Interpretare analiza medicala Epstein Barr

04-11-2009
Barzote
Nu este medic/terapeut
Barzote
Buna ziua,
Va rog sa imi interpretati urmatoarea analiza medicala:
Ac Anti-Epstein Barr VCA IgG - Rezultat : Pozitiv (3.6)
Este legat de virusul herpetic?
Va multumesc.
11 comentarii
0
04-11-2009, ora 22:27
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Virusul epstei Bar nu e legat de virusul herpetic ci de mononucleoza infectioasa (boala sarutului, pt ca se transmite prin saliva), mergi la medic deoarece trebuie sa te tratezi intrucat studiile sustin ca exista o corelatie intre aceasta infectie si dezvoltarea unor cancere.

Multa sanatate!
0
04-11-2009, ora 22:28
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Ambii fac parte din aceasi familie de virusi dar sunt diferiti
0
05-11-2009, ora 10:17
Barzote
Nu este medic/terapeut
Barzote
Va multumesc pentru raspuns.
Eu de cand ma stiu am probleme cu herpesul, de aceea am intrebat
Cam ce tratament ar fi indicat in acest caz ?
Va multumesc.
0
05-11-2009, ora 23:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Analiza arata ca aveti anticorpi anti-Epstein Barr de tip IgG care sugereaza faptul ca ati intrat in contact cu virusul la un moment dat. Cel mai probabil ati avut mononucleoza infectioasa (boala sarutului), care poate fi confundata foarte usor cu o amidgalita obisnuita. Aproximativ 90% dintre adultii sanatosi au aceasta analiza pozitiva.
Virusul apartine intr-adevar familiei virusurilor herpetice, fiind si el caracterizat de faptul ca ramane in organism, sub o forma inactiva. El se poate reactiva in conditii de imunitate extrem de compromisa (infectie HIV, mai exact), la aceasta categorie de bolnavi putand aparea intr-adevar un tip de cancer care i-a fost asociat (limfomul Burkitt).
Deci nu e cazul sa va faceti probleme.
Numai bine!
0
13-11-2009, ora 10:49
Barzote
Nu este medic/terapeut
Barzote
Buna ziua.
Tocmai mi-a iesit si analiza IGM pentru Epstein-Barr. In final arata cam asa :

Ac Anti-Epstein Barr VCA IgG - Rezultat : Pozitiv ( 3.6 )
Ac Anti-Epstein Barr VCA IgM - Rezultat : NEGATIV (1.164)

Sa inteleg ca in trecut am avut boala mononucleoza infectioasa, iar acum nu o mai am ?
Va rog sa ma lamuriti in aceasta tema ! Sunt pasibil pe viitor la revenirea acestei boli ?

Va multumesc !
0
13-11-2009, ora 11:39
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Da, ati facut mononucleoza infectioasa, v-ati vindecat de boala aceasta si acum aveti acest virus in stare latenta (nu se inmulteste) undeva in organism, la fel cum aveti si virusul herpetic. Virusul herpetic insa se reactiveaza mult mai usor (de exemplu la femei se poate reactiva la menstruatie).
Nu aceasta boala va reveni, ci alte forme si NUMAI in cazul in care imunitatea dumneavoastra va fi EXTREM de compromisa (SIDA).
Asa cum am mentionat in mesajul precedent, nu aveti de ce sa va faceti probleme! 90% dintre oameni sunt in aceeasi situatie cu a dumneavoastra.
Sper ca v-am lamurit si v-am linistit!

Multa sanatate!
0
13-11-2009, ora 11:43
Barzote
Nu este medic/terapeut
Barzote
Va multumesc pentru raspuns ! Mai am o intrebare. Exista vaccin anti-herpetic ? Sau alt tratament pentru a eradica virusul herpetic din corp ? Am mari probleme cu herpesul, in sensul ca o data pe luna imi apare unul la nivelul cavitatii bucale.

Va multumesc.
0
13-11-2009, ora 12:04
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Vaccinurile se fac ca masura preventiva, cand nu aveti deja infectia, pentru a crea anticorpi care sa va apere in momentul unui eventual contact cu virusul/bacteria.
Din pacate de herpes nu puteti scapa. Puteti sa ii rariti reactivarile incercand sa va cresteti imunitatea mancand cat mai sanatos, evitand suprasolicitarile, odihnindu-va. Exista si o posibilitate de tratament al puseelor de reactivare - aciclovir, dar acest medicament nu va scapa de virus ci doar il va impiedica sa se multiplice.

Sfatul meu este sa mergeti la medicul de familie si veti stabili impreuna cu dumnealui o schema de tratament. Oricum pentru comprimate aveti nevoie de prescriptie medicala. Daca l-ati fi avut la nivelul buzelor se rezolva cu unguent.

Numai bine!
0
03-04-2011, ora 21:27
cesi
Nu este medic/terapeut
cesi
buna seara, v-as ruga..daca se poate sa-mi spuneti si mie ce reprezinta analizele urmatoare:
toxoplasmoza igG= 119, 200; igM =136, 30
EBNA-anti Epstein Barr Nuclear Antigen igG=346, 6
VCA anti Epstein Barr K antigen igG =15, 3
VCA igM=0, 1

prietena mea stabilita in alta tara mi-a dat tel in seara asta si mi-a spus ce analize i s-au facut si ce rezultate au avut acestea..sunt f.f. ingrijorata..ea are programare pt citirea analizelor peste aproape o saptamana..pana atunci sper sa ma ajutati cu un raspuns..
va multumesc
0
01-09-2011, ora 22:52
buica
Nu este medic/terapeut
buica
buna seara, as avea si eu o intrebare, afacut analiza anti igg epstein-barr 5, 7 pozitiv. intrebarea mea este cum afecteaza asta o sarcina. de ceva timp ne chinuim sa avem un copil si acum apare si aceasta problema
0
11-06-2012, ora 14:52
olicelu
Nu este medic/terapeut
olicelu
Buna ziua!
Am facut analize la
Virus Epstein-Barr (EBV) - Anticorpi VCA IgG rezultat -- 125.227 AU/ml (pozitiv)
Virus Epstein-Barr (EBV) - Anticorpi VCA IgM rezultat -- 6.094 AU/ml (negativ)
Ati putea sa-mi spuneti cum sa interpreztez rezultatul? Am virusul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  • Infecția cu virusul Epstein-Barr poate determina apariția sclerozei multiple
  • Legătura dintre virusul Epstein-Barr și scleroza multiplă
  • Infecția cu virusul Epstein-Barr (EBV)
  •