Interpretare analize copil 3 ani si 8 luni

07-08-2009
myky79
Nu este medic/terapeut
myky79
Acum aproape o luna mai precis intre 13 si 19.07.2009 am fost la mare si baietelul meu s-a imbolnavit.Simptome febra 39-40 nu putea respira, dureri in gat(rosu in gat), o respiratie foarte urat mirositoare, stare letargica, dormea tot timpul.Am fost la spital in Mangalia si ne-a internat ambulatoriu facandu-i penicilina 2 sticlute odata fiecare de 400 si o fiola de gentamicina de 2 ori pe zi (la 8 dimineata si 8 seara)intravenos.Dupa 3 zile de tratament a mai inceput sa-i scada febra am facut cam 5-6 zile injectii de 2 ori pe zi si apoi 4 zile antibiotic pe gura.Revenind in Bucuresti am cerut medicului de familie o serie de analize cei de la Mangalia spunandu-mi ca s-ar putea sa fi luat un stafilococ sau streptococ din aer, apa sau mancare fara analize, fara nimic.Am primit analizele facute in Bucuresti la aproximativ 3 sapt de la boala lui si va rog frumos daca se poate sa imi spune-ti si mie daca am motive de ingrijorare.Analizele care nu apar in parametrii sunt urmatoarele:
PLT:454 VAL NORMALA :4-12
EO:0.63 VAL NORMALA:0.08-0.48
EO%:5.5 VAL NORMALA:2-4%
SIDEREMIE 26, VAL NORMALA: 29-91
FROTIU SANGUIN - REZULTAT:EOZINOFILE; ANIZOCITOZA ERITROCITARA
ULTIMA NICI MAcar nu am mai vazut-o pana acum prin analizele copilului sau ale noastre, ma sperie numai denumirea si as vrea sa stiu ce inseamna.Restul analizelor sunt in parametrii normali.Nu are viermisori sau cel putin asa spun analizele de coproparazitologic si coprocultura, nu are nimic in urina, nu i-au iesit dupa cum vad analizele la exudatele nazal si faringian inca.Va rog frumos sa-mi raspunde-ti si mie si sa-mi spune-ti daca intradevar am motive de ingrijorare si daca aceste analize pot iesi un pic denaturate deoarece i le-am facut prea repede de la tratament desi acesta a fost incheiat acum 3 sapt.Este adevarat ca a avut si ganglioni umflati cat o nuca si acum sunt cat boabele de mazare.Ganglionii de sub maxilar si cei de la ceafa si asta ma sperie.Cert este ca sunt inebunita de frica sa nu mai trec ptin ce am trecut acum 3 sapt cand practic ma rugam de le sa respire si nu putea.Va multumesc anticipat.
Mihaela
2 comentarii
0
09-08-2009, ora 08:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sideremia [ Fe seric ] este scazuta, iar anizocitoza este o anomalie de forma si diametru a eritrocitelor si ar putea indica o usoara anemie. Dar daca spui ca celelalte analize [ hemoglobina, hematocritul, VEM, HEM, CHEM ] sunt normale, nu ai motiv de ingrijorare, stai linistita, asteapta si celelalte analize si mergi cu toate la medicul de familie sau la pediatru si vei primi terapie pentru a corecta sideremia..Copilul a facut o infectie respiratorie destul de serioasa la mare, dar acum este bine.In privinta ganglionilor iarasi nu ai motive de ingrijorare, sunt organe limfoide, iar in copilarie numarul acestora este dublu fata de adult, aceste "bobite de mazare" le vei gasi mereu pe sub piele, cand se maresc, devin durerosi, se inflameaza, inseamna ca este o infectie in organism si atunci e necesara prezenta la medic.Numai bine!
0
09-08-2009, ora 14:58
myky79
Nu este medic/terapeut
myky79
Va multumesc din suflet pt raspunsul dumneavoastra.Sincera sa fiu m-am linistit.Ma voi duce la medicul pediatru al baiatului cu analizela.Va multumesc inca odata.
Mihaela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.