Interpretare RMN cerebral

06-08-2015
vert1977
Nu este medic/terapeut
vert1977
Buna seara,

am 38 de ani, sunt din Bucuresti.De aproximativ 6-7 luni am urmatoarele simptome:dureri zilnice de cap, dureri de maini, picioare, spate, crampe musculare si carcei, senzatii ciudate in picioare, maini ca un curent, tremuraturi in toate zonele corpului ocazional vad cum imi pulseaza muschii, vedere dubla in toate directiile, mai putin in fata, oboseala mare, chiar si atunci cand nu depun nici un efort deosebit.Am vazut 4 neurologi, primul mi-a pus diagnostic de miastenia gravis si mi a dat trimitere de internare la Elias.Acolo nu m au internat, doar abulatoriu cateva ore, diagnostic la externare miastenia gravis in observatie, a urmat internare 9 zile la Colentina, diagnostic la externare :Sindrom miastenic like, cu tratament milgama 3 luni, pe care l-am luat.A urmat o vizita la alt neurolog la Fundeni, dupa consult mi-a dat o scrisoare medicala cu diagnostic, cred, degenerare neuro-vegetativa, tratament vitamina c 1 gr si coenzima q 10 2 luni, am luat si acest tratament.
Mentionez ca in tot acest timp simptomele mi s-au accentuat, nici o imbunatatire.Intre timp am fost diagnosticat si cu glaucom cu unghi deschis la ambii ochi.
Am mers la control la medicul de la Colentina, in urma consultului mi a dat trimitere pentru un RMN cerebral.Pe trimitere a scris la diagnostic diplopie si pareza nerv cranian VI.
Am efectuat acest RMN cerebral, dar medicul neurolog de la Colentina este in concediu.Mentionez ca doctorul care mi a efectuat RMN ul mi a spus ca ar parea sa fie scleroza multipla, dar m-a trimis la neurolog.
Rezultatul RMN ului este urmatorul:
-Se evidentiaza mici arii rotunde cu diametrul maxim de 5 mm fara restrictie de difuzie cu substrat sechelar glial, pe fond cel mai probabil microangiopatic localizate in substanta alba subcorticala si profunda a ambelor emisfere cerebrale.
-De remarcat in cisterna prepontina prezenta unor fine traiecte vasculare ce au probabil raport cu nervii cranieni la acest nivel.
-Ingrosare de mucoasa cu reactie inflamatorie cronica se observa la nivelul sinusurilor maxilare bilateral.
-Septul nazal este dismorfic, deviat la stanga, iar cornetele nazale sunt hipertrofiate, cu aspect polipoid.

Va rog sa mi spuneti la ce neurolog sa merg, deoarece pana acum am primit diagnostice si tratamente ce nu m au ajutat si ce diagnostic s-ar parea sa am.
Va multumesc!

Marian
1 comentarii
0
24-11-2017, ora 15:37
Sue-Cea-Creata
Nu este medic/terapeut
Sue-Cea-Creata
Buna ziua! Ce problema ati avut pana la urma? De ce v a zis medicul care v a facut rmnu-ul de Scleroza multipla? Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.