Interpretare analize

02-09-2007
CIP-CIP
Nu este medic/terapeut
CIP-CIP
Va rog sa-mi interpretati rezultatele analizelor de sange facute:globule albe (WBC) 4.2;eritrocite (RBC) 4.89;hemoglobina 14.6;hematocrit 43.6;VEM 89.2;HEM 29.9;CHEM 33.5;trombocite (PLT) 363;PDW 9.5;neutrofile segmentate NEUT%W-LCR 25.02;limfocite 43.3;mono% 24.31;neutrofile segmentate NEUT#W-LCC 1.052;mono# 1.021;VSH 9/1h-22/2h;colesterol total 208; HDL 43; LDL 126; trigliceride 172, bilirubina totala 0.44, creatinina 1.10; TGP/ALT 89; TGO/AST 37 si pentru urina - foarte rare leucocite <8/camp si hematii <3/camp, glucoza si urobilinogen normal, proteine, bilirubina, corpi cetonici, nitriti negativ, densitate specifica >1.030, ph 5.5. Va multumesc foarte mult si va marturisesc ca medicul de familie mi-a spus ca nu au iesit prea bune din cauza unei infectii la rinichi sau din cauza ca piatra s-a sfarmat. Ori una ori alta. Si eu ce trebuie sa fac?
1 comentarii
0
04-09-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Infectia urinara e putin probabila (foarte rare leucocite), dar un calcul care se elimina poate da rare globule rosii - hematii. De asemenea, VSH-ul crescut poate sugera un fenomen inflamator (cum ar fi piatra) sau infectios. In schimb, atat colesterolul cat si trigliceridele sunt crescute, ceea ce presupune regim fara grasimi animale in continuare. Va sugerez sa repetati sumarul de urina, eventual plus urocultura cu antibiograma, pentru a exclude o infectie urinara. De asemenea, repetati creatinina serica pentru a vedea daca exista sau nu o problema renala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.