Interpretare RMN

08-12-2015
paulis
Nu este medic/terapeut
paulis
Buna ziua,

In urma unor simptome care au inceput sa se repete si sa devina deranjante, am apelat la ajutorul medicilor.
Simptome: ameteala, stare de lesin (nu am lesinat propriu-zis, dar am momente cand simt ca sunt aproape sa o fac), dureri de cap, hiperventilatie, palpitatii.

2 cardiologi nu au descoperit absolut nici o problema si am fost diagnosticat cardiologic OK.

Medicul internist m-a declarat de asemenea OK, pe baza analizelor care au iesit foarte bine (atat hematologice cat si urina).

In urma unei dureri intense de cap am ajuns la urgente la neurologie - rezultat CT OK

La recomandarea unui RMN am primit urmatoarea interpretare:

-Spatii lichidiene externe discret sporite de volum pe convexitate la nivel F-T (bilateral, simetric)
-Sistem ventricular cu aspect normal
-O structura chistica pe topologia bratului anterior al capsulei interne stg si reprezinta dilatarea chistica a unuia dintre spatiile Virchow-Robin vizibile la acest nivel (aprox. 7.2 x 4.3/3.1 mm)
-Element vascular voluminos strabate centrul semioval dr. (un trident vascular cu origine periferica, un vas care colecteaza tridentul si-l dreneaza in vene periventriculare) - in profunzimea santului central
-Nu se observa contrastare intra si/sau extraaxiala
-Epifiza cu aspect obisnuit
- Sa turceasca mica 7mm antero-posterior, tija pituitara orizontalizata, care nu poate fi analizata in conditiile unui examen de rutina
-Chist maxilar inferior dr.

Concluzii:
-Anomalie (in limita dimensiunilor) aparent unica a semnalului T2 si Flair - aspect nespecific, de urmarit
-Dilatatie chistica a unui spatiu V-R in bratul anterior al capsulei interne stg.
- Anomalie venoasa in centrul semioval dr.
- Sa turceasca mica 7mm antero-posterior, tija pituitara orizontalizata, care nu poate fi analizata in conditiile unui examen de rutina
-Chist maxilar inferior dr.

Dpdv al examinarii RMN considerati ca sunt probleme?
Starile mele de ameteala / lesin persista. Ce ar trebui sa fac in continuare? Cui ma pot adresa?
1 comentarii
0
09-12-2015, ora 17:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fcaeti un test de anxietate si un test de depresie pe net pentru a exclude o cauza pe fond psihic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.