Interpretare RMN Coloana

13-01-2010
CosminGrc
Nu este medic/terapeut
CosminGrc
Buna ziua, acesta este rezultatul:

-diminuarea lordozei fiziologice
-spina bifida la S1
-piese scheletice fara anomalii de semnal;
-discurile intervertebrale cu hidratare normala
-protruzie discala L5-S1 mediana ce amprenteaza sacul dural
-maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen.

As dori sa stiu cat de grava e protruzia aceea(in comparatie cu o hernie) si ce tratament imi propuneti. Multumesc mult.
6 comentarii
0
14-01-2010, ora 11:05
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Probabil RMN-ul a fost facut cand aveai dureri si diminuarea lordozei era un semn al contracturii musculaturii paravertebrale. Eu ti-as recomanda sa faci 10 zile de fizioterapie unde vei invata si exercitii de kinetoterapie pentru aceasta afectiune.
Daca imi spui sexul, varsta, inaltimea si greutatea, ocupatia, daca acum mai ai sau nu ceva simptome, poate iti trimit eu un set de exercitii.
Ce ti-a iesit la RMN nu este grav. Se preteaza recuperarii.
, , protruzie discala L5-S1 mediana ce amprenteaza sacul dural " reflecta un usor edem la nivelul discului respectiv, care se poate rezolva cu un antiinflamator (de exemplu Flamexin - cate un plic dizolvat in apa 7 zile)
0
14-01-2010, ora 13:24
CosminGrc
Nu este medic/terapeut
CosminGrc
Multumesc pt raspuns. Dureri mai am cand si cand, mai ales cand stau mult jos pe scaun, dar nu puternice, suportabile.
Sex m
Varsta 18
Inaltime 1.80
Greutate 70Kg
Ocupatie Elev cu pregatire pt arhitectura.
Multumesc anticipat.
0
14-01-2010, ora 19:24
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna! M-am intors! Iti trimit ce ti-am promis. Sper ca te-a vazut totusi si un medic din moment ce ai facut RMN-ul.
7. LUMBAGO CRONIC DISCOGEN

Factorii de risc care trebuie evitaţi:
"¢ supraponderea, frigul, umezeala, mişcările bruşte necontrolate
"¢ purtarea de greutăţi în mod obişnuit dar total defavorabil pentru coloana vertebrală (într-o mână, pe cap, pe umăr)
"¢ învăţarea modului corect, protector, de a efectua o serie de gesturi uzuale ce reclamă efort fizic susţinut sau unele mişcări de flexie, rotaţie, înclinarea coloanei vertebrale

"Şcoala spatelui"
I. conştientizarea poziţiei corecte a coloanei vertebrale lombare şi a bazinului şi menţinerea permanentă a posturii corijate, neutre, a coloanei lombare, indiferent de poziţia corpului sau de activităţile desfăşurate

1) Pentru adoptarea unor posturi corectoare se fac exerciţii :
- în decubit dorsal, cu genunchii flectaţi şi umerii uşor ridicaţi
- în decubit lateral, cu coapsele şi genunchii flectaţi
- din ortostatism: ducerea piciorului pe un scăunel şi scurtarea distanţei dintre apendicele xifoid şi pubis; cu spatele la perete, presarea zonei lombare de perete, cu o oglindă în care privim din profil, urmărind delordozarea regiunii lombare prin retracţia peretelui abdominal
- din şezând: alegerea unei poziţii în care linia genunchilor să depăşească cu 8-10 cm linia şoldurilor. Poziţia aşezat picior peste picior. Lipirea spatelui de spătarul scaunului.

2) Exerciţii de delordozare lombară prin bascularea bazinului.
- din decubit dorsal, cu genunchii flectaţi şi apoi treptat cu genunchii întinşi
- din poziţie ortostatică, la perete, cu călcâiele aflate la 25-30 cm de zid, apoi din ce în ce mai aproape
- tot din ortostatism, o mână cu palma în sus situată la nivelul pubelui, cealaltă la nivelul apendicelui xifoid. Se încearcă scurtarea şi lungirea distanţei dintre mâini.
- din şezând cu mâinile la spate, se încearcă lordozarea şi delordozarea coloanei lombare
- din poziţie de cvadrupedie se execută aceleaşi lordozări şi delordozări

3) Exerciţii uzuale de delordozare
- aplecarea trunchiului pe un genunchi care se flectează, celălalt membru inferior rămânând întins îndărăt, astfel încât corpul ia aspectul de cumpănă. Este o mişcare corectă de a ridica obiecte de pe podea
- genuflexiuni şi flexia simultană a şoldurilor pentru a ridica cu ambele mâini o greutate de pe sol. Greutatea se plasează anterior, la nivelul bazinului şi este menţinută astfel cu braţele întinse
- aplecarea în faţă la chiuvetă, nu prin flexia trunchiului, ci prin flectarea şoldurilor şi genunchilor, coloana lombară fiind menţinută în poziţie neutră

II. Zăvorârea coloanei lombare

Are drept scop blocarea în timpul efortului a segmentului afectat, învăţarea menţinerii poziţiei neutre şi învăţarea mobilizării independente a membrelor faţă de trunchi. Tehnica învăţării acestei zăvorâri parcurge patru stadii:
Stadiul I.- zăvorârea rahisului lombar în poziţie neutră concomitent cu imobilizarea membrelor. Practic se adoptă poziţii imobile din ortostatism, aşezat şi decubit, urmărind alungirea axială a trunchiului, membrele fiind imobile.
Stadiul II.- cu trunchiul menţinut zăvorât se mobilizează independent membrele, lomba menţinându-se delordozată;
- din decubit dorsal se flectează şi se întind genunchii şi se abduc (se îndepărtează de trunchi) şi se adduc (se apropie de trunchi) braţele
- din şezând, ridicarea braţelor spre orizontală, apoi la verticală, ridicarea coapselor, abducerea lor etc.
- din ortostatism, flectarea la 90 de grade a şoldurilor, alternativ, mobilizarea braţelor etc.
Stadiul III.- mobilizarea trunchiului zăvorât ca pe o piesă unică:
- din decubit dorsal, ridicarea din pat prin rostogolire laterală, apoi cu împingere în braţe şi coborârea concomitentă din pat a membrelor inferioare
- din şezând cu mâinile în şolduri, oscilaţii antero posterioare şi laterale prin rularea pe ischioane, ridicări şi aşezări de pe scaun etc.
- din ortostatism, aplecarea trunchiului cu fandare pe un picior, executarea " cumpenei", genuflexiuni cu spatele sprijinit la perete
Stadiul IV.- tot ceea ce s-a învăţat vine aplicat pentru efectuarea corectă a mişcărilor şi gesturilor particulare pe care le impune activitatea profesională a pacientului

III. Menţinerea forţei musculare a paravertebralilor inferiori şi a fesierilor

Acesta este un material brut pentru oricine are probleme cu spatele, in afara episoadelor dureroase, tocmai pentru a le preveni.
Cu ce cuvinte sau termeni nu te descurci, faci o lista si ti-i explic eu. Nu pierde vremea pe internet sa-i afli, ca ai de invatat!
Pa
0
14-01-2010, ora 21:43
CosminGrc
Nu este medic/terapeut
CosminGrc
Da, m-au vazut 3 medici cu 3 diagnostice diferite...(cu al dvs 4 diagnostice diferite)
1)Am hernie de disc si nu am voie sa mai ridic greutati peste 3 kg pt tot restu vietii altfel ajung la cutit
2)E o simpla imflamatie si sa nu-mi fac griji ca trece(aceasta persoana mi-a dat 10 zile de fizioterapie cu unde scurte si kinetoterapie, precizez ca sunt in a 9-a sedinta de fizioterapie si a 7-a de kinetoterapie)
3)E o hernie de disc de gradu 3/4 si care nu o sa mai dureze mult pana ajung la operatie indiferent de ce fac.
4)Dvs.
Primul si cu al 2-lea doctor mi-au spus ca este ireversibil ce am patit la spate si ca nu o sa scap toata viata de ea.

As mai vrea sa va intreb din ce sa poate face ceea ce am pt ca eu m-am trezit de dimineata cu aceste dureri de spate fara sa car nimic fara sa ma lovesc sau cad.
Cu termenii cu care ma descurc exista www.dexonline.ro
Va multumesc mult de tot pt ajutor.
0
14-01-2010, ora 22:47
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Pai vezi la punctul 4 nu ai avut ce scrie. Eu nu ti-am pus nici-un diagnostic.
Si sa stii, cele 3 dgs. aparent diferite sunt unul si acelasi lucru. Difera numai punctele de vedere. Dupa mine cel mai apropiat a fost cel de la punctul 2. Medicii folosesc uneori o terminologie care acopera lipsa de informatie. Imi pare rau pentru noi (ca si eu sunt medic, nu?!).
Sa stii ca diagnosticul care se scrie prescurtat HDL (adica hernie de disc lombara) ascunde, sau acopera de fapt, o, , galeata" mare in care intra durerile de spate, daca imi permiti exprimarea.
De fapt Hernia de disc are multe faze si stadii. Bineinteles ca tu esti acum intr-o faza incipienta, cu exceptia vre-unui foarte mare ghionion, sau, , karma" prosta.(asta las-o in afara).
Vezi-ti de treaba! Stai corect cum te-am invatat, nu te lasa coplesit de volumul mare de invatatura pe care trebuie sa-l acumulezi pentru arhitectura, fa miscare ca sa iti dezvolti muschii paravertebrali si abdominali in special.
Probabil (mai mult ca sigur!) ai traversat si o etapa de crestere brusca in inaltime cand coloana s-a dus, , in sus" si muschii au ramas in urma. Lucreaza la dezvoltarea muschilor care vor, , incatarama" coloana si nu vei mai avea probleme
Hai, pa, ma duc sa dorm!
0
15-01-2010, ora 11:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Cosmine,
cateva reguli a la Murphy cu priviere la medicina din ziua de azi:

a) nu crede pe nici un doctor 100% si cu atat mai putin cand acestia iti spun ca afectiunea - orcare ar fi ea - este "ireversibila" si nevindceabila". (Pt. ei poate ca este asa, ca pot vindcea extrem de putine boli, dar acest lucru nu trebuie sa corespunda cu realitatea)

b) cu cat mai multe diagnostice diferite primesti de la doctori diferiti cu atat mai mare probabilitatea ca TOTI
sa-ti fi spus ceva gresit

c) cand nu reusesti sa te vindeci cu medicina alopata dupa ce ai fost la mai mult de 3 doctori diferit este cazul sa abandonezi aceasta "ramura" - cam uscata - a medicinii. Nici in padure daca te ratacesti nu urmaresti 3 poteci consecutiv care duc in aceeasi directie.

d) daca vrei vindecare si nu tratatemente atunci consultatiile la medicina clasica sunt oricum drumurile gresite. Medicina clasica nu vindeca ci numai trateaza simptomele.Timpul sau autovindecarea repara ceea ce des doctorii cred ca au facut ei. Voltaire a scris odata : "Măiestria medicului constă în a-l amuza pe pacient atâta timp, până când natura îl va vindeca."

A vindeca este cu totul altceva decat a cauta cauza in oase sau in organe si a incerca sa se indeparteze simptomele prezente. In cazul tau chiar daca ti s-ar depista o "cauza" a bolii tot nimic nu ti-ar aduce, caci aceasta ar fi de fapt numai un simptom si acesta este cel care ar fi tratat prin operatie sau medicamente. Aceasta metoda tot nu elimina cauza care a dus la acest simptom si te trezesti ulterior cu alte probleme altundeva.

La varsta ta am primit si eu tot felul de diagnoze inspaimantaoare - numai ca eu nu le-am cretzut - din cauza la o banala amigdalita pe care 4-5 doctori nici macar nu erau in stare sa o aacepte, desi simptomele erau clare si eu le spuneam acest lucru
a) atroza (la 18 ani !!!)
b) boala de inima
c) "am gatul prea larg, de aceea am facut infectia"
d) "nu ai nimic caci ASLO nu este marit"

Si eu am avut pe la 19 ani din cauza unei miscari prostesti hernie de disc du dureru mari 1 saptamanai si ulterior des probleme cu spatele la aplecare timp de 1-2 ani dupa care au disparut subit si de atunci nu au mai revenit DELOC ! Si atunci am primit si eu diagnostice gen "este ireversibil". Aiurea !

Am avut si o sinuzita cand eram tanar dupa o raceala zdarvana care s-a conicizat dupa tratamentul nefolositor dat de doctori dupa care am primit verdictul ca trebuie sa traiesc cu ea toata viata.
Vreau sa spun ca si asta a disparut de la sine dupa 2-3 ani si de atunci nu am mai avut absolut nimic.

Aproape toate care le-am primit in viataa - ca s anu mai vorbesc de tratamente - sa-u dovedit sa fie false si des chiar mai mult decat atat : prostesti !

Intr-o zi m-am dus la oftalmolog caci citisem prea mult si imi slabisem ochii si am primit -1 in loc de dioptrii plus ! A doua zi sau a treia zi am repetat testul la alt medic si mi-a dat +0, 75.
M-am hotarat sa ma duc la al treilea si mi-a dat 0, 50. Am cumparat ochelari 0, 50 dar nu i-am purtat de lene si nici nu am mai citit atat. Dupa 2 saptamani a disparut totul de e la sine.
Daca m-ar fi intrebat vreun doctor despre cauza boli nu ar fi fost nevoie sa-mi dea ochelari ci sa-mi spuna sa fac o pauza si sa-mi odihnesc ochii... dar pe doctori nu-i interesaza cauza bolii, ei vad numai organele in sine ca fiind cauza.

Scrie-mi un mesaj privat aici dand un click pe id-ul meu, trimite-mi un id de messenger si iti arat care este cauza bolii tale (nu are de a face cu discurile - in oase se gaseste numai urmarea si nu cauza ) cat si cum ajungi sa scapi de ea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Repararea leziunilor măduvei spinării devine posibilă cu ajutorul unei terapii cu molecule dinamice
  •