Interpretare analize - Amilaza

01-07-2014
mariaGEO
Nu este medic/terapeut
mariaGEO
Buna seara. Astazi mi-am facut cateva analize de rutina si amilaza este 100. In ianuarie era 97. Care sa fie cauza? Mentionez ca hematiile sunt usor scazute si hemoglobina este 11, 8. Tot in ianuarie hemoglobina era 10, 1, la acelasi laborator. De cateva luni am dureri in epigastru si eu credeam ca sunt dureri la nivelul stomacului, din cauza ca poate nu mancam eu cum trebuie, cu 3 mese pe zi. Cand am avut HGB 10, 1, un medic mi-a recomandat fier-pastile 30 de zile. Apoi HGB a ajuns la 12, 2 si nu mai aveam dureri in epigastru. De cateva zile a inceput sa ma doara din nou si astazi la analize amilazele erau 100 si HGB 11, 8. Nu am mancat ceva care sa-mi dea starea asta, sa nu se inteleaga gresit. In aprilie am fost la un ecograf si mi s-a spus ca am un chist ovarian, dar care probabil se va elimina singur. Am citit undeva ca e posibil ca amilazele pot creste si de la ruptura unui chist ovarian? Mie imi este frica sa nu fie ceva legat de pancreas :(. Am 21 de ani. Astept raspuns! Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amilaze
  •