Interpretare PAPANICOLAU rugaminte

06-12-2009
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Buna seara tuturor,
am un rezultat la PAP care arata astfel:
Celule epiteliale pavimentoase Superficiale:
numar-frecvente
dispozitie: izolate, placarde mici ; mari

polinucleare neutrofile: relativ frecvente
hematii rare; difuz
flora microbiana cantitate mica
tip: coci bacili
CONCLUZII: FROTIU CLASA II PAP INFLAMATOR -BETHSEDA SYSTEM
In rest nu mai este pe buletinul de analiza nimic incercuit sau bifat. Pana ajung la doctor saptamana viitoare, ma puteti ajuta cu o parere, va rog am ceva grav?
Va multumesc si astept un raspuns de la voi!!!
11 comentarii
0
06-12-2009, ora 05:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te ingrijora, este un rezultat bun, nu se intrevede nimic malign, ai doar o usoara infectie genitala pentru care vei primi terapie.Sa faci anual testul.
0
06-12-2009, ora 19:24
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Multumesc mult d-na Dr., ma ingrijorez pt ca, analizele la secretie si culturi col uterin, inclusiv micoplasma, ureaplasma, clamydia, sunt toate bune, sunt sterile, absente si negative, nu a iesit nici macar candida. Atunci de unde poate proveni aceasta infectie sau inflamatie???
Care ar putea fi cauza?
Multumesc
0
06-12-2009, ora 20:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In analiza a iesit totusi o flora microbiana in cantitate mica [ coci bacili ], deci e posibil sa fie vorba despre gonococ, stafilococ, streptococ, pneumococ, enterococ etc..Nu-ti fa griji este o usoara infectie, inflamatie transmisa ori de la partener, femeile fiind mult mai sensibile in sfera genitala decat barbatii, fie din multiple alte cauze cum ar fi anumite stari ale organismului - stress, oboseala, munca excesiva, frigul, anumite diete, menstruatia, anumite medicamente, particularitati ale organelor genitale feminine, igiena incorecta, ori deficitara, ori excesiva, lenjerie intima sintetica, absorbante etc, etc. ce reusesc sa dezechilibreze flora patogena genitala si sa creeze aceste inflamatii care, de altfel, nu pun probleme si se trateaza foarte bine.
0
06-12-2009, ora 21:18
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Saru mana d-na Doctor, pt acesti eventuali stafilococi, gonococi, pneumococi, imi va prescrie doctorul sa iau antiobiotic ? Sau antiinflamatoare?Ce analize ar trebui sa mai fac?
Multumesc mult pt amabilitatea Dvs.
0
09-12-2009, ora 05:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mrgi la medic cu acest rezultat si fa tratament ; probabil vei primi ovule, o solutie pentru spalaturi vaginale si, daca medicul va considera necesar, antibiotic.Sa te abtii de la relatii sexuale pe perioada terapiei.
0
10-12-2009, ora 01:52
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Buna seara, d-na Doctor,
am luat si rezultatele la secretie si culturi col, care arata astfel:
ex, secretie vag:
celule epiteliale -frecvente
reactie inflamatorie discreta
leucocite -rare PMN
hematii absente
flora Doderlein frecventa
Levuri -nu se observa
Trichomonas nu se observa

Culturi col uterin
Culturi necrescute la 48 H
Examen micologic-levuri absente
Ag Clamydia -negativ
Ureaplasma-absent
Mycoplasma absent
Ce ziceti d-na doctor sunt bune sau e ceva rau?
0
10-12-2009, ora 01:53
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Multumesc mult pt amabilitate, d-na Doctor!!!
0
10-12-2009, ora 02:21
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
D-na Doctor, mai am o rugaminte, puteti sa-mi spuneti daca aceasta inflamatie este localizata la nivelul colului sau poate avea si o legatura cu anexele, trompele (adica poate fi data de o raceala, anexita). Doresc sa raman insarcinata si mi-e teama ca s-ar putea intampla sa fac o sarcina extrauterina.
Va multumesc mult pt amabilitatea Dvs.
0
10-12-2009, ora 17:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca e o infectie localizata ce nu a atins inca anexele.Dar conteaza si ce simptomatologie acuzi tu. Mergi la ginecolog cu rezultatele, fa o terapie corecta si vei putea sa ai o sarcina normala.
0
10-12-2009, ora 23:37
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Stimata d-na doctor,
Am programare la doctor peste o saptamana si intre timp o sa fie si perioada ovulatorie. Va trebui sa ma feresc in aceasta perioada, sau poate fi facut un tratament si daca as ramane insarcinata? Mentionez ca nu am nici un fel de simptome.
Mii de multumiri
0
12-12-2009, ora 10:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te feri, si daca vei primi un tratament sa spui ca in perioada fertila ai facut sex neprotejat.Se va tine cont de eventualitatea unei sarcini.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •