Interpretare analize citomegalovirus si rubeola

29-07-2014
lluiza_maria
Nu este medic/terapeut
lluiza_maria
Buna ziua! Vreau sa raman insarcinata si am fost si mi-am efectuat analizele pentru anticorpi. M-am speriat pentru ca valoarea pentru Rubeola IgG (ELFA) este foarte mare, de 400, avand in vedere ca intervalul de referinta este 0-15. De asemenea, citomegalovirusul IgG (ELFA) este de 65, iar intervalul de referinta 0-6. Va rog sa-mi explicati ce inseamna valorile astea crescute, e bine sau nu, dauneaza cu ceva copilului pe care-l doresc? Daca nu e in regula, pot face ceva in privinta asta, exista un tratament pentru a remedia situatia? Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
30-07-2014, ora 01:35
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Anticorpii de tip IgG reprezinta memoria imunologica a organismului nostru impotriva bolilor infectioase, iar valori crescute ale acestor anticorpi semnifica doar faptul ca ati facut aceasta boala si sunteti imunizata impotriva acestor infectii.

Anticorpii de tip IgM sunt cei importanti in sarcina, prezenta lor semnifica faptul ca exista o infectie recenta, acuta in organism care poate sa puna in pericol sarcina.

Totul este in regula si nu sunt motive de ingrijorare!
0
30-07-2014, ora 10:06
lluiza_maria
Nu este medic/terapeut
lluiza_maria
Multumesc din suflet, m-ati linistit! Anticorpii IgM mi-au iesit bine, in intervalul de referinta, aproape de 0. Va multumesc inca o data pentru timpul acordat si pentru raspuns!
0
30-07-2014, ora 10:10
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Cu placere!Multa sanatate va doresc, sa aveti o sarcina usoara si un bebelus sanatos!
0
17-07-2017, ora 23:50
Rikucy
Nu este medic/terapeut
Rikucy
Bună ziua, doresc o informație privind rezultatele de igg si igm rubeola.
Din păcate mi-a ieșit pozitiv respectiv reactiv...
Dar în 2002 am avut Rubeola...
Doresc să știu cât este de grav asupra fatului? (Sunt în 9 săptămâni... și sunt tare îngrijorată. Cum pot să mă infectez cu un virus pe care l-am avut câțiva ani?
O să repet testele
0
02-08-2018, ora 17:32
Roxxy_aid
Nu este medic/terapeut
Roxxy_aid
Buna ziua, sunt insarcinata in primul trimestru de sarcina si am facut cateva analize corespunzatoare.
Problema mea o constituie rezultatul a doua analize si anume Anticorpi Rubella IgG -Ser - 351.2 IU/ml,. Anticorpi Rubella IgM -Ser - 0.52, Toxoplasma: Anti Toxo-IgG -Ser - 30.1 IU/ml si Toxoplasma: Anti Toxo-IgM -Ser - 0.79.
As dori sa stiu daca este ceva grav pana voi merge la medic pentru a afla un raspuns in ceea ce priveste interpretaraea analizelor.
Va multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă)
  •