Interpretare analize

14-02-2012
f30
Nu este medic/terapeut
f30
Am urmatoarele analize inafara limitelor admise. Ma puteti ajuta cu un diagnostic si o parere? Multumesc

NEUT 68, 7% limita maxima 68
Hematocrit 54, 8 limita maxima 46
VEM 116, 8 limita maxima 96
CHEM 26, 1 limita minima 32
MPV 11 limita maxima 13, 3
PDW 17, 4 limita maxima 16, 5
lipide totale 481 limita minima 550

Anticorpi anti Heliobacter Pylori Pozitiv
11 comentarii
0
14-02-2012, ora 21:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Pai ai Helicobacter Pylori. Mergi sa iti dea doctorul tratament. Analizele pot fi modificate datorita acestei infectii.
0
14-02-2012, ora 23:58
f30
Nu este medic/terapeut
f30
e grav? Se poate fara antibiotic?
0
16-02-2012, ora 12:34
cristinutza85
Nu este medic/terapeut
cristinutza85
Mi-am facut de curand analizele si mi-au iesit manocitele 10.6% si cresc.Ce reprezint acest lucru si daca este normal ca din cauza acestora sa am ameteli si sa ma apuce tremuratul.Pot sa scriu rezultatul tuturor analizelor daca este nevoie.
0
16-02-2012, ora 14:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
f30, Nu se poate fara antibiotic, o sa iti dea si altceva. Este o schema de tratament.

cristinutza85, nu se poate spune ceva doar pe baza unui extras din hemoleucograma, dar pentru ca ai meteli si frisoane, probabil ca ai o infectie undeva in corp.
Unde simti ca ai o problema? Te doare capul, burta, urinezi cu probleme?
0
16-02-2012, ora 15:42
cristinutza85
Nu este medic/terapeut
cristinutza85
Leucocite 7.1 10'3/ul
Neutrofile 49.9%
Eosinofile 3.9%
Basofile 0.6 %
Limfocite 35%
Manocite 10.6%
Hematii RCB 5.09
Hemoglobina HBG 14.2 g
Hematocrit HTC 44.1%
Volum mediu eritrocitar MCV 87FI
Hemoglobina eritrocitara medie MCH 27.9 pg
Conc.medie de hemoglob. eritrocitara MCHC 32.2B g
Indice de distributie a eritrocitelor RDW 11.8%
Trombocite PLT 291
Volum mediu trombocitar MPV 9.0
Trombocrit PCT 0.260%
Indice de distributie a trombocitelor PDW 15.5%
Neutrofile ANC 3, 53%
Eosinofile 0.28
Limfocite 2.48
Basofile 0.04
Monocite 0.75

BIOCHIMIE
Glicemie Ser 83.5 mg
TGO 17
TGP 25
Calciu seric total 8.79
Calciu ionic seric 3.8
Sidermie 111
Magneziemie 2.05


Eu am nascut acum 10 luni si inca alaptez.Nu stiu daca are relevanta, dar am spus ca e ok sa spun.In legatura cu ceea ce m-ati intrebat, simt ca am o problema la cap si stimac.Nu inteleg de ce am ameteli mai tot timpul, si acest lucru se intampla de vreo 3 luni, si mai nou ma apuca si tremuratul.Va multumesc pentru tot.
0
16-02-2012, ora 16:15
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la medic sa faci un control la bila. Poate este prea lenesa si deaceea te doare stomacul. Poate si in dreapta sub coaste, dupa ce mananci mai gras.
Leucocitele sunt cam multe. Este posibil sa ai o infectie in corp.
Verifica daca ai carii, dar ar fi bine sa faci si o analiza de secretie vaginala - cu antibiograma.
Pentru analiza - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Urinezi bine sau simti urgenta la urinat, ca si cum nu te poti tine?
Si o urocultura cu antibiograma ar fi bine sa faci.
gatul te doare? Ai nasul infundat?
Daca ai nasul infundat sau curge, ori simti mucozitati in gat, ar fi bine sa faci un - exudat nazal cu antibiograma.
Daca ai rosu in gat si puncte de puroi - exudat faringian cu antibiograma.
Inainte de recoltare nu te speli in gura, nu bei si nu mananci si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ. Se face dimineata cum te trezesti.
0
16-02-2012, ora 17:10
cristinutza85
Nu este medic/terapeut
cristinutza85
Cu urinatul nu am probleme, in schimb gatul m-a durut pana de curand, asta pentru ca am fost racita.Nasul infundat il am mai tot timpul.Eu de fel nu prea mananc gras.Stomacul ma doare de exemplu mai de fiecare data dupa ce mananc si cand ma enervez.
0
16-02-2012, ora 19:42
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Atunci fa un exudat nazal cu antibiograma si un exudat faringian cu antibiograma.
Mergi si la un medic gastroenterolog sa iti dea ceva pentru fluidizarea bilei, daca va constata ca este cam groasa.
Dupa consult iti va spune daca este cazul sa verifici daca ai cumva Helicobacter Pylori. Se poate face antigen H. Pylorii din materii fecale, ca sa nu iti faca endoscopie.
Vorbeste cu el despre asta. Mai intai o ecografie ar fi utila.
Daca iti iese streptococ beta hemolitic la exudatul faringian, ar trebui sa faca si sotul tau analiza, deoarece se ia si te reinfectezi.
Nu uita, trebuie sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Fa si analiza de secretie vaginala cu antibiograma. Poate fi o infectie cu ceva bacterii si fara sa ai scurgeri, dar in timp, netratata, o sa iti dea dureri articulare mari si nu o sa stii de la ce.
Dureri de degete, sold, genunchi.
Si cariile sunt produse de tot felul de bacterii, in special streptococi si acestia pot afecta rinichii si inima, infectandu-le.
Cauta cu atentie. Poti avea ameteli de la o carie, chiar daca nu a apucat sa se manifeste durerea.
0
27-03-2012, ora 22:57
simonachiv
Nu este medic/terapeut
simonachiv
buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati. Mi-am facut analizele de secretie si mi-au iesit asa:

