Interpretare analize helicobacter

15-01-2014
daniel2828
Nu este medic/terapeut
daniel2828
Va salut cu respect!
Zilele trecute am facut o analiza anticorpi helicobacter pylori IgC in sange si a iesit valoarea de 5, 34.Coroborand rezultatul cu ce scria pe buletin reiese ca a iesit pozitiv.Am repetat testul, de aceasta data un antigen helicobacter scaun.Rezultatul a iesit negativ.Testele au fost facute la aceeasi clinica.Este posibil ca anticorpii sa fi ramas in organism dupa o infectie mai veche?Judecand in acest context, valoarea de 5, 34 nu este prea mare?Multumesc.
57 comentarii 12 Înainte ›
0
15-01-2014, ora 10:33
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Analize Helicobacter Pylori. Faptul ca anticorpii au iesit pozitivi, dar antigenul negativ inseamna ca ati avut o infectie cu Helicobacter, dar pe care acum nu o mai aveti. Valoarea anticorpilor mie mi se pare destul de mare, deci infectia a fost puternica. Intrebarea mea este: ati facut un tratament pentru Helicobacter in ultimul timp? Daca da, inseamna ca a avut efect. Recomandarea mea este ca dupa doua saptamani sa mai repetati antigenul, eventual la un alt laborator, pentru a vedea daca iese tot negativ. In cazul in care aveti simptome de gastrita, trebuie tratata gastrita in continuare. Va recomand sa va consultati si cu medicul dumneavoastra gastroenterolog care va coordoneaza investigatiile si tratamentul. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
1
15-01-2014, ora 12:34
daniel2828
Nu este medic/terapeut
daniel2828
Va multumesc mult pt raspuns, dl.doctor.Nu am facut nici un tratament recent impotriva acestei bacterii.Am mai luat antibiotice pt afectiuni intercurente.Acu mai bine de 20 ani am fost diagnosticat cu ulcer duodenal.Nu am mai avut varsaturi, greturi de foarte mult timp.De scaun negru sau altele nici nu poate fi vorba.De un an m-am lasat de fumat si imi este mult mai bine cu toate.Cu siguranta, peste ceva timp voi repeta analizele.Inca o data, va multumesc frumos pt raspuns.Al dvs.
0
15-01-2014, ora 17:03
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Testul Helicobacter Pylori din sange nu are valoare diagnostica, testul din materii fecale este cel mai concludent iar la dumneavoastra este negativ. Nu trebuie sa faceti tratamentul specific pentru eradicare Helicobacter.
Multa sanatate.
0
15-01-2014, ora 17:24
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Helicobacter pylori. Neavand simptome acum si antigenul iesind negativ, nu trebuie sa faceti tratament. Astept vesti de la dumneavoastra cand veti repeta analiza. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
10-02-2014, ora 23:29
EViorel
Nu este medic/terapeut
EViorel
Buna seara!

Am efectuat analizele: - antigen Helicobacter Pylori din materii fecale- rezultat= Pozitiv si anticorpi Helicobacter Pylori seric- rezultat= Negativ.

Inteleg ca am aceasta bacterie, dar de ce anticorpii sunt negativi? Trebuie sa urmez un tratament?

Multumesc!
0
11-02-2014, ora 00:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Helicobacter Pylori. Anticorpii sunt negativi deoarece organismul nu a dezvoltat inca acesti anticorpi. Deoarece antigenul este pozitiv, trebuie sa faceti un tratament impotriva acesti microb. Cu stima
dr Petre Muresan
0
11-02-2014, ora 23:32
EViorel
Nu este medic/terapeut
EViorel
Va multumesc pentru raspuns.
0
12-02-2014, ora 04:14
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Va stau la dispozitie oricand va pot fi de folos cu ceva. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
13-02-2014, ora 00:56
EViorel
Nu este medic/terapeut
EViorel
Buna seara! Va deranjez cu o noua intrebare.

Imi puteti spune daca la un copil de 4 ani si jumatate valoarea creatininei de 0, 28 mg/dl (interval de referinta 0, 40-0, 80) reprezinta un motiv de ingrijorare?
- uree=33
- acid uric=2, 3
* sediment urinar:
- relativ frecvente leucocite
- relativ frecvente epitelii plate
- relativ frecvent oxalat de calciu
* urocultura- negativa

Va multumesc!
0
14-02-2014, ora 03:26
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Interpretare analize. La un copil atat de mic orice dezechilibru este important si trebuie investigat. Deci va recomand sa apelati la o clinica de pediatrie care are un serviciu de nefrologie pentru investigatii suplimentare. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
22-03-2014, ora 13:26
EViorel
Nu este medic/terapeut
EViorel
Buna ziua,

De aproximativ 2 saptamani am senzatia ciudata, aproape permanenta, de nod in gat (simt ca si cum ceva s-ar ridica din stomac).Mentionez ca aparitia nodului nu are legatura cu masa si nu am nici un alt simtom cum ar fi arsura sau durere(doar un disconfort, senzatie de prea plin) care sa ma faca sa gandesc ca ar fi vorba de reflux gastroesofagian.Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac. Multumesc!
0
22-03-2014, ora 15:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ati facut tratamentul pentru Helicobacter Pylori?
Ar fi bine investigata si tiroida.
Cu stima:

dr Petre Muresan
0
30-03-2014, ora 18:46
EViorel
Nu este medic/terapeut
EViorel
Buna ziua,
V-am urmat sfatul si am facut analiza antigen Helicobacter Pylori, iar rezultatul a iesit pozitiv. As vrea sa va intreb, ce parere aveti despre apa cu argint coloidal?

Va multumesc!
0
31-03-2014, ora 02:01
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Am o parere buna.
Va recomand sa apelati la medicul gastroenterolog pentru un tratament corect.
Cu stima:

dr Petre Muresan
0
12-04-2014, ora 19:10
EViorel
Nu este medic/terapeut
EViorel
Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca antigenul Helicobacter pylori sa se negativeze fara tratament? Va intreb acest lucru pentru ca nepotica mea in varsta de 4 ani si jumatate a avut antigen HP pozitiv( in urma cu o luna si jumatate), iar acum 2 zile, a fost repetat si rez.a iesit negativ.Mentionez ca madicul nu i-a dat inca tratament pentru ca in aceasta perioada a facut varicela. Va multumesc!
0
18-09-2015, ora 11:15
tuscuta
Nu este medic/terapeut
tuscuta
Buna ziua!
In urma cu un an, am avut un tratament cu antibiotice in vederea combaterii acestei bacterii, precum si a gastritei cronice-metaplazie intestinala antrala-
La sfarsitul acestuia, testele de laborator au iesit negative, starea mea de sanatate imbunatatindu-se simtitor.
De cateva zile, au reaparut balonarile nejustificate, pe stomacul gol, durerea de stomac situata in partea superioara a stomacului, pe mijloc. Am repetat analizele. Din cele din materiile fecale, rezultatul a fost negativ. Dupa cateva zile, mi-au parvenit si cele din sange. Acestea au iesit pozitive ! Valoate 1.87.
Sunt foarte interesat de parerea Dvs, daca ar trebui sa reiau tratamentul medicamentos, sau ar trebui sa repet analizele.
Va multumesc pt tot ceea ce faceti !
0
15-02-2016, ora 23:26
Andreeacotea
Nu este medic/terapeut
Andreeacotea
Buna ziua !!! Mi-am facut acum puţin timp analize la caca si mi-a ieşit acest microb...ţin sa Menţionez k am un băieţel de 1 an iar dupa sarcina am pierdut 26 de kg acum am 40 kg. Si 22ani...înainte de sarcina aveam 50 kg...nu am pofta de mâncare si ameţesc foarte mult.sunt si fumătoare de 7ani cam 10 ţigării pe zi..am facut analizele in Spania pe foi scrie ca trebuie sa fie între 0, 1-1, 1 cva de genu iar mie mi-a ieşit 9...rog frumos un medic daca vrea sa imi răspundă sa imi explice ce înseamnă acest microb pt ca pe cei de aici nu i-am înţeles bn...mi-au dat antibiotic iar atunci când am spus k alăptez mi-au spus ca eeee mai poate aştepta microbul pana interciiii baiatuuuu VA ROG MULT SPUNEÈšI-MI CAT ESTE DE PERICULOS ACEST HELICOBACTER PYLORI.multumesc.
0
31-03-2016, ora 17:30
Iulia12
Nu este medic/terapeut
Iulia12
Buna ziua! Am fost diagnosticata cu helicobacter si am urmat tratamentul cu antibiotice. La endoscopia de control am descoperit ca am scapat de helicobacter dar am fost diagnosticata cu gastrita de reflux biliar si ceva inflamatie la nivelul esofagului. Sunt sub tratament cu Helides momentan. Problema mea este ca de o saptamana au revenit greturile. S-ar putea sa fi contactat din nou bacteria de la prietenul meu. Mentionez ca dupa 4 zile dupa ce ne-am reintalnit au inceput sa apara greturile. Un test pt helicobacter in materiile fecale ar fi concluded in acest caz ( din cauza tratamentului cu helides pe care il fac)? Sau totusi este posibil ca simptomele sa reapara atata de repede chiar in cazul in care am recontactat bacteria?

Va multumesc mult pentru informatii!
0
03-05-2017, ora 15:24
Bella95
Nu este medic/terapeut
Bella95
Buna.am facut analyze de sange pt helicobacter pylori IgG si am primit raspuns positive 4.7 Index. Negative <1.nu pot sa-mi dau seama ce inseamna. Va multumesc.
1
07-05-2017, ora 18:46
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Concludent pentru Helicobacter este testul din scaun. Va recomand sa faceti acest test si sa-mi comunicari rezultatul.
dr Petre Muresan n
0
07-05-2017, ora 19:55
roxxete35
Nu este medic/terapeut
roxxete35
Mi-am facut si eu analize la sange pt helicobacter si mi-a iesit valoarea 10.Este o valoare foarte mare, ce inseamna?e concludent sau trebuie sa fac si la scaun?simptome am balonare frecventa slabita, dureri de cap, oboseala.Astept, va rog un raspuns.
1
07-05-2017, ora 21:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa mai faceti si analiza din scaun. Va rog sa-mi comunicati rezultatul si discutam ce e de facut.
dr Petre Muresan
0
10-05-2017, ora 13:32
roxxete35
Nu este medic/terapeut
roxxete35
Buna ziua!!Rezultatul la scaun este negativ.La sange rezultatul a fost pozitiv cu valoarea de 10.9.De ce asa mare?Mentionez ca tratament cu antibiotice nu am facut de ani de zile.Trebuie sa urmez tratament sau nu pt helicobacter?Va multumesc mult!!
0
10-05-2017, ora 21:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca testul din scaun a iesit negativ, nu trebuie sa faceti tratament. Acum nu aveti Helicobacter.

dr Petre Muresan
0
10-05-2017, ora 23:14
roxxete35
Nu este medic/terapeut
roxxete35
Multumesc mult pentru raspuns!
0
11-05-2017, ora 19:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu placere. Va stau la dispozitie si cu alta ocazie.
dr Petre Muresan
0
13-05-2017, ora 12:07
Bella95
Nu este medic/terapeut
Bella95
Multumesc pentru raspuns.Va doresc multa sanatate.
0
16-05-2017, ora 20:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Multa sanatate va doresc si eu.
dr Petre Muresan
0
18-05-2017, ora 21:37
Alina tudose
Nu este medic/terapeut
Alina tudose
Buna seara, de 10 zile ma confrunt cu balonare, durere in capul pieptului dar nu permanenta de obicei dimineata simt ca o jena in tot stomacul, ca o inflamatie, am scaum imediat cum ma trezesc mai moale.eu de fel fiind mai constipata, borboloseala in stomac, lipsa poftei de mancare si greata, este ca o durere care se plimba prin abdomen si colon.Totul a debutat intr o zi specific unei enterocolite cu scaun mai moale dar nu apos. De atunci am facut analizele de sange, respectiv hemoleucograma, vsh, crp, biochimie, fibrinogen, urocultura, coproparazitologic, hemoragii oculte din materii fecale( negativ)eco abdominal, toate au iesit in limite normale mai putin heliobacterul pylori din scaun care a iesit slab pozitiv, tin sa precizez ca testul de helicobacter din sange a iesit negativ, am fost la medic care mi a spus ca am sindrom de colon iritabil, mai astept rezultatul colprolactinei din materii fecale.Va rog mult sa mi spuneti daca este posibil ca totul sa fie de la helicobater?Va rog sa mi spuneti si daca este posibil sa l transmit si bebelusului deoarece il alaptez, in ziua in care la mine a debutat totul a avut si el un scaun apos apoi a fost ok?Va multumesc
0
18-05-2017, ora 22:04
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Helicobacter se poate transmite si de aceea trebuie sa faca examen de scaun toti din casa.
Daca a iesit pozitiv, trebuie tratat.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns
57 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influența infecției cu Helicobacter pylori asupra artritei reumatoide
  • Infecția cu Helicobacter pylori ar putea crește riscul apariției ulterioare a bolii Alzheimer
  • Screeningul pentru Helicobacter pylori la nivelul comunității ar putea reduce riscul de cancer gastric
  •