Intepaturi urechi si tiut

18-03-2015
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Buna seara !Am o problema cu urechile de 4 ani. A inceput in felul urmator un tiut in urechea stanga mi-a aparut dupa care acel tiuit a aparut si in urechea dreapta.Am facut controale la 3 medici diferiti la orl si mi s-a spus ca nu am nimic la urechi ca sunt sanatoase. M-am obisnuit cu tiuitul citind si pe internet ca nu exista remediu pentru asa ceva dar au aparut niste intepaturi in urechi care sunt destul de frecvente (5-10 secunde) dupa care dispar. La orl am facut audiograme si toate au iesit normale.Acum in urechea stanga pe langa tiuitul pe care il am cand sunt mai stresat sau mai nervos mai apare un tiuit care se aude mai incet cu intreruperi dar care trece si apare din nou.Iar un doctor neurolog mi-a spus ca nu crede ca eu as avea vreo problema la cap si ca nu are rost sa-mi fac un rmn la cap pentru ca, cauza tiuitului nu este pe fond nervos si ca urechile mele sunt bolnave. Tin sa precizez ca am 21 de ani. Nu am fost lovit la cap/urechi. Insa am frecventat foarte mult timp cluburile.Nu fumez, nu beau cafea. Faza naspa e ca daca vreau sa am vreodata un moment de liniste sa nu vorbesc cu nimeni si sa nu aud pe nimeni nu pot, pentru ca sunetele se aud foarte tare in cap iar noaptea dorm cu tv-ul deschis. Daca ma poate ajuta cineva cu o parere v-as fi foarte recunoscator. Sanatate!!
2 comentarii
0
19-03-2015, ora 11:34
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Afectiunea dvs. se cheama acufena sau tinnitus, in majoritatea cauzurilor apare de la traume sonore(volum dat tare in casti, boxe, pocnituri, explozii, etc.) care afecteaza celulele receptoare(cilii receptori) de pe suprafata nervoasa a canalului auditiv care in timp se poate degrada. In timp, afectiunea se poate acutiza ori pe spectrul de frecventa joasa(zbarnaituri, zumzait) ori pe inalte(tiuituri, fluieraturi). In prezent sunt in desfasurare o serie de teste in diferite centre universitare/clinici de pe afara ptr. gasirea unui tratament adecvat. Si eu ma confrunt cu problema asta de ani de zile, am observat ca zgomotele se agreaveaza toamna, iarna si se mai amelioreaza vara(cand presiunea atmosferica nu e asa de mare). Medicamentatia prescrisa de medici nu m-a ajutat(betaserc, tanakan, gingo, etc.) Puteti gasi mai multe informatii pe www.tinnitustalk.com
0
19-03-2015, ora 13:49
anducuu
Nu este medic/terapeut
anducuu
Asta mi-am zis si eu ca e sigur o trauma sonora si ca nu am nimic mai grav la nivelul capului.Acum am inceput sa iau si eu ginko biloba.Sa vad poate scap de intepaturi si cumva sa diminuez tiuitul. Sper sa scap de el intr-un final :(.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •