Interpretare CT

01-08-2015
Andreiii123
Nu este medic/terapeut
Andreiii123
Buna seara ! As dori si eu va rog frumos o interpretare a unui CT..pacient: 21 ani
Examinarea segmentului vertebral L2-S1 evidentiaza
-Protruzii discale subligamentare intracanalare L4 si L5 cu minim efect de masa pe sacul dural fara conflict radicular
- vertebre normal aliniate
- Canal vertebral de calibru normal
DLP= 183mGyxcm

Mi s-a spus ca nu mai am voie sa fac miscare si as dori o interpretare 'mai pe intelesul tuturor'. Ce inseamna de fapt?...pot sa imi reincep activitatile sportive? ( sport de contact )...necesita kinetoterapie, fizioterapie ?
Multumesc anticipat
3 comentarii
0
02-08-2015, ora 13:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil si total inimaginabil să "interpretăm" interpretarea scrisă a radiologului.
CT nu este un scop in sine, ci are valoare numai ca imagine efectivă, in timpul examinarii clinice.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultaţi un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-08-2015, ora 14:49
Andreiii123
Nu este medic/terapeut
Andreiii123
Am inteles ce spuneti, probabil si dumneavoastra ati inteles ce raspuns doresc din partea medicilor.Pe scurt, daca stiti si puteti sa imi spuneti ce inseamna acea interpretare a CT-ului...medicul neurochirurg mi-a spus sa nu fac nici un fel de sport si doar sa stau cuminte ( sunt o persoana foarte activa. si fac sport de performanta ).Vreau doar sa aflu conform interpretarii cat de grava este situatia.Multumesc
0
02-08-2015, ora 16:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Trebuie sa intelegeti ca medicina 'functioneaza' altfel: este esentiala examinarea clinica directa, iar investigatiile imagistice au doar un rol minimal, complementar.
Daca medicul neurochirurg, pe baza examinarii clinice, a evaluat gravitatea situatiei si a prescris un anume tratament (abstentie sportiva), cum l-am putea noi contrazice fara o minima examinare????
CT-ul are o importanta de numai 1% in elaborarea diagnosticului si a tratamentului, restul de 99% apartinand examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.