Intepaturi urechi

26-01-2013
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, am o problema cu urechile, de cateva zile, de cand s-a facut mai frig afara, am umblat fara caciula si de aunci am inceput sa am mici dureri de urechi, mai mult niste intepaturi puternice, dar rare la urechi, parca ma doare si in zona de zub urechi, chiar spre maselele de jos. tot de cand e perioada asta mai rece, am avut vreo doua zile niste dureri ciudate la toata dantura, de la curent sau de la acel vant rece la care eu sunt atat de sensibila. inainte de aceste intepaturi in urechi am avut si niste mancarimi mai puternice decat le aveam pana acum, de curatat ma curat in urechi, eu ma gandesc daca e de la o sinuzita care se pare ca tot revine. mi-am facut in noiembrie o radiografie SAF, a fost in regula, nu am avut puroi, insa in continuare am acele dureri si in obraz si la frunte, de fiecare data cad stau in curent, sau in frig. si de asemenea am acele scurgeri pe gat, care sunt albe, nu cu puroi. ar avea legatura aceasta 'tentativa' de sinuzita cu urechile? nasul nu imi este infundat..poate doar noaptea. Va rog sa'mi spuneti care ar fi problema, eu am mai avut aceste dureri tot de la frig, dar au disparut de la sine. va rog sa im raspundeti, nu vreau sa ajung la orl-ist pt ca sigur imi va prescrie antibiotice, si nu le pot lua. va multumesc!
4 comentarii
0
26-01-2013, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa nu ajungi la orl e nevoi sa urmezi cativa pasi simpli
1. porti Caciula din decembrie pana in martie..
2 nu te speli pe cap si iesi din casa...
3 faci consult la 2_3 luni la stomatolog pentru a preveni cariile si focarele de infectie...
0
28-01-2013, ora 00:20
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
cred ca m-am speriat prea tare de simptome, am facut cateva inhalatii, am luat vitamina c si ceaiuri multe si mi-au disparut aproape toate simptomele, mai putin durerea de urechi. o sa am mai multa grija de mine.va multumesc pentru raspuns.
0
16-03-2015, ora 09:02
doina gheorghita
Nu este medic/terapeut
doina gheorghita
Buna ziua, vreau sa va rog sa-mi spuneti ce se intampla.Mai mult noaptea ma ia o durere de maxilar drept inferior, dinti, care merge pana la ureche.Mentionez ca nu am carii, dar am o sensibilitate exagerata a dintilor de putin timp.Am presupus ca e un curent, dar ce pot sa fac fara a merge la ORL.Acum mai nou ma ia durerea si cand mananc.Multumesc!
0
16-03-2015, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea de noapte este caracteristica problemelor dentare
dintele poate sa fie intact, intreg, fara carii si sa aiba la radacina o punga cu infectie
mergi initil la stomatolog, faci radiografiie la radacina dintilor si dupa la ORL..sa vada urechea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •