Interpretare Papanicolau

19-03-2008
otrayo
Nu este medic/terapeut
otrayo
Buna seara. In urma unui control ginecologic (avusesem niste dureri insuportabile in partea dreapta), mi s-a spus ca am trompele inflamate. Am primit astazi rezultatele analizelor:
Secretia vaginala: celule scuamoase superficiale - relativ frecvente; celule intermediare - rare; flora bacteriana - frecventi lactobacili; levuri - absente; trichomonas - absent
Cultura de col: culturi in conditii aerobe. flora fara semnificatie patogena. culturi fungi: absent candida albicans

Papanicolau - 1; satisfacator pentru evaluare; celule endocervicale/metaplaziate prezente
negativ pentru leziune; fara organisme sau modificari neneoplazice; fara modificari ale celulelor epiteliale;

De urmarit evolutia citologic
Descriere citologica: celule in S cu tendinta la separare, in prezenta de bacili Doderlein, rari nuclei goi si citoliza incipienta

Frotiu corespunzator zilelor 17-19 de ciclu (contraceptive?)

(mentionez ca iau Novynette de aprox 2 ani si jumatate)

Ce inseamna rezultatele analizelor? Programare am abia peste o saptamana si sunt ingrijorata...

Va multumesc.
3 comentarii
0
29-03-2008, ora 00:00
spataru
Nu este medic/terapeut
spataru
durerea din dreapta este data de ruperea foliculului ovarian.probabil ca acum nu mai doare asa ca la inceput.daca ai luat corect pilula poti fi linistita
0
27-02-2009, ora 14:53
florentinaiancu
Nu este medic/terapeut
florentinaiancu
buna ziua dl doctor! va rog mult sa imi explicati si mie ce inseamna "celule I si S etalate, citoliza incipienta. frotiu de ziua 17-19". va multumesc
0
02-03-2009, ora 15:58
Alexia A.
Nu este medic/terapeut
Alexia A.
Buna ziua!

Am primit rezultatele la un test papanicolau, iar neavizata de mine in ale scriiturilor medicale nu stie sa interpreteze rezultatul.
As aprecia ca cineva sa imi ofere o parere in cunostinta de cauza.

"Notam absenta pe frotiu a celulelor cilindrice endocervicale si metaplazice.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.
Concluzie: frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna"

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •