Interpretare analize

18-09-2011
Marilena38
Nu este medic/terapeut
Marilena38
Buna ziua. Ma numesc Marilena si sunt casatorita de 2 ani. Eu si sotul suntem impreuna de 10 ani si in acest timp nu am ramas insarcinata niciodata. A facut si spermograma al carui rezultat este asa: Volum=1, 6ml; Aspect=neomogen; Vascozitate=crescuta; pH=8.0; Timp de lichefiere=20 min; Miros=caracteristic; Leucocite=0, 2 mil/ml; Culoare=alb-opalescent; Concentratia=0, 02 mil/ml; Viabilitate=10%, Mobilitatea: a=0/b=0/c=10/d=90;Totala= 10% (la 1h); Non-progresiva (c)=10%; Forme imobile (d)=90%.Concluzii oligoastenoteratozoospermie severa. Tot el facut si analize la sange: FSH=3.12 mlU/mL; LH barbati=5.19 mlU/mL; testosteron barbati=4.84 ng/mL. As dori sa stiu dk putem face si noi un bebe? Cu aceste rezultate putem apela si la inseminare artificiala. Ce ar trebui sa facem pt a avea un bebe? Astept un raspuns. Va multumesc din suflet.
2 comentarii
0
19-09-2011, ora 20:51
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,

Analizele hormonale sunt bune, insa spermograma nu arata prea bine... E bine ca sotul dvs. sa mearga la un urolog sa excluda unele cauze ce pot da oligospermie.
S-au respectat zilele de abstinenta? 3-5 zile, nu mai mult... Sotul are o alimentatie sanatoasa, consuma cafea, alcool, fumeaza? Toate acestea pot contribui mai mult sau mai putin la acest rezultat al spermogramei.
Se pot recomanda si tratamente pentru imbunatatirea rezultatelor, dar mai intai trebuiesc excluse cauzele organice la un consult urologic.
Nu stiu daca la fertilizare in vitro se primesc astfel de cazuri cu oligospermie severa, e bine sa va interesati.
Multa sanatate!
0
31-10-2011, ora 12:00
Marilena38
Nu este medic/terapeut
Marilena38
Buna ziua. Ma numesc Marilena. Am 29 ani. Am o problema de o sapt si ceva si anume senzatia de nod in gat. Noaptea nu pot sa dorm am senzatia de sufocare. Nu stiu care este cauza. Eu am luat niste pastile de calciu si magneziu si alea sunt mai mari. Sa fie alea problema. Una din ele sa-mi fi ramas in gat. Astept un raspuns. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.