10-07-2009
onlytorrent
Nu este medic/terapeut
onlytorrent
Buna ziua!

Am facut un set de analize si am urmatoarele rezultate :

Glicemie 94 mg/dl
Creatinina serica 1.3 mg/dl
Magneziu seric 2.2 mg/dl
Colesterol seric total 177 mg/dl
Trigliceride serice 162 mg/dl
Colesterol HDL 28 mg/dl
Calciu seric total 9.9 mg/dl

VSH 1h 8 mm/h

WBC 7500 ul
RBC 5520000
HGB 16.5 g/dl
HCT 47.7%
MCV 86.4 fL
MCH 29.9pg
MCHC 34.6 g/dl
PLT 292000 /ul
Lym % 39.9
Mo % 8.6
Gran % 51.5
Lym# 3000
Mo# 600
Gran# 3900
MPV 9.9 fL

Va rog sa imi spuneti si mie ce inseamna aceste rezultate. E de bine sau de rau? :). Am cerut si TGP si TGO dar din cate vad nu cred ca le-au facut si pe alea...asta daca nu cumva au alt nume pe care nu il stiu.
Multumesc!
8 comentarii
0
11-07-2009, ora 18:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
TGP si TGO nu sunt facute. Stai linistit, toate aceste analize scrise de catre tine sunt bune.Sa consumi mai multe lichide si sa nu fumezi.Numai bine!
0
13-07-2009, ora 00:22
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Pentru onlytorrent.

Majoritatea valorilor sunt in limite normale, totusi as sublinia urmatoarele:

1. Creatinina serica este la limita superioara a normalului. Posibil sa fie o valoare crescuta din cauza deshidratarii, aport lichidian scazut. Ar fii indicat sa repteti creatinina si dozati si azotul (azot sau uree) + ionograma (Na+ si K+). In context ne intereseaza si varsta Dvs. si greutatea corporala pentru a calcula clearencul creatininic (care este o cifra care ne ajuta sa apreciem orientativ functia rinichiului).

2. Analizele au fost recoltate pe nemancate, dimineata? Si cate ore au trecut de la ultima masa?
Diabetici sunt cumva in familie?

3. Colesterolul HDL ar putea sa fie un pic mai mare. Prezenta lui in sange este un factor protector cardiovascular.

4. Sunteti fumator? Locuiti cumva la inaltime (munte)? Sunteti donator de sange?
0
13-07-2009, ora 10:25
onlytorrent
Nu este medic/terapeut
onlytorrent
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
Ca raspuns la intrebarile nou aparute referitor la analizele mele. Am 30 de ani, nu fumez, acum locuiesc in Iasi(deci in zona destul de poluata) dar pana acum 10 ani locuiam in zona aproape de munte. Nu sunt donator de sange.
Analizele au fost facute dimineata pe nemancate si nu cred ca am mancat cu vreo 10 ore inainte de ele. Din cate stiu nu sunt diabetici in familia mea.
Alte lucruri care ar putea ajuta:
Consum foarte multe lichide...cred ca in jur de 3-4 litri pe zi minim...dar in dimineata analizelor nu am baut mai mult de 50-100ml de apa si asta cu o ora inainte.
Transpir foarte mult si as putea zice ca aproape fara motiv... si cand e racoare afara mie imi e cald si transpir.

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si va doresc o zi buna!
0
13-07-2009, ora 12:16
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Treburile se schimba un pic in acest context.

Va recomand sa repetati creatinina, azotul si cum am zis mai sus si o ionograma (Na+ si K+). Aportul lichidian e chiar in regula.

Nu sunt foarte lamurit cum e cu transpiratiile. cat de abundente sunt... fiindca si asta poate sa fie o sursa majora prin care sa pierdeti apa, oricat de banal suna asa la prima.

Sunteti mai agitat, mai nervos? Noaptea dormiti bine, somnul e odihnitor?
0
14-07-2009, ora 10:34
onlytorrent
Nu este medic/terapeut
onlytorrent
Transpir foarte abundent si ziua si noaptea in somn, noaptea perna devine insuportabil de uda asa ca o intorc pe partea cealalta. In privinta agitatiei si a somnului aveti dreptate. Indiferent cat dorm ma trezesc obosit, toata ziua sunt agitat si devin foarte usor irascibil desi incerc sa ma abtin.
Am sa repet analizele pe care mi le-ati recomandat si de data asta am sa merg la alt laborator. Ar fi bine sa mai fac si alte analize in afara de cele mentionate mai sus?
0
14-07-2009, ora 12:52
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Prima data sa lamurim o problema, cea legata de rinichi. (Creatinina, Azot, Ionograma - Na+ si K+)

Aproximativ daca puteti aprecia, de cat timp au aparut transpiratiile? Si de cat timp coexista si starea asta de agitatie, somn neodihnitor?

Ati scazut cumva in greutate in ultima perioada? S-a modificat pofta de mancare? Suportati si mai greu caldura in ultima perioada?
0
14-07-2009, ora 20:49
onlytorrent
Nu este medic/terapeut
onlytorrent
Transpiratia abundenta a aparut cam de acum 2 ani cand am fost plecat in Portugalia pentru 3 luni. Atunci am avut o alimentatie mai dezechilibrata pentru ca nu prea imi placea mancarea acolo. Starea de agitatie si nervozitate a intervenit ceva mai recent... nu stiu exact cand...doar am observat ca ma enervez mai repede. Somnul neodihnitor cam de vreo cateva luni probabil cam in acelasi timp cu starea de agitatie.
Pana in Decembrie 2007 eram foarte activ si alergam destul de mult fara sa obosesc si aveam 82-85 kg (inaltime 1, 83) Din cauza serviciului nu am mai avut timp sa alerg si am ajuns la 94kg. Pofta de mancare nu a scazut si caldura am suportat-o destul de greu mereu chiar as putea spune ca transpiratia si caldura sunt unul dintre motivele de irascibilitate.
0
15-07-2009, ora 00:07
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Pe langa analizele renale, cred ca nu ar strica si un consult endocrinologic si o ecografie tiroidiana; respectiv analize tintite pentru tiroida. Descrierea Dvs. poate sugera o afectiune tiroidiana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.