Interpretare analize medicale

27-02-2009
Roxana Carstian
Nu este medic/terapeut
Roxana Carstian
Buna ziua. Sunt insarcinata in 3 luni si medicul ginecolog mi-a dat de efectuat, printre altele, urmatoarele analize medicale: Cytomegalovirus si Serologie herpes. V-as fi recunoscatoare daca mi-ar interpreta cineva, cu competenta in domeniu, rezultatele analizelor:
Cyromegalovirus
IgM. 0, 110 negativ
IgG. 33, 000 UI/ml pozitiv

Serologie herpes
Ac. anti HSV 1 si 2 IgG: index. 37, 000 pozitiv
Ac. anti -HSV 1 si 2 IgM: index. 0, 6 negativ

Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
28-02-2009, ora 19:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Faptul ca la analize a iesit IgM negativ este bine, inseamna ca ai avut contact candva cu aceste virusuri si acum esti imuna la ei.Stai linistita si intoarce-te cu analizele la ginecolog.Numai bine!
0
28-02-2009, ora 22:53
BORSAN IULIANA
Nu este medic/terapeut
BORSAN IULIANA
BUNA ZIUA.NUMELE MEU ESTE IULIANA SI AM 25 ANI.DE CURAND I-AM FACUT FETITEI MELE DE 1 AN SI 6 LUNI CATEVA ANALIZE SI AS DORI SA MA AJUTATI SA LE INTELEG, SA STIU DE FAPT DACA SUNT BUNE SAU DACA ESTE VRE0 PROBLEMA UNDEVA.AM SA VI LE SCRIU PE CELE CARE AU VALORILE DIFERITE DE CELE NORMALE:HEMOLEUCOGRAMA: HCT.36, 86;MCV.71, 44;MCH.23, 00;RDW.21, 48;WBC.12, 9;NE.23, 90;LY.69, 50; SI MAI ESTE O ANALIZA: CRP CANTITATIV - IAR REZULTATUL ESTE :2ui/ml. VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI!VA MULTUMESC ANTICIPAT!
0
01-03-2009, ora 13:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune, doar MCV [ marirea globulului rosu ] este scazut si RDW [variatia de volum eritrocitar ] este crescut. Asta datorita probabil unui deficit de fier, vitamina B12 si acid folic.Copilul trebuie alimentat mai bine si daca vei merge cu rezultatele la medicul de familie iti va recomanda un sirop care sa contina vitamine si fier.Numai bine!
0
02-03-2009, ora 10:17
BORSAN IULIANA
Nu este medic/terapeut
BORSAN IULIANA
va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns si ca m-ati linistit. o sa merc la medicul de familie cu analizele asa cum m-ati sfatuit.multumesc inca o data!sanatate!
0
02-03-2009, ora 14:16
Roxana Carstian
Nu este medic/terapeut
Roxana Carstian
Multumesc foarte frumos pt. interpretare. Parca mi-a mai venit inima la loc. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.