Absente PMN, moderat fecvente celule epiteliale, frecventi bacili Gram pozitivi scurti, frecventi cocobacili si bacili Gram negativi scurti, moderat frecventi coci Gram pozitivi rotunzi si alungiti in diplo.

Examen bacteriologic - culturi: Flora fara semnificatie patogenica
Examen micologic: Levuri necrescute la 5 zile
Trichomonas: absent

Nu stiu ce e cu bacili Gram pozitivi scurti, negativi scurti, pozitivi rotunzi si alungiti in diplo.
Va rog sa ma ajutati

Multumesc
0
28-03-2012, ora 15:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este o infectie cu ceva bacterii, sunt si ceva spori de candida.
Problema este ca nu ai cerut sa se faca antibiograma si nu au fost identificate exact acele bacterii.
Probabil ca sunt enterococi, poate si e-coli, etc
Daca poti, ar fi bine sa repeti analiza cerand asa:

Secretie vaginala - cultura cu antibiograma si antifungigrama.

Fara acestea nu vei sti la ce antibiotice si antifungice sunt sensibile bacteriile si ciupercile gasite.
Nu este ceva cu transmitere sexuala, dar tot ai probleme din cauza acestor bacterii.
Eu as zice sa nu risti sa faci un tratament fara sa ai antibiograma in fata.
Poti sa iei antibiotice la care sa fie rezistente si oricum de e-coli, daca este, se scapa destul de greu.
Vezi ca trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual inainte de recoltare cu 72 de ore.
Altfel iti iese rezultatul fals negativ.
0
30-03-2012, ora 17:27
anda paun
Nu este medic/terapeut
anda paun
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. Nu reusim sa concepem un copil pe cale naturala. Eu am rezultatele analizelor ok, am ovulatie normala, folicul bun ca marime, endometru ok (monitorizare ecografica). Sotul si-a facut spermograma de doua ori la Giulesti (la interval de 9 saptamani) si i-au iesit rezultate proaste de ambele dati, a doua oara chiar mai proaste ca prima data.
Prima spermograma a avut rezultatele:
volum: 1 ml.; normal: 2-6 ml.
pH: 7.8; normal: 7.2-7.8
aspect: opalescent; normal: opalescent
timp de lichefiere: peste 1 ora; normal: max. 40 minute
concentratie: 7 mil./ ml; normal:min.: 20 mil/ ml
mobilitate: A 0%
B10%
C36%
D54% normal: A+B min. 50%
morfologie: 10% forme tipice; normal: min. 30% forme tipice
leucocite: sub 1 mil.; normal: max. 1 mil.
Diagnostic: oligoastenoteratospermie.

I s-a recomandat pentru FIV spermocultura si fragmentatie ADN (desi nu ne gandim inca la FIV).

La cea de a 2-a spermograma a obtinut rezultate si mai slabe:
volum: 1, 6 ml.; normal: 2-6 ml.
pH: 7.5; normal: 7.2-7.8
aspect:opalescent; normal: opalescent
timp de lichefiere: peste 2 ore; normal: max. 40 minute
concentratie: 10 000/ ml; normal:min.: 20 mil/ ml
mobilitate: A 0%
B0%
C0%
D100% normal: A+B min. 50%
morfologie: 0% forme tipice; normal: min. 30% forme tipice
leucocite: nu scrie nimic de data asta
Diagnostic: oligoastenoteratospermie.
De aceasta data a facut si spermocultura care a avut diagnosticul sterila.
Nu inteleg din ce cauza timpul de lichefiere este marit asa mult, din moment ce spermocultura este ok. Am inteles ca timpul de lichefiere mare denota o infectie in organism. Dar leucocitele in prima analiza sunt in limite normale.
Deci care e motivul lichefierii intr-un timp atat de lung si ce analize ar trebui sa mai faca sotul pentru a se depista ce influenteaza rezultatul slab al spermogramei si in special acest timp de lichefiere?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •