Interpretare RMN Cranian Cervical

28-07-2010
Petrini
Nu este medic/terapeut
Petrini
Buna ziua!
Am 50 de ani, 1.75m, 75kg. De 6 ani viata a inceput sa-mi devina un chin zilnic. Am inceput sa am palpitatii, extrasistole, tulburari gastrice, tensiune oscilanta, atacuri de panica repetate zilnic, ameteli. Cam asta ar fi ordinea. Am luat la rand camera de garda, cabinete cardiologie, ecoDoppler, laboratoare analize. Concluzia: TOATE INVESTIGATIILE IESAU BUNE. Am facut examen RMN.
Rezultat examinare:
IMR craniu:
-zona cu diametru de 11mm in izosemnal T1, hipersemnal T2 Flair la nivel bulbo-pontin de parte stanga, negadofila cu aspect de demielenizare.
Sistem ventricular pe linie mediana.
Ingrosare de mucoasa la nivelul sinusului sfenoidal de parte dreapta.
Se recomanda monitorizare clinico-imagistica
IMR coloana cervicala
-osteofitoza marginala anterioara si posterioara C4-C6
-degenerescenta discala C4-C5, C5-C5, C6-C7
-la nivel C4-C5 osteofitoza marginala postero-inferioara C4 drept si stang si protruzie discala circumferentiala cu amprente foraminale bilateral
-la nivel C5-C6si C6-C7 hernie discala subligamentara mediana si foraminala bilateral, cu compresie canalara moderata si conflict radicular bilateral, osteofitoza marginala postero-inferior C5 si C6 drept si stang cu contact radicular bilateral
-canal rahidian cu diametre pastrate
-fara modificari de semnal la nivelul cordonului medular
Imi poate traduce cineva mai ales IRM CRANIU ?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
04-08-2010, ora 22:15
hodor
Nu este medic/terapeut
hodor
Buna, sunt Cristi, am facut computer tomograf in 2009 si am primit raportul de examinare care zice:
discreta atrofie frontala sistorala simetrica si usoara atrfie cerebeloasa(vermis), usoara atrofie parietala
sistorala, mastoida slab pneumatizata(mai ales dr.).Concluzii-fara pericol.
Rog sa mi se spuna, (deoarece medicul care m-a trimis la c.t.mi-a zis ca sa nu stau in soare mult timp, ci cu reprize, sa nu beau deloc alcool si sa nu beau multa cafea.atat), de ce sa ma mai feresc si daca am sanse sa duc o viata normala si la batranete?
Am avut cazaturi cu capul de corp tare, am fost lovit cu pumnul in fata si mi-am pierdut cunostinta,
am consumat rar si bine alcool-2-3zile apoi pauza o luna doua si chiar 4, care poate fi cauza?
Multumesc si toate bune tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.