Interpretare RMN Spondilita anchilozanta

26-11-2014
ionut.2014
Nu este medic/terapeut
ionut.2014
Buna seara!
Ma numesc Ionut, am 22 de ani, aprox. 1.72m, 53kg si in urma cu 2 ani au inceput durerile in zona coloanei apoi urmate de durerile de picioare. In unele momente eram pur si simplu 'intepenit' deoarece nu mai puteam merge de durere, mai ales noaptea ma trezeam datorita durerii insuportabile. Aceste dureri durau de obicei cateva zile apoi reveneau la cateva saptamani iar din neglijenta nu am apelat la un medic. Anul acesta datorita durerilor am hotarat sa ma prezint la UPU Floreasca unde am facut 2 radiografii si am fost diagnosticat initial cu discopatie lombara.
Apoi am fost la un neurolog si aici au inceput vestile proaste. Am urmatorul raport medical pentru RMN:

IRM coloana vertebrala lombo-sacrata nativ:
Diagnostic de trimitere: radiculita S1 stanga

Secvente: sag T2, T1, ax T2, cor STIR

Absenta lordozei coloanei vertebrale lombare.
Discul L4-L5 este usor deshidratat in zona centrala.
Protruzie discala postero-laterala stanga L4-L5, de 5mm, ce comprima extraforaminal radacina L4 stanga.
Fara anomalii de aliniament, semnal si morfologie la nivelul corpurilor vertebrale lombare.
Cordon medular toracal distal ci con medular cu semnal si morfologie normale.

Concluzii:
Discul L4-L5 este usor deshidratat in zona centrala.
Protruzie discala postero-laterala stanga L4-L5, de 5 mm, ce comprima extraforaminal radacina L4 stanga.

NB: Important edem osos parcelar de-a lungul ambilor versanti ai ambelorarticulatii sacro-iliace, sugestive pentru substrat inflamator (sacroiliita).


Imi puteti interpreta va rog frumos acest RMN si sa imi spuneti care sunt riscurile sa imi pierd mobilitatea? Precizez ca in anul 2011 am fost internat la Spatalul Clinic de Urgente Oftalmologice Bucuresti unde am fost diagnosticat cu Iridociclita acuta si subacuta care s-a tratat (medicul neurolog mi-a spus ca aceasta problema poate avea legatura cu cea din prezent) iar la varsta de 15 ani cu Scolioza (probabil nu prea grava pentru ca mi s-au recomandat doar cateva ore de gimnastica medicala).

Acum o saptamana medicul neurolog m-a diagnosticat cu discopatie lombara si cu spondilita anchilozanta. Mi-a dat o trimitere catre reumatologie la care am programare pe data de 3 decembrie si un tratament de 10 zile cu Omez si Celebrex 200mg pentru ameliorarea durerilor.
Apoi a zis ca am terminat treaba la el si restul tine de reumatologie, dar pentru acea discopatie nu mi-a spus nici un cuvant. Nu trebuia sa imi recomande doctorul neurolog un tratament pentru discopatie, pentru a nu se agrava si acea situatie?

Imi cer scuze pentru mesajul poate prea lung dar am incercat sa explic toate detaliile. Va rog frumos sa imi spuneti exact care sunt riscurile (prefer sa fiu constient de ceea ce pot sa patesc decat sa traiesc cu iluzia ca va fi bine) si eventual ce intrebari sa pun cand ajung la reumatolog.

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
26-11-2014, ora 15:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atat afectiunea vertebrala, cat si cea oftalmologica, sunt tipice spondilartropatiilor seronegative, afectiuni inflamatorii-reumatologice de tip auto-imun.
Diagnosticul nu se bazeaza pe RMN, ci exclusiv pe examinarea clinica directa, iar tratamentul este administrat de catre reumatolog (evident, un tratament de tip imuno-modulator).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.