Interpretare analize - tatal meu

16-11-2012
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna ziua,

Tatal meu a avut o problema prin luna martie, ia fost rau. Atunci am facut un set de analize de unde reesea ca ar avea ceva probleme cu ficatul, pancreasul si o infectie in corp. A facut un tratament in spital si a continuat acasa. Dupa o perioada unele analize s-au reglat, dar doctora a zis ca tot are o infectie in corp. Am mers mai departe la dentis deoarece avea o masea care avea probleme, a incercat sa o trateze dar in final a fost scoasa. Dentistul ia prescris antibiotice timp de doua saptamani pentru a elimina infectia cauzata de masea. Tratamentul s-a incheiat in urma cu o saptama. Acum a fost sa faca din nou alalizele si ele arata asa:
1. Granulocite 51.10 referinta 60-70
2. Limfocite 42.10 referinta 25-30
3. VSH 1H 11 referinta 3
4. VSH 2H 23 referinta 10
5. Bilirubina 0.3 referinta 0.3 - 1 (la limita)
6 Amilazemie 91.4 referinta 90 - 150

Leucocitele, Hematiile, hemoglobina, hematocrit, midocite, glicemie, uree serica, gama gt, creatinina serica, granulocite, alt tgp sunt in limite normale.

Va rog sa ma sfatuiti ce analize sa mai facem si care ar fi cauza de nu reusim sa reglam dupa acest tratament cu antibiotice.

Multumesc,
1 comentarii
0
17-11-2012, ora 23:59
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
Analizele actuale sunt cvasi-normale; el cum se simte? nu cred ca e nevoie sa mai faci alte analize...cel putin acum, si daca se simte ok. VSH-ul e in regula.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.